Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Avokado, kremsi ve hafif tadı sayesinde tercih edilen en popüler meyveler arasındadır ve defnegiller ailesine ait bir meyve olarak karşımıza çıkar. Boyutu, rengi ve dokusu bakımından değişen pek çok avokado türü bulunur. Hepsi tropikal iklimlere özgü olup; et, sos, tatlı gibi birçok besin içeriğine ilave edilebilir.

Avokado, C, E, K ve B6, B2, B3, B5 gibi vitaminler içerir. Bunun ile birlikte folat, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Lutein, beta karoten ve omega-3 yağ asitleri içerir. Avokado, kişilere katkı sağlayabilecek yüksek seviyede sağlıklı, yararlı yağlar içerir. Yağ bedendeki her bir hücre için gereklidir. Sağlıksız yağlar tüketmemek cilt sağlığına destek verir, yağda çözünmekte olan vitamin, mineral ve diğer besin maddelerinin emilimini artırır.

Avokadonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Avokadolar, oldukça besleyen ve sağlığa türlü faydaları bulunduğundan dolayı çok popülerdir. İçindeki vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir besindir. Avokado faydaları şu şekildedir;

Vitaminler ve mineral bakımından zengindir: Avokado, besleyen, sağlıklı yağ ve lif kaynağını oluşturur. İçeriğinde pek çok vitamin ve mineral barındırır. Bütün bir avokadonun yarısı potasyum bakımından günlük gereksinimin %10'unu karşılar.

Bağırsaklara fayda sağlar: Avokado, lif açısından çok zengindir. Doğal lifli besinler tüketmek kabızlığı engellemeye, sindirim sisteminin sağlığını korumaya ve kolon kanseri tehlikesini düşürmeye katkı sağlar. 

Kalp sağlığına destek olur: Avokado, yoğun yağ içerir. Bu yağ seviyesinin yüzde 60'ı doymamış yağlardan oluşur, bu durumda araştırmaların kalp rahatsızlığına karşı korunmaya ve kan basıncını azaltmaya katkı sağlar. 

Kolesterolü düşürmeye katkı sağlar: Bu lezzetli meyve tarafından sağlanmakta olan yağlar linoleik asit (omega-6 yağ asidi) içerir. Doymamış yağlar kolesterolü kontrol etmeye katkı sağlar ve sağlıklı bir diyetin parçası olarak önerilir.

Göz sağlığının korunmasına katkı sağlar: Avokado, yukarıda belirtilmekte olan yararlar ile birlikte, yoğun bir E vitamini kaynağıdır ve gözleri sağlıklı tutmaya katkı sağladığından dolayı düşünülmekte olan lutein ve zeaksantin gibi karotenlerdir.

İştahı düzenlemeye katkı sağlar: Bu meyvenin kalorisi öteki meyveler ve sebzelere göre daha yoğundur ancak avokadonun yağ ve lif oranı iştahın düzenlenmesine katkı sağlar, tokluk hissine neden olur.

Avokado Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Avokado türlü biçimlerde tüketilebilir. Avokadoyu dilimlemek, salata ya da sandviçlere ilave edilebilir. Bir avokadonun ne kadar olgun olduğunu anlamanın bir yolu üstüne hafifçe bastırmaktır. Kabuğu tamamı ile sıkı ise, avokadonun daha çok olgunlaşması gerekir. Kabuğun yumuşak ve eziliyor olması tüketime hazır olduğunu gösterir.

Tüm gıdalarda olduğu gibi, avokadoyu da yoğun miktarda tüketmek olumsuz sonuçlara yol açabilir. Avokado yüksek yağ içer nedeniyle diyet yapmak için çok fazla tüketilirse kilo almaya yol açabilir.
İçeriğinde bulunan sağlıklı yağlar, vitamin ve mineraller, antioksidanlardan dolayı kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Gebe ve emziren kadınların tüketmesi önerilmemektedir.
Günlük bir adet avokado tüketmek kalp sağlığı için faydalıdır. Avokado tüketmek kolesterolün azalmasına katkı sağlar ancak avokado yağ grubunu temsil etmektedir, bundan dolayı eklenen tarifte yağ oranının azaltılması gerekir.
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 20 Mart 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,