0216 633 0 633 Randevu Al

Gece Uyku Terörü Nedir, Belirtileri ve Tetikleyen Faktörler

  Gece uyku terörü, her yaşta ortaya çıkan özellikle de 1,5 10 yaş arasında daha sık görülen gece terörü anormal uyku bozuklukları arasındadır.

  Gece uyku terörü belirtileri, uykunun ilk zamanında etkilemeye başlar.

  Uyku insanın en temel ihtiyaçlarından biridir. Uyku her yaşta önemli olsa da beyin gelişiminin en yoğun olduğu dönem olan bebeklik ve çocukluk döneminde çok daha önemlidir. Çocukların ve bebeklerin %30’unda uyku problemi görülmektedir.

  Gece uyku terörü tedavisi için belirtilerle birlikte bir uzman desteği almak gerekir.

  GECE UYKU TERÖRÜ BELİRTİLERİ

  Gece uyku terörü belirtileri özellikle uykunun ilk evresinde kendisini belli eder. Aşağıdaki belirtiler bize gece uyku terörü hakkında bilgiler vermektedir.

  Gece uyku terörü belirtileri;

  • Uyku terörü 1,5 - 10 yaş arası çok sık görülmektedir. Okul öncesi çocuklarda ise görülme sıklığı % 40’tır.
  • Uykunun ilk yarısında olduğundan gecenin erken saatlerinde olmaktadır. Çocuk uyuduktan 2 - 3 saat sonra korku içerisinde bağırarak veya ağlayarak, yatağının içinde oturur. Gözleri açıktır, ancak bakışlar boş ve donuktur. Bu süreç 30 saniyeden 3 dakikaya kadar sürebilir.
  • Uykunun ağır kısmında olduğundan sabah çocuk bunu hatırlamaz veya çok az hatırlar (eğer uyandırılmazsa). Çok yorgun olunduğu zamanlarda artış gösterebildiğinden gündüz uykusu önerilebilir.
  • Yine programlı uyandırma da bazen işe yarayabilmektedir. Bu aileleri çok kaygılandırır ancak tedavisi kolaydır.
  • Uykusuzluk sonucunda kişinin dikkat ve öğrenme süreçlerinde problemler olur ve hafıza kaybı görülebilir.
  • Gece uyku terörü, çocukların gelişme okul ve sosyal hayatları olumsuz etkilenir. Bu yüzden tedavisi kolay olan uyku bozukluklarında tanı alınabilmesi için çocukları bir uzmanlara götürmek önerilmektedir.

  ÇOCUKLARDA UYKU TERÖRÜ

  Gece uyku terörü, çığlıkla ve ağlamayla gecenin bir yarısı uyanan çocukların uyandığından şikâyet eden ebeveynlere doktor uyarısı; ‘Çocuklarınızın yaşadığı uyku terörü diye adlandırılan rahatsızlık olabilir.

  Gece uyku terörü, genellikle 2-6 yaş arasında daha sık görünür ve 4-5 yıl kadar sürebilir. Uyku terörü, çocukluk çağında sık görülen bir sorundur. Gece uyku terörü, gece uykusunun başlarında ortaya çıkar. Aileler gece uyku terörünü ‘Gözleri korkulu, panik bir şekilde açık ve çığlık atıyor’ şeklinde tarif etmektedirler. Hızlı nefes alıp verme, kalbinin hızlı atması ve terleme gibi otonom sistem bulguları mevcuttur. Gece uyku teröründe çocuğun gözleri açık görünse de kafası karışık gibidir ve yanındakileri tanımamaktadır. Tipik gece terörü 5-15 dakika sürebilir ve sonrasında çocuk normal uykusuna geri döner.

  UYKU TERÖRÜNÜ TETİKLEYEN FAKTÖRLER

  Gece uyku terörü yaşayan kişinin yüzünde bir korku ifadesi oluşur ve çoğunlukla terleme, sık nefes alma ve çarpıntı ile yatakta oturur bazen de doğrulup yürümeye başlar. Bu nöbetler derin uyku sırasında ve çoğunlukla gecenin ilk yarısında meydana gelir ve kişi tarafından hatırlanmaz. Gece uyku terörü yaşayan kişi söylenenleri duymaz ve uzaklaşmaya çalışabilir. Bu nöbetler bazen 20 dakikaya kadar uzayabilir. Erişkinlere oranla çocuklarda daha sık rastlanan bir durumdur ve yaş arttıkça görünme sıklığı azalır. Stres, bazı ilaçlar ve uykudaki solunum bozuklukları uyku terörünü tetikleyebilir.

  Uyku Laboratuvarı hakkında bilgi için tıklayınız.

  Barış METİN
  Nöroloji Uzmanı
  Prof.Dr. Barış METİN
  Yayınlama Tarihi:
  24 Ocak 2020
  Güncelleme Tarihi:
  30 Eylül 2021