Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Aedes Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?

Aedes sivrisineğinin ısırdığı bölge kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır. Beyaz işaretleri ve çizgili bacakları bulunan aedes sivrisinek ısırığı yoğun kaşıntıya, yaralara ve bedende açılmalara neden olmaktadır. Uzmanlara göre aedes cinsine sahip sivrisineklerin oldukça saldırgan bir tür olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle obez kişileri tercih eden bu sinekler, '0' kan grubuna sahip olan kişileri daha çok tercih etmektedir.

Aedes sivrisinek ısırığı, yoğun kaşıntı yapar.
Bu sivrisinekler Doğu Karadeniz’de Artvin bölgesinden başlayıp Giresun sınırına kadar yerleşmiştir ve Batum'dan Kırım Yarımadası'na kadar yayıldığı gözlemlenmiştir. Bu sivrisinekler ısırdığında diğer sivrisineklere kıyasla daha büyük olurlar yara şeklinde semptomlar bırakarak, alerjik hastalıklara sebep olurlar.

Aedes Sivrisinek Isırığı Belirtileri Nelerdir?

Bu ısırığını geçirmek için yapılması gerekenlere dair net bir bilgi yoktur. Normal sivrisine ısırıklarında yapılan uygulamalar devam ettirilebilir.
Aedes sivrisineği ısırığı sonrasında farklı enfeksiyonlara sebep olan virüsler ortaya çıkar. Bu virüsler, kan dolaşımına karışır ve kişilerin hastalanmasına neden olur. 

 • Sivrisineklerin ısırmış oldukları kısımda kabartılar olabilir.
 • Bedende edende kaşınma, yara ve şişliklere yol açabilir.
 • Alerjik durumu ya da astım hastalığı bulunan kişilerde değişik tepkilere de neden olabilir.
 • Sivrisinek ısırgından sonra farklı hastalıklar görülebilir.
 • Bu sivrisinek ısırdığı zaman normal boyutta olan sivrisineklerden daha büyük formda belirtiler bırakır.

Aedes Sivrisinek Isırığı Etkileri Nelerdir?

Aedes sivrisinekleri birtakım önemli viral virüslerin kişilere bulaşma ihtimalini taşımaktadır. Bu tür sinekler bazı virüslerin bulaşmasına neden olur. Bu virüsler; dang ateşi virüsü, batı nil virüsü, sarı humma virüsü, zika virüsü ve chikungunya virüsüdür. Viral virüsler haricinde, bu sivrisinek çeşidi, birtakım parazitlerin kişilere bulaşmasına neden olur. 
Dişi sinekler, yumurtalarını olgunlaştırmak için konakçıdan kan emerler ve ısırdıkları zaman konakçıya geçen tükürük bezi sıvısı da alerjik hastalıklara neden olur. Bu sivrisinekler '0' kan grubuna sahip olan kişileri daha çok tercih etmektedir.
Sivrisinek ısırdığı zaman normal reaksiyon olarak adlandırılan, ısırığın olduğu yerde yaklaşık 20 dakikada yükselen, kızarma ve şişlik meydana gelir. Bu şişliklerin boyutu nohut tanesi kadar ve serttir. Şişlikler, 24 ila 36 saatte zirve yapar ve en geç sonraki 7 ila 10 gün içinde düzelirler.

Aedes Sivrisinek Isırığından Nasıl Korunulur?

Bu sivrisinekler normal boyuttaki sivrisineklere göre farklılık gösterir. Bu sivrisinekler ısırdığı bölgede büyük boyutta şişlik ve sertlik meydana gelir. Bu şişlik ve sertlikler sonraki 7 ila 10 gün içinde sona erer. Sivrisinek ısırığından korunmanın yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sivrisinek ısırıklarını engellemek için farklı aktiviteler yapılmalıdır.
 • Gece dışarı çıkılmamalı, sulak bölgelerden uzak durulmalıdır.
 • Sivrisineklerin ürediği bölgeleri azaltmak için ev ya da farklı yakın bölgede görülen su birikintileri kaldırılmalıdır.
 • Böcek öldüren ilaçlar cilde direkt olarak temas edilmemelidir.
 • Cilde zarar vermeyen farklı böcek ilaçları mevcuttur. Bu böcek ilaçlarından kullanılmalıdır. 
 • Büyük ciddi reaksiyonlar için kortizonlu kremler doktor önerisi ile kullanılabilir.
Sivrisinekler arasında tehlikeli çeşit olarak bilinmektedir. Bu sivrisinekler, bilhassa zika virüsünün geçmesine yol açar. Uzmanlar, gebeler öncelikli olmak üzere pek çok birey için tehlike oluşturan aedes sivrisinekleriyle baş etmek için ilaçlama yönteminin yetersiz kalacağını belirtmektedir.
Bu tür sivrisinekler genellikle dere yatağına yakın bölgelerde görülmektedir. Aedes sivrisineğinin bazı belirtileri mevcuttur. Sivrisinek, ısırdığı çocuklarda normal formundan daha büyük bir iz bırakmaktadır. Sinek ısırığı ardından kol ve bacakta kaşınma görülür ve iz olur bu oluşan iz normal sinek ısırığından daha büyük gözükmektedir.
Zika virüsünün geçmesine yol açan sivrisinekler kişileri sokmasıyla meydana gelir. Bunlar dengue ve chikungunya virüslerini de geçiren sivrisineklerle aynı çeşittir. Aedes türü sivrisinekler, sabahları ısırırlar.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 16 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,