0216 633 0 633 Randevu Al

Parkinson

  Parkinson, beyinde dopamin salgılayan hücrelerin azalması ile ortaya çıkan nörolojik bir rahatsızlıktır.

  Parkinson belirtileri, vücudun istemsiz hareketlerine yol açarak kendisini ilk etapta belli etmektedir.

  Parkinson tedavisi için beyne takılan pil etkili olabilmektedir.  Aynı zamanda ilaç tedavisi ile birlikte beslenme programının da düzenlenmesi gerekmektedir.

  Parkinson Nedir?

  Parkinson nedir; İlerleyen yaşlarda beynin dopamin salgıyan hücrelerinin azalması ve hasarıyla ortaya çıkan, hareket bozukluklarına ve istem dışı hareketlere yol açan hastalığın adıdır.

  Parkinson Belirtileri Nelerdir?

  Parkinson nedir yanıtının cevabı belirtileri ile kendini göstermektedir.

  Parkinson nedir ve belirtileri;

  • El titremesi,
  • Baş parmakta başlayan titreme,
  • Kollarını sallayamama,
  • Yataktan kalkamama,
  • Yürürken ağır ağır ilerleme,
  • Yaşlılarda ortaya çıkan düşmeler,
  • Hareket zayıflığı ve denge bozukluğu,
  • Zaman geçtikçe öne doğru eğilme v.b nedenlerle kendini göstermektedir.


  Parkinson hareketleri kısıtlayan bir hastalıktır.

  Parkinson'un Nedenleri Nelerdir?

  Parkinson'un nedenlerinden en önemlisi yaşlılık. 65 yaşından sonra ortaya çıkabiliyor. Ama her yaşlıda da yaşanmıyor. Bazı testler yapılan araştırmalarda erkek cinsiyet önemli bir faktör. Beynin hareket faktörlerinde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir hastalık. Erkeklerde daha çok görünüyor.

  Köyde, kırsalda yaşıyorsanız, kuyu suyu kullanıyorsanız, sigara içiyorsanız Parkinson'a yakalanma riskiniz daha fazla. Eğer kahve içiyorsanız yakalanma riskiniz biraz daha azalabiliyor.

  Parkinson Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Parkinson nedir yanıtı genelde hastalarımızın tam olarak bilemedikleri ve ifade edemedikleri bir hastalıktır. Yaşadıkları durumlardan yola çıkarak açıklamaya çalışırlar. Parkinson'da erken teşhis çok önemlidir. Yaşam kalitesini olumlu etkilemektedir. Parkinson tedavi edilebilir bir hastalıktır. Değişik tedavi yöntemlerimiz ve değişik ilaç seçeneklerimiz vardır. Hastalarımızın yaşına, diğer hastalıklarına göre ayarlıyoruz. Bazı hastalarımız için beyin pili takılması çok olumlu sonuçlar vermektedir.

  Parkinson Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

  Parkinson nedir tanımlaması hastaya yapıldıktan ve tedavisi planlandıktan sonra en önemli şey hayat tarzı ve beslenme alışkanlıklarıdır. Parkinson hastaları beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Kabızlık en büyük şikayettir. Vücut fonksiyonları yavaşladığı için bağırsaklar da yavaşlıyor.

  • Lifli gıdalar tüketmeleri,
  • Her gün yoğurt yenmesi,
  • Taze bakla tüketimi,
  • Bisiklet sürmek,
  • Egzersiz yapmak,


  Yukarıda durumlar Parkinson hastalığını tek başına tedavi etmez sadece tedaviyi destekler.

  Parkinson  Hastalarına Tavsiyeler

  Parkinson hareketleri yavaşlatan bir hastalık olduğu için en önemlisi beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor. Kemiklerini sert tutmaları için de yoğurt tavsiye ediyoruz. Haftada 2 kez bakla yenmelidir. Egzersiz çok önemli. Mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor.

  Parkinson Daha Çok Kimlerde Görülür?

  Parkinson hastalığı daha çok ilerleyen yaşlarda görülmektedir. 60 lı yaşlarda olan bireylerde 50 li yaşta olan bireylere göre daha sık görülüyor. 70 ve daha ileriki yaşlarda ise daha da sık görülüyor. Fakat genç yaşta Parkinson bulgularına rastlandıysa bu hastalık daha fazla ve hızlı olarak ilerleyebiliyor.

  Detaylı bilgi için: https://npistanbul.com/beyin-pili-cerrahisi-functionel-neurosurgery 

  Sultan TARLACI
  Nöroloji Uzmanı
  Prof.Dr. Sultan TARLACI
  Yayınlama Tarihi:
  23 Kasım 2018
  Güncelleme Tarihi:
  30 Eylül 2021