0216 633 0 633 Gönder

Nasıl İletişim Kurmalısınız

Nasıl iletişim kurmalısınız sorusu özellikle bağımlılık için çok büyük önem taşımaktadır. Aile ile bu noktada ortak bir çalışma planlanmalıdır.

- Onu anladığınızı hissettirin…
- Suçluluk hissi yaratacak cümleler kurmak alkol madde kullanım döngüsünü devam ettirir.
- Affedici olun. Yaptığı hatalar olabilir, sadece davranışlarını ve yaptıklarını onaylamadığınızı unutmayın.
- Öğüt verici konuşmalardan kaçının.
- İyi bir dinleyici olun. Alkol- madde kullanım sebeplerini anlamaya ve çözmesine yardımcı olmaya çalışın

Bağımlılık bir anda gelişen bir durum değildir. Genellikle kişi kullandığı maddeyi birkaç defa dener sonrasında kontrol edebileceğini düşünerek düzenli kullanmaya başlar.

Bağımlı olan bireylerin aileleri de tedavinin içerisine dahil edilerek bir planlama yapılması gerekmektedir. Bu durumda yapılacak olan çalışma detaylı bir çalışma olmalıdır. Bu çalışma multidisipliner bakış açısıyla mümkün olabilmektedir. Bu bakış açısı bilimden her yönü ile faydalanmayı sağlayan bir çalışmadır.

Bağımlı bir bireyle iletişimde onu anladığınızı hissettirmeniz ve yanında olduğunuzu bilmesini sağlamanız tedavinin seyri açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Bağımlı kişilerde suçluluk hissi yaratacak davranışlardan ve sözlerden kaçınılması gerekmektedir. Bu durum mevcut bağımlılığın tekrarına neden olabilmektedir.

Ailenin tutumları kişiye öğüt verici nitelikte olmamalıdır bunun yerinde kişinin yanında olduğunuzu ve anladığınızı hissettirmek daha doğru bir davranış olacaktır.

Kişi ile iletişimde mutlaka daha fazla dinleyici konumda olmanız ve onu bağımlılığa iten nedenleri çözmesini sağlamakta yardımcı olmanız fayda sağlayacaktır.

Bağımlılığın ne kadar zaman sonra gelişeceğine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu durum kişinin kullandığı maddenin türüne, maddenin saflığına, kullanım sıklığına, miktarına ve kişinin fiziksel ve ruhsal yapısına göre değişmektedir.

Bağımlılık düzelir ama iyileşmez. Kişinin yaşamı boyunca alkol ya da maddeden uzak durması gerekir. Aksitakdirde tekrar kullanım sonrasında bağımlılık sorunu nükseder ve sorunlar yeniden yaşanmaya başlar.

Bağımlı olmanın iradeyle bir ilgisi yoktur. Kimse bağımlı olmak için madde kullanmaya başlamaz, “bir kere denemekle bir şey olmaz.”diyerek başlar. Unutmayın, herkes bağımlı olabilir.

Bağımlılık iyileşebilen bir beyin hastalığıdır. Bağımlı kişiler alkol-madde kullanımını sonlandırmak için destek almalı ve tedavi görmelidir.

H. Nesrin DİLBAZ
Psikiyatri Uzmanı
Prof.Dr. H. Nesrin DİLBAZ
Yayınlama Tarihi:
20 Temmuz 2018
Güncelleme Tarihi:
01 Haziran 2021