COG (8 yaş ve üstü) Testi

Viyana Test Sistemi, tek başına veya bir dizi test olarak kullanılabilen bilgisayarlı bir test ve değerlendirme koleksiyonudur. Sistem, iş, sağlık ve eğitimi kapsayan ve Zeka, Genel Yetenek, Özel Yetenek, Kişilik Yapısı, Tutum ve İlgi Alanları ve Klinik testler olarak kategorize edilmiş 74 araç içermektedir.
Cognitrone (COG), Dikkat ve uyanıklığı klinik olarak ölçen, bir genel yetenek testidir. Test bütünlüğü içinde sürekli değişen şekillerin benzerliğini yakalayıp hızlı ve doğru reaksiyon vermek gerekmektedir. test değerlendirilirken hız yanında kesinlik ve kararlılıkta değerlendirilir. Dikkatin yavaşlaması ve bozulması tespit edildiğinde nedeni nörolojik ve psikiyatrik açıdan incelemeye alınır.Dikkat ve uyanıklığı klinik olarak ölçen, psikolojik rehabilitasyon programlarında kullanılan bir genel yetenek testidir.
Test yapan kişiden altta gösterilen örnek şekli üsttekilerle kıyaslayarak tümüyle benzeyip benzemediğini hem hızlı hem de doğru olarak bilmesi istenir. Cevaplarını benziyor-benzemiyor kararı ile vermelidir. Test değerlendirmesi yapılırken hız yanında keskinlik ve kararlılık da değerlendirilir. Dikkatin yavaşlaması veya bozulması tespit edildiğinde nedeni nörolojik ve psikiyatrik açıdan incelemeye alınarak bulunmaya çalışılır.

Connitrone, tamamen bilgisayarlı Viyana Test Sistemindeki 8 Genel Yetenek Testinden biridir. Reulecke'nin (1991) konsantrasyon teorisine dayalı olarak dikkat ve konsantrasyonun değerlendirilmesine yönelik genel bir performans testidir. Yetişkinlere ve dört yaşından büyük çocuklara uygulanabilen test formları vardır. Testler, teste giren kişiye uygun seviyede soyut figürlerin sunumunu içerir. Öğeler ekranda gösterilir ve teste giren kişiler bilgisayar klavyesi veya VTS çalışma paneli kullanarak yanıt verir. Her test, animasyonlu bir talimat aşaması ve hataya duyarlı bir uygulama aşamasıyla başlar. Gösterim alanında madde zorluğu, madde sayısı, çalışma süresi limiti ve şekil sayısı açısından farklılık gösteren on adet test formu (S1-S9 ve S11) bulunmaktadır. Test formlarının yedisi sınırsız çalışma süresine (S1-S3, S7-S9, S11) ve üç test formunun her öğe için 1,8 saniyelik sabit çalışma süresine (S4-S6) sahiptir. Test formları S1 / S4, S2 / S5 ve S3 / S6, modellerin karmaşıklığı açısından farklılık gösterir. Test formu S7, karşılaştırılacak hedef için görüntüleme alanında yalnızca bir rakam içerir. S8 ve S9 test formları basit şekiller içerir ve toplam süre sınırı yedi dakikadır. Puanlama bilgisayar tarafından yönetilir ve iki ana ölçütü temel alır; zamanlı sürümler için doğru yanıt sayısı ve zamansız sürümler için yanıt verme süresi. Bunların her ikisi de yüzdelikler ve T-puanları kullanılarak normlanmıştır. Bazı ikincil önlemler de rapor edilmiştir, örn. doğru isabetlere karşı doğru retler gibi. Bir word dosyası olarak indirilebilen, bilgisayar tarafından oluşturulan bir skor raporu sunulur.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217