Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

İndigo çocuk ya da kristal çocuk nedir?  İndigo çocuk ya da kristal çocuk nedir ?

  İndigo çocuk ya da kristal çocuk nedir, kendi yaşıtlarına ve yaşına göre özel yetenekleri olan çocuklara verilen isimdir.
   
  İndigo çocuk ya da kristal çocuk teşhisini koyabilmek için genel yargıların ve değerlendirmelerin dışında tıbbi olarak mutlaka çeşitli testler yapılıp tanı konulmalıdır. Bu çocuklarda alışılmışın dışında farklı, üstün denebilecek özelliklerin olduğunu görülebilmektedir ancak bunu görebilmek için belirli testler yapılması şarttır.

  İndigo çocuk ya da kristal çocuk teşhisi koymamız için ön değerlendirme yapılması ve sonrasında detaylı testler yapılması gereklidir. Çocuğun zihinsel olarak çok ayrıntıdan geçirilmesi gereklidir. Ortalama yarım günlük bir değerlendirme sonucunda kristal çocuk olup olmadığına karar verebiliriz.

  Zekanın birden fazla kategorisi vardır. Sosyal, duygusal, algısal tarafı, sözel ifade tarafı gibi. Bunlar o kadar çoktur ki testler bile çok uzun zaman almaktadır. Bazen testlere rağmen her şeyi ölçemediğimiz durumlar da olabilmektedir. Tek bir şeye bakıp bu çok üstün zekaya sahip denilmesi doğru değildir. Üstün zekâya sahip çocuklar birbirinden farklı özellikte olabilirler. Birinin yeteneği diğerinden farklı olabilir. 

  Sayısal anlamda başarılı olan, liderlik alanında, sanatsal anlamda yeteneğe sahip çocuklar olabilir. Bir alana bakıp indigo çocuk ya da kristal çocuk demek mümkün değildir. Bu ifade çok yanlış bir ifade olur.

  Tarihle ilgili ciddi bir merakı ve yeteneği olan, merak doğrultusunda çok okuyan çocuklar görmek mümkündür. Üstün yeteneğe sahip çok çocukla karşılaşabilmekteyiz. Hepsi birbirinden farklı yeteneklere sahiptirler ve ilgi alanları birbirlerinden farklıdır.
   

  İndigo ya da kristal çocuk özellikleri nelerdir?

  • İndigo çocuk ya da kristal çocuklar duyarlı çocuklardır.

  • İndigo çocuk ya da kristal çocukların enerjileri oldukça yüksek ve farklıdır.

  • İndigo çocuk ya da kristal çocuklar belirli bir kişiye ya da duruma karşı itaat etmekte zorluk çekerler, sorgulama mekanizmaları gelişmiştir.

  • İndigo çocuk ya da kristal çocuklar kurallara uymakta güçlük çekebilirler bu da yine sorgulayıcı tavırlarından kaynaklanmaktadır.

  • İndigo çocuk ya da kristal çocuklar kendi değerlerinin farkındadırlar.

  • İhtiyaç ve gereksinim duydukları şeyleri söylemekten anlatmaktan çekinmezler.

  • Güzel sanatlara ve sanata yetenekleri ve duyarlılıkları fazladır.
   

  Aileler ne yapmalı ve nasıl davranmalıdır?

  Aileler eğer çocukta bir farklılık olduğunu düşünüyorlarsa, eğitimin ona yetmediğini, bir şeylerin eksik kaldıklarını düşünüyorsa bir değerlendirme yapmalarını önermekteyiz. Çocuğun bir alana konsantre olmasını uzmanlar genel olarak istememektedir bunun nedeni ise ilgisi o alanı çektiği için daha fazla enerji harcamak durumda kalmalarıdır. İndigo çocuk ya da kristal çocuk yani üstün yetenekli çocuk teşhisi konulan çocukların tek başına felsefeye dalması veya tek başına aynı şeye odaklanmaları onun üzerine çalışması çok sağlıklı bir durum değildir.

  İndigo çocuk ya da kristal çocuk tanısı konulan çocukların anne ve babaları çocuklarının genelde iyi yeteneğe sahip olduğunu sanmaktadırlar. Bu çok normal bir durumdur çünkü her çocuk kendi ailesi için özeldir. Eğer bir şeyler yolunda gidiyorsa çocuğun kafasını karıştırmak doğru değildir. Aileler, çocuklarının ilişkileri normal ise okul başarısı normal gidiyorsa çocuğun mevcut durumunu çok kurcalamamalıdır. 

  İndigo çocuk ya da kristal çocuk sahibi anneler aynı düzeydeki çocuklarla kendi çocuklarını karşılaştırmamalıdır. Bu anne, baba dışında çocukları da etkileyebiliyor. Çocuk bende bir eksiklik var mı diyebilir. Ruh sağlığı açısından çok yanlış bir şeydir. Çocuklarda bir şeyler yolunda gidiyorsa bunun üzerinde durulmaması gerekir. Ne zaman bir problem var, uyumda, aldığı eğitimde bir sorun varsa bir uzmandan destek almaları gereklidir. Uzmanın da ona uygun bir eğitim ortamına aileyi ve çocuğu yönlendirmesi gereklidir. 

  Anne babalar kafalarına göre zeka testi yaptırmaları uygun değildir, çocuklarının gelişimi için doğru bir uygulama değildir bu durum. Zeka testine ihtiyacı olup olmadığının değerlendirmesini çocuk psikiyatristi yapmalıdır. Anne baba zeka testi yaptırmamalıdır. 

  Çocukların normal yaşamdan koparılmaması gereklidir. Hep yetişkinlerin içinde büyütelim demek doğru değildir. Çocuklar sosyalleştikçe mutlu olmayı öğrenirler. Çocukları izole etmek yanlıştır. Biraz onların ilgi ve iyi oldukları eğitim kurumlarında olmaları gereklidir. Bu tip çocuklarda şöyle bir durum olmaktadır, o yaşta ilgi alanına sahip arkadaşı az olduğu için onlara çocuklar yalnız kalabilmektedirler.

  Sözel ifade güçleri daha kuvvetli olduğu için akranları tarafından dışlanabilmektedirler. Bu tip çocukları kendi özelliklerine yakın çocuklarla bir araya getirmek gereklidir. Kendilerine yakın çocuklarla iletişim kurmaları sağlanmalıdır. Sosyallikten uzaklaştırılan çocukların sağlıklı gelişmesi imkansızdır. Bugün normal gelebilir ancak birkaç sene sonra bu durumun olumsuz yansımaları ortaya çıkar. Önemli psikiyatrik hastalıklar sosyal izolasyonlardan sonra ortaya çıkar. Üstün zekalı çocukların izole kalma riskleri vardır. Bu tip çocukların zor tarafları olabilir. Mükemmeliyetçilik, takıntı hastalığı olabilir. Bu sebeple dikkatli olunması gereklidir.

  Tek başına olan çocuğun kendisini mutlu hissetmesi zordur. Bir şey paylaşacağı arkadaşı olmayan insanın mutlu olması çok zordur. Mutlu olan çocuk kendi potansiyelini iyi ortaya koyar. Sağlıklı ve mutlu çocuk ortaya çıkarmamız gereklidir. Bunun için onun sadece zekasına odaklanmamız gereklidir. Bazen aileler artık okula başladıktan sonra hep oyun oynasın istemiyoruz. Aileler derslere yönlensin şeklinde düşünüp yanılgıya düşmektedirler. Çocuklar oyunla öğrenirler. Çocukların oyununu desteklememiz gereklidir. Sorumluluğunu alsın ve boş zamanında oyun oynasın demeliyiz.
   

  ÇOKLU ZEKA TESTİNİ ÇÖZMEK İÇİN TIKLAYIN...

  Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Çocuk ve Ergen Psikoterapi Hizmetleri Tıbbi Kadro
  Seda AYDOĞDU

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  S.Aybeniz YILDIRIM

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  Elvin AKI KONUK

  Çocuk - Ergen Psikoloğu

  Gönder
  Nuran KATI

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  Ayşe ŞAHİN

  Uzman Klinik Psikolog

  Gönder
  Eda ERGÜR

  Çocuk - Ergen Psikoloğu

  Gönder
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217