Wisconsin Kart Eşleştirme Testi (WCST)

Wisconsin Kart Eşleme Testi ( WKET ) bir olan nöropsikolojik test "nin değiştiren seti takviye programları değişen karşısında esnekliğini görüntüleme yeteneği, yani". WKET David A. Grant ve Esta A. Berg tarafından yazılmıştır. WKET'te için profesyonel Manuel Robert K. Heaton, Gordon J. Chelune Jack L. Talley, Gary G. Kay ve Glenn Curtiss tarafından yazılmıştır.

1948 yılından bu yana sınav tarafından kullanılmıştır nöropsikologlar ve klinik psikologlar olan hastalarda edinilen beyin hasarı , nörodejeneratif hastalık veya akıl hastalığı gibi şizofreni . Bu frontal lob disfonksiyonu ölçmek için hastalara uygulanabilir çeşitli psikolojik testler biridir. Stratejik planlama, organize arama, bilişsel setleri kaydırmaya çevre geribildirim kullanan bir hedefe ulaşmada doğru davranışı yönlendiren ve dürtüsel yanıt modüle: uygulandığında, WKET klinisyen aşağıdaki "frontal" lob işlevlerine spekülasyon verir. Test yaş 89 yaş 6.5 yaşındaki kişilerce uygulanabilir. WKET, dikkat, çalışma belleği ve görsel işleme dahil bilişsel fonksiyonları bir dizi dayanmaktadır.

WKET testi bireyin soyut muhakeme yeterlilik ve gerektiğinde sorun çözme stratejilerini değiştirme yeteneği ölçmeye yardımcı olması için kullanılabilir. Bu testte, kartların bir dizi katılımcılara sunulmuştur. kartlara rakamlar renk, miktar ve şekli açısından farklılık göstermektedir.

Nöropsikolojik bir testtir. Dikkat, yönetici işlev,  önceki tepki eğilimini sürdürmede ısrar etme,  çalışma belleği, kavramsallaştırma, soyut düşünmeyi ölçer.  Sağ frontal lob ve dorsolateral prefrontal korteksi ölçer.

Özellik belirleme (yönetici işlev), perseverasyon, çalışma belleği, kavramsallaştırma, soyut düşünme, kurulumu sürdürebilme, kurulumu değiştirebilme becerisini ölçer.

Test materyalleri içinde dört adet uyarıcı kart, 64’er adet tepki kartından oluşan 2 kart destesi, kayıt formu, test uygulayıcısı tarafından kullanılacak olan kalem ve silgi.

Yaklaşık uygulama süresi 20 dakikadır.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217