0216 633 0 633 Randevu Al

Taş (Crack) Bağımlılığı

Taş (crack kokain) bağımlılığı; Kokain hidroklorik formuna sodyum bikarbonat ve ya amonyak ve su eklenerek elde edilen formudur.
 
Toz halinde olan kokainin küçük taşlara benzeyen şeklidir.

Taş (crack kokain) bağımlılığı kokainin en güçlü formudur ve ölüme sebep olabilir.

Hızlı sürede etki göstermesi ve ilk kullanımdan sonra bağımlı olma riski yüksek olan bir maddedir.

Taş, kokainin en güçlü ve en tehlikeli formudur. Kokaine göre etkisi daha çabuk gelişmeye başlar ve ölümcül olma durumu daha fazladır.

Kokaine ve diğer uyuşturucu maddelerine göre fiyat olarak daha fazla olduğu için genellikle ekonomik durumu iyi olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. 
Fakat durumu iyi olmayan ve maddeye bağımlı olan kişi maddeyi temin etmek için farklı yollardan para elde etmeye başlar.
Taş (crack), yakılıp dumanı içe çekilerek veya sigara gibi kullanılır. Sigaraya bağımlı olan kişilerde esrar ve kokain maddesine bağımlı olma riski fazladır.

Etkisini 10-15 saniyede gösteren taş (crack), bağımlılığı en fazla olan madde olduğundan kişi ikinci kez kullanmak için yoğun bir istek duymaktadır.

Taş (crack) bağımlılığı çok çabuk gelişir ve kullanılan miktarı arttırma gerekliliği doğar. Miktar arttıkça harcanan para da artar ve crack alabilmek için suç işlemeye başlama ihtimali oldukça yüksektir.

 Taş(Crack) Bağımlılığı Vücuda Nasıl Etki Yapar?

Taş (crack) bağımlılığı, kişiyi mutsuz, kaygılı, endişeli ve sinirli hisseder. Bu hislerden kurtulacağını zannedip daha fazla taş (crack) kullanmaya başlar.

Çok hızlı bir şekilde etkisini gösteren taş (crack), taş (crack)  bağımlılığı olan kişiyi bir önceki madde kullanımında hissettiklerini hissedebilmesi için dozunu arttırarak kullanmasına neden olur.

Birçok taş (crack) bağımlılığı olan kişi hızlı bir şekilde girdikleri bu döngü içerisinde hızla tükenmeye başlarlar.

Taş (crack)  bağımlılığında bazı uyuşturucu maddelerinde de olduğu gibi fiziksel olarak bir belirtisi yoktur. Bu yüzden kişiler kendilerinin taş (crack) bağımlılığı olmadığını savunur.

Taş (crack) bağımlılığı, kişide uyumada zorluk çekme, aşırı uyku hali, kâbus görme ve iştahta artış yapabilir.

Kişi maddenin vermiş olduğu bu etkilerden kurtulmak için tekrardan maddeye başvurmaktadır.

Taş (crack)  maddesi, uzun süreli kullanımlardan sonra burun kanamaları, beyin damarlarında tıkanma, beyin kanamaları, kan damarlarında tıkanma, hızlı kalp atışı ve kan basıncında artış gibi durumların görülme olasılığı çok yüksektir.

Taş (Crack) Bağımlılığı Tedavisi

Taş (crack) bağımlılığı tedavisinde, kişi tedavi merkezine geldiğinde kesin tanı konulması için bazı tahliller yapılır ve tanı konulduğu andan itibaren tedaviye başlanır.

Tedavi, ilaç tedavisi ve bağımlılık terapileriyle birlikte devam eder. 

Taş (crack) bağımlılığı tedavisi uzun vadeli bir tedavi sürecine sahip olduğu için kişinin özel ihtiyaçlarına ve yaşam alanına göre düzenlenmelidir.

Tedavi süreci boyunca kişinin ailesi ve yakın çevrelerindeki kişilerinde büyük destek vermesi, tedavi şeklini ve seyrini değiştirmektedir.

Bağımlılık yapan diğer maddeler için tıklayınız.

Tedavi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Servis programımız için tıklayınız

 
H. Nesrin DİLBAZ
Psikiyatri Uzmanı
Prof.Dr. H. Nesrin DİLBAZ
Yayınlama Tarihi:
08 Ağustos 2018
Güncelleme Tarihi:
02 Haziran 2021