Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

2 Yaş Sendromu Nedir?

Gelişim dönemlerinden biri olarak bilinen 2 yaş sendromu, çocukların bebeklik çağını geride bırakıp kendilerini birey olarak kabul ettirmek istedikleri dönemdir. Bu sendrom bireysel olmanın ilk adımıdır ve çocuklar ve aileleri için çok yorucu bir süreçtir. Bu dönemde çocukların dil ve iletişim becerileri gelişmemiştir ve ergenlik döneminden önceki ilk bireyselleşme yolunda, inatlaşma, öfke nöbetleri, agresif tavırlar, hiçbir şeyi kabul etmeme, bağırarak konuşma, huzursuz davranışlar sergileme gibi davranışlar ön planda olur. 2 yaş sendromunu geçiren çocuklara yaklaşımın nasıl olması konusundan evvel, "2 yaş sendromu nedir?" bu durumu iyi kavramak gereklidir.

Terrible two olarak da adlandırılan 2 yaş sendromu, bütün sağlığı yerinde olan çocuklarda olması beklenen, psikolojik gelişim sürecinin bir parçası olarak belirtilmektedir. 2 yaş sendromu, ebeveynlerin dikkatli bir şekilde değerlendirmesi gereken önemli bir süreçtir. Çocuklar bu dönemde kendilerini ispat etmeye çalışır. Bu dönemde çocuklar inatçı ve saldırgan olur, aileler bu dönemde sabırlı davranmalıdır. Çocukların bu dönemde gelişimlerini henüz tamamlayamadıklarını bilip ona göre hareket etmelilerdir.  

2 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

2 yaş sendromu çocukların kişiliklerinin gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Çocuklar, belirli tecrübelerini ve kelime hazinelerini ve kendi özlerini dış dünyaya ifade etmeye çalışırlar. Bu yaşta olan çocuklar duygusal olarak da henüz gelişmemişlerdir, bu çocuklar çoğu zaman kendilerini ağlayarak ifade ederler. Bu çocuklar dedikleri olmadığı zaman, kendilerini yere atar, çevresindeki kişilere vurur, bağırır ve objelere zarar verici davranışlar sergilerler.

Bu öfke nöbetleri normal beslenmelerini de olumsuz yönde etkiler. Bu yaştaki çocuklar kendilerini dünyanın merkezinde görür, bundan dolayı bencil ve dürtüsel hareketlerde bulunabilirler. Bu davranışlarını önlemek için çabalamaz ve dışarıdan uygulanan engellemeleri de yok sayar. Çocuklar bu nokta da ailelerinin dediğinin tam tersini yaparak inatlaşma yoluna giderler. Çevresindeki insanlar, bu dönemde çocuk üzerinde hakimiyet kurmaya çalışırsa çocukların öfkeli davranışlarına maruz kalır. Bu gibi 2 yaş sendromu belirtileri çocuğunuzda mevcut ise, ailelerin sakin kalıp, durumu kontrol altında tutmaları, çocuğun duygularını anlatmasına izin vermeleri gerekmektedir.

2 Yaş Sendromu Yaşayan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Çocuklar bu dönemde kendisi ile ilgili her konuda ailesi ile çatışma yaşayabilir. Bu dönem ailelerin kaygı yaşadığı bir dönemdir.  Ebeveynler bu süreçte çözüm üretmekte ve nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda güçlük çeker. Sakin kalmaya çalışmak, çocukların vermiş olduğu içgüdüsel reaksiyonlara mantıklı yaklaşmak, çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi üzerinde olumlu etkiye neden olur. Bu yaş grubunda olan çocuklar henüz otorite ile alakalı bilinçli yaşta değildir ve için bu süreci algılamakta zorlanırlar. Fakat bu durum öncesinden "Hayır." denilen konuya, çocuğun ağlaması veya ısrarının ardından "Evet." Cevabının verilmesini gerektirmemektedir. Ailenin tutarlı davranması gerekir. Bu dönemde çocuğu ne aşırı sınırlar koymak ne de tamamı ile rahat bırakmak doğrudur. Her sergilediği hareket için tek tek uyarmak da kişiliğinin gelişmesini kötü yönde etkilemektedir. 

Çocuk ile diyalog sağlarken net ve anlaşılır sözcükler seçilmeli, ironi içerikli kelimelerden uzak durulmalıdır. Çocukla keyifli vakit geçirmek adına onun ile oyun oynamak, çocuğu bu yöntemle eğitmek çok daha uygundur. Uyarılar ve konuşmalar yaparken, çocuğun boy hizasına eğilmek daha etkili olabilir. Böylece çocuk, bir birey olduğunun farkına varıp, karşısındaki kişi tarafından dikkate alındığını anlar. 
Çocuğun kişisel gelişiminin desteklenmesi gerekir. Bu noktada çocuğa kendi kendine başarı elde edebileceği işler verilmeli ve bu işleri başarabileceği noktasında cesaret verilmesi gerekir. Enerjisi dışarıda yapılacak aktiviteler ile dağıtılmalı, koşmasına, oyunlar oynamasına, riskli olmadığı sürece rahat hareket etmesine olanak sağlanmalıdır. 

2 Yaş Sendromu Ne Zaman Biter?

Çocukların olumsuz ve öfkeli davranışları genel olarak 3 ile 3.5 yaş aralığında sona ermektedir. Fakat bu durum dört yaşın sonuna kadar devam edebilir. Bu sendrom çocuğun kişisel ve duygusal gelişimine göre farklılık gösterir ve bir rahatsızlık olarak değerlendirilmemelidir. Çocuğun zihnen ve duygusal açıdan yeterli seviyeye gelmesi ile beraber sendrom biter. Agresif tavırları, olumsuz davranışları son bulur. Bu dönem ebeveynler tarafından ilk ergenlik dönemi olarak düşünülmelidir. 2 yaş sendromu ile mücadele etmek güçlük yaşayan ebeveynlerin, bir uzmandan destek almaları, çocuğun bu dönemi bireysel gelişime katkıda bulunacak biçimde atlatmasına destek olur.

2 Yaş Sendromu Yaşayan Çocukları Neler Hayal Kırıklığına Uğratır?

Çocukların bazı zamanlarda beklemek için sabırları bulunmayabilir. Çocukların bu dönemde el göz koordinasyonları henüz tam anlamı ile gelişmemiştir, bundan dolayı kendi işlerini kendileri yapmak isteseler bile bu işleri yapamadıkları için hayal kırıklığı yaşayabilirler. Bu dönemde anlayışlı yaklaşmak, yerine göre çocuğa başarabileceği işler vermek onları bir birey olarak kabul ettiğinizi hissettirir ve mutlu eder.

2 Yaş Sendromunda Tıbbi Yardım Ne Zaman Alınmalıdır?

2 yaş sendromu bir hastalık değildir. Aileler bu dönemlerde sabırlı olmalı ve çocuğa daha bilinçli ve anlayışlı yaklaşmalıdır. 2 yaş sendromu genel olarak 18 ay aralığında başlamaktadır ve çocuk üç- üç buçuk yaş aralığına gelene kadar sürer. Bu dönemde çocuk kendini ortaya koyar ve her şeyin onun olmasını ister bundan dolayı ısrarcı davranışlar sergiler. Bu davranışlar aileleri ne kadar yıpratsa da bu durumun geçici olduğunu kabul etmeli ve ona göre davranış sergilemelidir. Çocuğu bu evrede uyumsuz, iyi yetiştirilemeyen, kötü huylu bir çocuk olarak nitelendirmemek gerekmektedir.

Önemli problemleri sessiz bir yerde konuşmaya çalışın. Ses seviyeniz net olmalıdır. Kısa ve net cümleler kurun. İstenilen davranışı anlatın. Konuşma esnasında çocukların olduğu yaşa dikkat edin.
Çocuk bu yaşta birey olma yolunda ilerler. Bundan dolayı bu dönemde huysuz ve ısrarcı davranışlar sergileyebilir. Bu davranışları bu dönemde doğal karşılamak ve bu duruma göre bir davranış modeli sergilemek gerekir.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 01 Aralık 2022
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,