0216 633 0 633 Gönder

Dijital Detoks Nedir, Nasıl Yapılır?

Dijital detoks; kişilerin belirli bir süre teknolojik cihazlardan uzak kalarak uygulamaya çalıştığı bir arınma programıdır. Dijital dünyanın ve teknolojinin insan yaşamına sağladığı katkı ve imkanlar geniş bir penceredir. Ancak teknolojinin bilinçsiz ve kontrolsüz kullanılması, insan hayatını çıkmaza sokacak risk faktörleri taşımaktadır. Dijital dünyanın etkisinde en çok çocuk ve ergenler kalmaktadır. Gelişim süreci hızlı ilerleyen bu yaş gruplarında, psikolojik sorunlar, olumsuz kimlik gelişimi, kişilik bozuklukları, kendini soyutlama ve toplumsal olaylara karşı hissizleşme gibi davranış problemleri tehlikeli noktalara ulaşabilir. Depresif ruh halinden kurtulmaya birebir olan dijital detoksu uygulamak günlük aktiviteleri rahatlıkla yapmaya ve beynin rahatlanmasına yardımcı olur. Teknolojiyi gerektiği kadar kullanmak, doğru ve zamanında kullanmak herkes için daha sağlıklı bir durumdur.

 

Dijital Detoks Nedir?

Detoks, bedende oluşan fazla maddelerin vücuttan atılması için oluşan işleme denir. Dijital detoks, genel olarak bilinen detoks teriminden farklı değildir. Zararlı olandan arınıp, dengelenmeyi hedeflemektedir. Teknolojiyi dengeli kullanmak için son zamanlarda dijital detoks pek çok kişi tarafından tercih edilir hale gelmektedir. Dijital detoks, bir kişinin gönüllü olarak akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve sosyal medya platformları gibi dijital aletleri belirli bir süre kullanmayı bırakması durumudur. Dijital detoks döneminde bildirimleri kapatmak, teknolojiyle araya mesafe koymak veya telefonu uzak tutmaya çalışmak beden ve ruh sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca maruz kalınan radyasyon seviyesini düşürecektir.

Dijital Detoks Neden Yapılmalıdır?

Dijital detoks kişiye teknolojik aletlerden uzaklaşması ve bu sayede kişinin bir arınma yaşaması mümkündür. Dijital detoks için ilk adımlardan biri teknolojiyi nasıl kullanacağını kişinin öğrenmeye çalışması ile başlar. Olumsuz duygu ve düşüncelerden uzaklaşmanıza ve zihninizi temizlemenizi sağlayacak dijital detoksu uygulamak sizlere iyi gelirken aynı zamanda sağlığınıza katkıda sağlayacaktır. Bu sayede manevi yüklerinizden kurtulmanıza yararı olacaktır. Dijital detoksu yapmanız aile bağlarınızı güçlendirirken, çevrenizde daha sosyal ve mutlu bir birey olarak yaşamanıza yardımcı olacaktır. Depresif ruh halinden kurtulmaya birebir olan dijital detoksu uygulamak günlük aktiviteleri rahatlıkla yapmaya ve beynin rahatlanmasına yardımcı olur. Teknolojiyi gerektiği kadar kullanmak, doğru ve zamanında kullanmak herkes için daha sağlıklı bir durumdur.

Dijital Detoksun Yararları Nelerdir?

Cep telefonlarımız gideceğimiz yerin adresini kolaylıkla bulmamıza yardımcı olurken, yemek yediğimiz restoranları dahi kolaylıkla seçmemize ve menü fiyatlarına kadar görmemize yardımcı olur. Cüzdanımız yokken bile kart uygulamalarıyla rahatlıkla para harcayabiliriz ve hayatımızın birçok anında kolaylıklar sağlarlar. Televizyonlarımız ise akşam yorgunluklarımızı almakta birebirdir.
Canımız sıkıldığında oynadığımız bilgisayar oyunları, ruhumuzu dinlendiren müzik aletleri ve bunun benzeri birçok dijital cihaz da hayatımızı kolaylaştıran ve zamanımızı istediğimiz gibi özgürce geçirebildiğimiz aletlerdir. 
Böyle anlatıldığında ve düşünüldüğünde kulağa çok hoş gelse de hepimizin bildiği gibi aslında teknolojik aletler bu kadar masum değillerdir. Cep telefonlarının içerisine sığdırılan bu özellikler sosyalleşmeyi sanal bir durum haline getirir ve gerçek sosyal çevreyi olumsuz yönde etkiler. İnsanlar uyandığında ilk iş olarak telefona bakarken son iş olarak yine telefonla uğraşmakla meşgul hale gelmişlerdir. Televizyonlar günümüzde aile bağlarının en büyük düşmanı haline gelmiş aile içi sohbeti, birliği ve beraberliği oldukça olumsuz yönde etkilemiştir. 
Bilgisayarlar uzun süre kullanıldığında beraberinde birçok hastalığı meydana getirir. Dijital cihazlar her ne kadar hayatı kolaylaştırıyor olsa da ruhsal ve bedensel birçok soruna yol açmaktadır. Bu nedenle dijital detoks bireye en iyi gelen çözümlerden biri olacaktır. Ruh sağlığı için önemli bir konu olan dijital detoksun yapılması bedensel olarak da sağlığı oldukça olumlu etkilemektedir. Sosyal medya asosyal insanlar yetiştirmekte, tiyatrolar, sinemalar, konserlere gitmek yerine hayatı sanal ortamda yaşama ve hayattan zevk alamama durumları başlamıştır. 
İnsanlar yemek yediklerinde bile yedikleri yemekten çok fotoğrafını paylaştığında beğeni kazanma kaygısına kapıldığından yedikleri yemekten dahi verim alamazlar. Dijital detoks yapmak sosyalleşmek, çevre edinmek için oldukça önem taşır. İnsanlar sosyal medyadaki paylaşımları gördükçe kendinde olmayana imrenme, dışarıdaki hayata karşı özenti duyma fakat imkânı olmadığı için gidemediğinden mutsuz olma veya tamamen başkaları yaptığı için göstermelik özendirici tavırlar sergileme gibi durumlar yaşarlar. Kişiyi depresyona ve yalnızlığa da sürükleyebilen bu duruma çare olabilecek dijital detoksu yapmak kişiyi rahatlatır, ruhsal ve bedensel sağlığına oldukça iyi gelir. Sosyal ilişkilerini düzenler. Hayattan zevk almasını arttır. Çevresine karşı daha duyarlı olmasını sağlar. Bu nedenle dijital detoks yapmak bireye birçok fayda sağlar ve yapılması halinde hayatını olumlu yönde etkiler.

Sözcük anlamı olarak temizlenme, arınma anlamına gelmektedir. Dijital detoks ise bir insanın teknolojinin zararlarından korunmak ve temizlenmek için internet, sosyal mecralar ve teknolojik cihazların kullanımını azaltması demektir.
Günlük işlerinizi belirli bir plan sıralaması dahilinde yapmaya özen göstermelisiniz. Elektronik cihazlarınızın listesini yapın ve dijital detoks boyunca hepsini kapatmaya veya çok az kullanmaya özen gösterin. Sizi mutlu eden aktivitelerin listesini çıkarın ve detoks bitene kadar uygulayın.
Dijital detoks, bilinen detoks teriminden farklı değil ve asıl amaç zararlı olandan temizlenip, dengelenmeyi sağlamaktır. Dijital detoks ile, belirlenen zaman diliminde bütün internet ve teknolojiye erişimi azaltarak zihinsel ve bedensel temizlenme sağlanmaktadır.
Yayınlama Tarihi:
03 Temmuz 2019
Güncelleme Tarihi:
24 Mayıs 2022