Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Vitaminler

  Vitamin, kişilerin hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Vitamin dengeli alınmalı ve kullanılmalıdır.

  Vitamin Ne İşe Yarar

  Vitaminler yağda ve suda eriyenler olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Vitaminlerin yağda eriyenleri ( A,D,E,K ), vitaminlerin suda eriyenleri ise ( C ve B Grubu ) vitaminlerdir. Vitaminler kişinin sağlıklı yaşaması ve sağlıklı olması açısından çok çok önemlidir. Vitaminler kişide büyüme, hücre yenilenmesi ve enerji üretimi için gerekmektedir ve vücutta mutlaka bulunması gerekir. 

  VİTAMİNLER NE İŞE YARAR?

  Vitaminler kişinin vücudunda sentezlenememektedir. Vitaminler insan vücudunda sentezlense bile genellikle yeterli olmayan ve mutlaka dışarıdan takviyelerle belirli oranlarda alınması gerekmektedir. Vitaminler organik maddelerdir. Vitaminleri yiyeceklerden veya ek olarak alınacak olan vitamin preparatlarından alınması sağlanması gerekmektedir. Vitaminler enerji üretmezler fakat insan vücudundaki biyokimyasal olaylarda görev alması yönünden önemlidir. 

  Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur

  Vitaminler farklı farklı her besinde bulunmaktadırlar. Fakat bu besinlerdeki vitaminlerden faydalanmak için beraber tükettiğiniz besinlerde vitaminin vücut tarafından emilimi için önem taşımaktadır.

  A vitamini: Yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Havuç, ıspanak, kereviz, maydanoz, erik  gibi meyve ve sebzelerde bulunur. Özellikle gözler, saçlar, cilt ve tırnaklar için önemlidir.
  D vitamini: Süt ve süt ürünlerinde, güneş ışığında ve balıkta bulunmaktadır. Kemikler ve kemiklerin sağlığı açısından çok önemlidir.
  C vitamini: Özellikle turuncu meyvelerde bulunmaktadır. Patateste c vitamini açısından sağlıklı bir sebzedir. Cilt ve diş eti sağlığı açısından çok önemlidir.
  E vitamini: Kuruyemişlerde ve sağlıklı yağlarda bulunur. 
  B1 vitamini: Yumurtada bolca B 1 vitamini bulunmaktadır. Yeterince alınmadığında sinir ve cilt hastalıklarının görünme olasılığını arttırmaktadır.
  B2 vitamini: Tahıl ürünlerinde et ve et ürünlerinde bulunmaktadır.
  B3 vitaminiet, balık ve kuruyemişlerde bolca bulunmaktadır. 
  B5 vitamini: Yumurta ve baklagil türlerinde bolca bulunmaktadır. 
  B6 vitamini: Et ve tahıl ürünlerinde bulunmaktadır.
  B12 vitamini: Karaciğer ve kırmızı et ürünlerinde bolca bulunmaktadır. Vücudun en önemli vitaminlerinden bir tanesidir.
  Folik asit ise bir çeşit B vitaminidir. Bira mayası, yeşil sebzeler ve yumurtada bolca bulunmaktadır. Az olduğu takdirde kansızlıklar görülmektedir.
   
  Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217