Sınav Kaygısı Testi

Sınav Kaygısı Envanteri (SKE), Güney Florida Üniversitesinde 1974-1979 yılları arasında, 5 yıl süren bir çalışma sonucu geliştirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda SKE’nin kuruntu ve duyuşsallık olmak üzere iki boyuttan oluştuğuna karar verilmiştir. Kuruntu, sınav kaygısının bilişsel (zihinsel) yönüdür. Bireyin genelde kendisi hakkındaki olumsuz değerlendirmelerini, başarısızlığına, beceriksizliğine ilişkin olumsuz düşüncelerini ve iç konuşmalarını içerir (Öner, 1997)

Duyuşsallık ya da heyecansallık, sınav kaygısının duyusal fizyolojik yönünü oluşturan otonom sinir sistemi uyarılmasıdır. Hızlı kalp atışları, terleme, üşüme, kızarma, sararma, mide bulantıları, sinirlilik ve gerginlik gibi bedensel yaşantılar duyuşsallık belirtileri olarak kabul edilir (Öner, 1997)

Sınav Kaygısı Envanteri tek sayfalık bir soru ve yanıt formundan oluşur. Yönergeyi de içeren bu formda 20 cümlelik soru maddesi ve maddelerin sağ tarafında dört seçenekli: (1) Hiçbir zaman, (2) Bazen, (3) Sık sık, (4) Her zaman, yanıt şıkları bulunur. Yanıtlayıcılar sınavdan önce, sınavda ya da sınavdan sonra yaşadıkları olumsuz duyguların sıklık derecesini bu seçeneklerden birini işaretlemek suretiyle belirtirler.

Test sonuçları tıbbi anlamda kesin bir bilgi vermemektedir. Bu testler kendinizle ilgili farkındalığınızı arttırmak içindir, tek başına tanı koydurmaz. Test sonucunuzun bir uzman tarafından değerlendirilmeden, size mail atılacağını önemle belirtmek isteriz. Sağlıklı günler dileriz.


Teste başlamadan önce, test sonuçlarınızın gönderileceği e-posta adresini giriniz.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217