Astım Belirtileri

Astım belirtileri, astım hastalığının oluşumunda meydana gelen ve solunumun yapılmasında güçlük yaratan astım hastalığının belirtileridir.

Astım belirtileri, öksürük, göğüste sıkışma, göğüste hırıltı ve nefes darlığı gibi belirtiler astım belirtileri gibi görünse de bu belirtiler birçok hastalığın belirtisi olabilir ve bunun sonuncunda kesin ve net bir şekilde astım olduğu bilinememektedir. Bu belirtilerin sıklığı hastalığın oluşumu hakkında bilgi verebilir.

  • Göğüs kasında ve karın kasında ağrı
  • Kaburgalarda çatlak ve kırıklar
  • Balgam ve kuru öksürük
  • Solunum kaslarındaki kasılma
  • Göğüste tıkanma
  • Göğüste baskı hissetme
  • Soluk alıp verirken ıslık sesi gelmesi

Gibi astım belirtileridir.

Astım Nasıl Teşhis Edilir?

Astımın belirtileri ile beraber teşhis konulması önemlidir. Astım belirtileri gözlemlendiğinde bir uzmana başvurulmalıdır. Uzman tarafından hastalık teşhis edilip tedavi planlanmalıdır. İlk etapta hemen teşhis yapılabilen bir hastalık değildir. Astım solunum cihazları ile birlikte teşhis edilebilir. Astım belirtilerinin normal bir belirti olup olmadığı solunum cihazları ve nefes ölçümleri sonucunda anlaşılabilir. Eğer ölçümler sonucu daha net bir bilgi edilmek isteniyor ise deri testlerinin yardımıyla hastalığın tanımı konulabilir.

Astım Tedavisi Nasıldır?

Astım belirtileriyle birlikte hastalık teşhis edildikten sonra tedavisi bir uzman tarafından yapılmalıdır. Astım belirtileri kontrol altında tutulan, tutulması gereken bir hastalıktır. Çünkü astım kronik bir hastalıktır. Astım teşhisi konulduğundan itibaren ömür boyu devam eden bir hastalık olma özelliği bulundurduğu için yani kronik olduğu için tedavisi ömür boyu sürmektedir. Astım belirtileri tedavisi ilaç kullanımının yanısıra hastanın çevresel etmenlerden de de korunmasıyla gerçekleşmektedir. Toz, yün, alerjen uyarılar (polen) gibi çevresel etmenler hastanın fenalaşmasına ve astım krizi (atak) geçirmesine neden olabilir. Bu yüzden hastanın çevresel etmenlerden de korunarak tedavisinin uygulaması gerekmektedir. Astım ilaçları nefes yoluyla alınan ilaçlardır. Hastanın belirli aralıklarla uzmanın uygun gördüğü dozu almasıyla astım kontrol altında tutulabilir. Ya da hasta astım krizi (atak) geçirdiği esnada nefes yoluyla aldığı bu ilaçla sakinleşme sağlanabilir. Düzenli olarak yapılan doktor kontrolleriyle ve ilaç kullanımıyla hastanın astım hastalığını tam anlamıyla kontrol altında tutması mümkün olabilmektedir.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217