Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Triple P Anne Babalık Programı

Triple P olumlu anne babalık programı, anne babalar ve çocukların bakımından sorumlu kişiler için kanıta dayalı bir eğitim destek sistemidir.

Triple P’nin amacı anne babalara

Çocuklarının sosyal, duygusal ve davranışsal problemlerini yönetme konusunda ihtiyaç duydukları beceri ve özgüveni, onları sürece dahil ederek, cesaretlendirerek ve güçlendirerek kazandırmaktır.

Triple P Eğitimi Anne ve Babaya Çocuk Rehberliği Niteliğindedir

Triple P eğitimi alarak anne ve babalar çocuk yetiştirmedeki farkındalıklarını arttırmaktadır bu noktada ailelerle iş birliği çok önemli. Triple eğitiminin amacı anne ve babalardaki farkındalığı arttırmak ve çocuk yetiştirmekteki kaygılarını azaltmaktır.

  • Çocuklardaki davranış ve gelişim problemlerini kontrol altına alabilmek ve kontrol altında tutabilmek anne-babaların yetkinliğini artırmaktır
  • Çocukları cezalandırıcı ve belirli noktalarda zorlayıcı anne-babalık tutumlarının kullanılmasını azaltmaya yardımcı olmaktır.
  • Anne ve babaların anne-babalık rollerindeki çocuklarıyla olan iletişimlerini geliştirmektir.
  • Anne ve babaların yaşamış olduğu çocuk yetiştirme kaygısını azaltmaktır.

Triple P Eğitiminin Faydaları

NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk Ergen Birimi Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, hastanemizde verilecek Triple P eğitimi hakkında şu bilgileri verdi:

“Olumlu anne ve babalığı öğreterek çocuğun ileride yaşayabileceği; öfke nöbeti, okul uyumsuzluğu, davranım problemleri, ebeveynlerle ilişki problemleri gibi sorunlar yaşanmadan erken yaşta önlenebilmesi için bu eğitimi hastanemizde uygulamaya karar verdik. Bu eğitime özellikle küçük yaştaki çocukların anne babaların katılması önemli. Katılacak kişilerin 4 oturuma da katılması önemli. Eğitimde anne babaların çocuklarıyla çatışmaya girmeden olumlu tavırlar sergileyerek sorunları çözme becerisi geliştirmelerini sağlayacağız. Bu eğitim dünyanın farklı yerlerinde de uygulanmakta. Bu eğitimi alan aileler, eğitimden sonra çocuklarıyla daha pozitif bir ilişki kurduklarını söylüyorlar. Bizden eğitim ancak ailelerin de aynı görüşte olması bizi mutlu eder. Bu tarz eğitimlerin sorunlar yaşanmadan önleyici olması ve aileleri koruyucu yaklaşımı ile kıymetli buluyorum” dedi.

Eğitimde anne babaların çocuklarıyla çatışmaya girmeden olumlu tavırlar sergileyerek sorunları çözme becerisi geliştirmeleri sağlanmaktadır.

Bu eğitim dünyanın farklı yerlerinde de uygulanmaktadır. Bu eğitimi alan aileler, eğitimden sonra çocuklarıyla daha pozitif bir ilişki kurduklarını söylemektedirler. Bu tarz eğitimlerin sorunlar yaşanmadan önleyici olması ve aileleri koruyucu yaklaşımı ile kıymetli bir yeri vardır.

Avustralya’da Queensland Üniversitesi’nde Prof. Matt Sanders ve arkadaşları tarafından geliştirilen Triple P programları, 35 yılı aşkın bir süredir 20’den fazla dile çevrilmiş, 25’ten fazla ülkede uygulanmış ve 4 milyondan fazla çocuğun ailesine ulaşmıştır.

Triple P, uluslararası düzeyde başarısı kabul edilmiş dünyadaki en etkili ve kanıta dayalı anne baba eğitim sistemlerinden biridir. Triple P’nin farklı kültürlerde, sosyo-ekonomik gruplarda ve aile yapılarındaki başarısı 375 akademik ve araştırma kuruluşu ve 30 ülkeden araştırmacılar tarafından yayınlanan 830’dan fazla makale ile kanıtlanmıştır.

Triple P sistemi, 0-12 yaş arası ve ergenlik döneminde çocuğu olan anne babaların değişik türde ve yoğunlukta bilgi, tavsiye ve profesyonel destek hizmetlerine duydukları ihtiyaca uygun olacak şekilde çok düzeyli bir uygulama modeli sunmaktadır.

Bu aşamalı, çok düzeyli müdahalenin (girişimin) mantığı, çocuklarda ve ergenlerde farklı düzeylerde işlevsel ve davranış problemlerinin var olması ve anne-babaların, ihtiyaç duyacakları desteğin türüne, yoğunluğuna ve şekline dair farklı ihtiyaç ve isteklere sahip olmasıdır.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 13 Şubat 2020
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Çocuk Ergen Merkezi Tıbbi Kadro
Ayşe ŞAHİN

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Nuran KATI

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Seda AYDOĞDU

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
S.Aybeniz YILDIRIM

Uzman Klinik Psikolog

Gönder
Eda ERGÜR

Çocuk - Ergen Psikoloğu

Gönder
Elvin AKI KONUK

Çocuk - Ergen Psikoloğu

Gönder
Hazel Ezgi DÜNDAR

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti

Gönder
Dr. Öğr. Üyesi Melek Gözde LUŞ

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Gönder
Uzm. Dr. Mukhtar MURSALLI

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Gönder
Nur BERBER

Özel Eğitim Öğretmeni

Gönder
Dr. Öğr. Üyesi Neriman KİLİT

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217