Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Vertigo Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Vertigo, kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir baş dönmesidir. Halk arasında bu yüzden daha çok baş dönmesi olarak adlandırılmaktadır. Fakat, her meydana gelen baş dönmesi vertigo değildir. Bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır, kişinin durumuna göre bir yol haritası belirlenmelidir.


  Vertigo Nedir?

  Vertigo, sizin veya etrafınızda gördüğünüz nesnelerin hissine kapılmanıza neden olmaktadır. Genellikle mide bulantısı, kusma ve denge bozuklukları bu durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu hastalık genellikle baş dönmesine neden olmaktadır. Ancak her baş dönmesi vertigo değildir. Vertigo belirtileri arasında özellikle akut kulak iltihapları, iç kulağın iltihaplanmasıyla vertigo meydana gelebilmektedir. Bu hastalığa neden olan durum tespit edilip tedavisine başlanır.

  Vertigo Belirtileri Nelerdir?

  Hareket yanılsamasının, olmayan bir hareketi oluyormuş gibi algılamamızın sebebi her iki iç kulağımızdaki vestibüler sistemden beynimize o anki dengemizle ilgili sürekli olarak gönderilen bilgilerde bir uyumsuzluğun ortaya çıkmasıdır.
  Gerçek vertigonun nedenleri arasında en sık görülenler vestibüler sistemin yerleştiği iç kulak ile ilgilidir, örneğin BPPV ( Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo),  Menier Hastalığı, Vestibüler  nörinit ; vertigoya neden olan en sık görülen hastalıklardandır. Bunun yanı sıra vestibüler sistemin merkezinin yerleştiği beyin sapını etkileyen hastalıklar da vertigo nedenleri arasındadır. Akut ve kronik orta kulak iltihaplarının seyri sırasında da iç kulağın ilthaptan etkilenmesi sonucu vertigo ortaya çıkabilir, etkin bir şekilde müdahale edilmesi gerekir.

  Vertigo Nedenleri Nelerdir?

  Başta boşluk hissi, yürürken sendeleme, ayakta durmakta zorluk da baş dönmesi olarak tarif edilebilir. Ancak gerçek vertigo genellikle rotasyonel niteliktedir. Çevrenin dönmesi veya kişinin kendisinin dönmesi şeklinde olur.
  Sübjektif bir duygu olduğu için hastalığın sebebinin araştırılmasında en önemli adım hastanın yakınmasının değerlendirilip, özelliklerinin not edildiği öykünün alınmasıdır. Burada hastalığın süresi, baş pozisyonu ile ilgisinin olup olmadığı, eşlik eden başka yakınmalar, bilinç kaybının olup olmadığı sorgulanır. Daha sonraki adım, fizik muayenedir ayrıca yardımcı tanı testleri kullanılabilir. Testler arasında, odyolojik testler, videonistagmografi, kalorik testler ve pozisyonel testler sayılabilir.

  Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

  Vertigo hastalık değildir, bir hastalığın belirtisi olabilecek bir durumdur. Bu yüzden teşhis edilen hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Örneğin en sık görülen Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo tedavisi, ilk aşamada vertigoya iç kulaktaki hangi bölümün sebep olduğunun tespit edilmesinden sonra bu bölüme uygun manevralar ile yapılır. Vestibüler Nörinit hastalığında ise ilaç tedavisi uygulanır. Baş dönmesine Menier Hastalığı neden oluyorsa bu hastalığa özel farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

  Vertigo sebebi olarak bir akut orta kulak iltihabı saptanmışsa ilaç tedavisiyle birlikte miringotomi işlemi ile orta kulaktaki iltihabi birikimin boşaltılması gerekir. Kronik bir orta kulak iltihabı söz konusu ise kulak kemiğine yerleşmiş enfeksiyon cerrahi girişimle temizlenmeli, iç kulağın iltihaptan etkilenmiş bölümü onarılmalıdır.

  Vertigo, sizin ya da etrafınızda bulunan nesnelerin döndüğünü hissetmenize neden olur. Genellikle mide bulantısı, kusma ve denge kaybı bu duruma neden olabilir, baş dönmesi olarak tanımlanmaktadır.
  Periferik vertigo iç kulağı tetikleyen hastalıkların bir belirtisidir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, iç kulak enfeksiyonları, boyun ağrıları ve alerjiler vertigo sebepleri arasında bulunmaktadır. Huzursuzluk, uykusuzluk, fazla sigara ve alkol kullanımı vertigoya neden olabilir.
  Vertigo'nun en belirgin semptomlarından biri baş dönmesidir. Ayrıca iç kulaktaki denge sisteminde meydana gelen bir problemden oluşmaktadır. Her baş dönmesi vertigo değildir. Vertigo rahatsızlığı, kulak çınlaması, bulantı, kusma gibi farklı belirtilere neden olmaktadır.
  Vertigo hastalığı tehlikeli değildir fakat bireylerin yaşam standartlarını sınırlandırmaktadır. Bundan dolayı tedavi olmak gerekir.
  Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2022
  Yayınlama Tarihi: 23 Kasım 2018

  Kategori: Nöroloji

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Barış METİN
  Prof.Dr. Nöroloji Uzmanı

  Barış METİN

  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,