Antikor Testi Nedir ve Kimler Yaptırabilir

Antikor Testi Nedir?

Antikor testi nedir, antikor testi kişinin daha önce COVİD-19 virüsüne yakalanıp yakalanmadığını gösteren bir testtir.

Antikorlar, insanların vücudunda var olan ve bağışıklık sisteminin dışarıdan gelen tehditleri anlamasına, tanımlamasına ve bu tehditleri ortadan kaldırmasına yardımcı olan proteinlerdir.

Antikor testi, Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olmuş laboratuvarlarda yapılmaktadır. Antikor testi yaptıran kişi kısa vadede daha önce covid-19 virüsüne karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığını görebilir.

Antikor testi pozitif çıkan kişilerin PCR testi de yaptırıp virüsü hala taşıyıp taşımadıkları ve en önemlisi hala bulaştırıcı olup olmadıklarına baktırmaları gerekmektedir.

Antikor Testini Kimler Yaptırmalıdır?

Antikor testini kimler yaptırmalıdır, antikor testini daha önce covıd-19 virüsünü geçirip geçirmediğini öğrenmek isteyen kişiler yaptırabilir.

Antikor Testi iki çeşittir;

1.Erken Cevap: (İmmunoglobulin M)
2.Geç Cevap: (İmmunoglobulin  G)

Antikor testinin yapılmasındaki amaçlar;

  • Vücuttaki herhangi bir enfeksiyonun vücuttaki seyrini izlemek
  • Vücudun bulaşıcı olabilecek bir antijene maruz kalıp kalmadığını ve bunun oluşma durumunu değerlendirebilmek
  • Otoimmün bozukluklar, HIV, karaciğer hastalıkları ve semptomları, hepatit, tiroid, frengi, alerji, lupus gibi rahatsızlıklardan kaynaklı problemleri görmek ve bu problemi teşhis edebilmek
  • Vücuduna nakil ya da transfüzyon reaksiyonu olabilecek kişilerin vücutlarının bu durumu reddetme nedenlerinin araştırılması ve değerlendirilmesi

Antikor testi belirtilen nedenlerden yapılmaktadır.

Antikor Testinin COVID-19 İle Bağı Nedir?

COVİD-19 için yapılması gereken ve yapılan antikor testlerinin uygulanmasında birkaç farklı analiz yöntemi ve farklı antikor tiplerinin analizleri yapılmaktadır.

Bahsedilen bu analiz çeşitleri IgG, IgM ve IgA immünoglobulinleridir.

Antikor testi yakın zamanda geçirilmiş enfeksiyon hakkında bilgi vericidir. Belirtilen bu sürenin ne kadar olduğu hakkında henüz net bir bilgi yoktur. Kısa vadede 10 veya 20 gün arasında vücudunda antikor gösterebilen kişilerde Covid-19 geçirmiş ve buna bağışıklık kazanmış olma durumu ile ilgili genel bir kanı olabilir ama bu durum da en önemli ikinci adımın yapılması gerekmektedir. O adım da antikor testi pozitif çıkan kişilerin mutlaka PCR testi yaptırmasından geçmektedir. Çünkü mevcut durumda antikor o kişinin covid- 19 virüsüyle karşılaştığının göstergesidir kişinin hala taşıyıcı olup olmadığını göstermez bu yüzden kişinin mutlaka PCR testi de yaptırması gerekmektedir.

Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Antikor testi yukarıda belirttiğimiz gibi iki çeşittir,

1. Erken Cevap: (İmmunoglobulin M)

2. Geç Cevap: (İmmunoglobulin G)

Erken cevapta İmmunoglobulin M ve İmmunoglobulin G her ikisi de yapılmaktadır. Türkiye de uygulanan antikor testleri şuan iki çeşittir.

Bu iki çeşitten ilki genel ismiyle kart adı verilen kart test dediğimiz hızlı test olarak bilinmektedir. Kart test dediğimiz test iki saat içerisinde bize sonucu gösterebilmektedir. Kişiden bu test için kan alınır ve bu kan kart test paneli içerisinde bulunan kimyasallar neticesinde ya çizgi oluşur ya da hiç çizgi oluşmaz. Çizgi oluşmaması durumu testin negatif olduğu anlamına gelmektedir.

İmmunoglobulin M kısmında herhangi bir çizgi olursa kişide İmmunoglobulin M tipi antikor olduğu ve bulunduğu anlamına gelir. Bu kişide erken yanıt oluşmuş demektir.

İmmunoglobulin G bandında çizgi oluşursa; kişide İmmunoglobulin G tipi antikor olduğu ve bulunduğu anlamını taşır. Bu durum ise kişide geç yanıt oluşmuş anlamına gelmektedir.

Covid-19 enfeksiyonuna karşı oluşan IgA ve IgM antikorlarını saptamak için kullandığımız testin pozitif çıkma durumu bize kişinin yakın zamanda covıd-19 virüsü ile karşılaştığı bilgisini vermektedir.

Bu mevcut durumun tersi de olabilmektedir. Çünkü enfekte olan hastaların virüse cevap verebilmesi yani henüz antikor gelişmesi için belirli ve yeterli bir zaman geçmediği için negatif de çıkabilmektedir.

Paylaş: