Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kas Hastalıkları

  Kas hastalıkları, genetik sebeplerin dışında biyolojik nedenlere de bağlı da gelişebilmektedir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir.

  Kas hastalığı nedir?

  Kas Hastalıkları ( Myopati ) Kas hastalıkları (myopati), kas liflerinin hastalığına bağlı olan çoğu zaman kaslarda güçsüzlük, incelme bazen ağrı ya da krampların görüldüğü hastalıklardır. Miyotonik Distrofi: Myotonik distrofi erişkin yaşta en sık görülen kalıtsal kas hastalığıdır. 
   
  En çok bilinen ve en yaygın kas hastalığı hangisidir? En yaygın kas hastalığı;  genetik olanlarda en sık olarak Duchenne Müsküler Distrofi, genetik olmayanlarda da Miyastenia Gravis ve İnflamatuar Miyozitlerdir.

  Kas hastalığının önlenmesi mümkün müdür?

  Kas hastalıklarının genetik olanlarının önlenmesi şuan tıbben mümkün olmamakla birlikte sadece ilaçlarla hastalığın hızını yani seyrini yavaşlatmak mümkündür. Genetik olmayan kas hastalıklarında ise iyileşme daha mümkün olmaktadır.

  Kas hastalığının tedavisi mümkün müdür?

  Genetik olmayan kas hastalıklarının tedavisi mümkündür.  Genetik ( kalıtımsal ) olan kas hastalıkları genellikle çocuklarda ergenlerde ve erişkin hastalarda nadiren de olsa yaşlı bireylerde de görülmektedir. Çocuk ve ergenlerde yürüme bozukluğu olduğunda ilk olarak kalıtımsal bir hastalık olduğunun düşünülmesi gerekmektedir.

  Kas hastalıklarının tedavide hangi yöntemler kullanılmaktadır?

  Tedavide; basit ilaçlar, Kortizon, IVIG veya kan değişimi uygulanabilir. Ayrıca bazı hastalarda uzun sürebilen koruyucu tedavi de verilmektedir. Bu tedaviler, hastanın hangi tür kas hastası olduğu teşhis edildikten sonra verilmektedir. Çünkü bazı kas hastalıkları vücuttaki eksik olan maddelerle ilgili olabilmektedir. Bu eksik madde vücutta tamamlandığında hastalık tedavi edilmekte ve yaşam süresi uzatılabilmektedir.  

  Kas hastalıklarında nasıl  tanı nasıl konulur?

  Tanıda muayene, kan tahlilleri ve EMG dediğimiz tetkiklerin yapılması gereklidir.

  Kas Hastalığında belirtiler nedir?

  Kas Hastalığı kuvvetimizi sağlayan organlarla ilgilidir. Bu organlar; omurilik, omurilikten çıkan sinirler ve bu sinirlerin beslediği kaslardır. Esas olarak kasın hastalığı olabildiği gibi, bu kasları kontrol eden sinirlerin omurilikteki başlangıç noktaları veya kasla karşılaşma noktaları da olabilmektedir. Hastalığın kaynaklandığı yerleşime göre de bulgular değişiklik gösterebilir. Hepsinde ortak olan bulgu kuvvetsizliktir. Genellikle kas hastalıkları kendisini yürüme güçlüğü olarak belli eder. Bazı durumlarda göz kapağında düşüklük, göz hareketlerinde sınırlanma gibi belirtilerde bunlara eklenmektedir. Seyrek olarak da olsa kalp ve solunum kaslarını da etkilemektedir. Bu yüzden takip edilmesi ve bu durumlar oluşmadan ya da ilerlemeden önlem alınması gerekmektedir.

  Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021
  Yayınlama Tarihi: 23 Kasım 2018

  Kategori: Nöroloji

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Celal ŞALÇİNİ
  Uzm. Dr. Nöroloji Uzmanı

  Celal ŞALÇİNİ

  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217