Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlık demir eksikliği, b12 ve b19 gibi vitamin eksikliklerine bağlı gelişebilmektedir. Bunla birlikte kanser, böbrek hastalığı, crohn gibi iltihabı rahatsızlıklarda kansızlığa neden olabilir. Kansızlık durumu genel olarak demir eksikliğinden meydana gelse de kandaki kırmızı kan hücrelerinin eksik olması ile açıklanabilir. Bundan dolayı demir eksikliklerini yok etmek için bazı sağlıklı besinler önerilebilir. Bu sağlıklı besinlerin tüketilmesi, kansızlığın oluşturduğu yorgunluk, nefes darlığı gibi problemlerin azalmasına katkı sağlar.

Kan her canlı için hayati önem taşımakta olan bir sıvıdır. Kansızlık durumunda beden bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu sıvının bedende yeterli miktarda olması açısından bazı vitamin ve minerallerin kontrollü bir şekilde kullanılması gerekir. Aynı zamanda bazı gıdaların tüketilmemesi ve birtakım rahatsızlıklar nedeni ile kansızlığa engel olan demir, B12 ve folik asit gibi gıdaların eksikliğinden dolayı kansızlık görülebilir.  Bu yüzden kansızlığın meydana gelmesi olağan bir durumdur. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen kansızlık, tedavi edilmediği zaman daha önemli sağlık sorunlarına zemin hazırlamaktadır.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir, daha çok kadınlarda görülür. Kansızlık veya anemi, bedende organ ve dokulara düzenli seviyede oksijen taşımak için gerekli oranda sağlıklı kırmızı kan hücresi olmadığında meydana gelir. Dolaşımda olan kırmızı kan hücrelerinin oranı azaldığında kansızlık oluşur. Kansızlık belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bitkinlik, halsizlik ve güçte kayıp
 • Yeme bozuklukları
 • Cilt renginde solgunlaşma
 • Baş ağrıları
 • Bayılma
 • Sinirli ruh hali
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Ciltte kuruluk
 • El ve ayaklarda uyuşukluk
 • Kulaklarda hafif ağrı
 • Dudakta kuruluk, yaralar
 • Tırnakların kırılması
 • Saçlarda dökülme
 • Dinlenme sonrası bile hissedilen yorgunluk
 • Devamlı hasta olma durumu
 • Güçsüz bağışıklık sistemi
 • Soğuğa karşı dayanıklılık gösterememe, üşüme

Kansızlığa İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Çeşitli gıdaların yanı sıra kansızlığa iyi gelen bazı bitki çayları vardır. Bu bitki çaylarını şu şekilde sıralayabiliriz;
Rooibos çayı: Bir tatlı kaşığı rooibos çayının içine 250 ml, kaynamış su eklenip demlenmeye bırakılır. Çayın tadı beğenilmezse tercihe göre içine bir miktar süt eklenebilir.
Isırgan otu: Isırgan otunun birden fazla faydası vardır. Hazırlamak için; 4 çay kaşığı kurutulan ısırgan yaprağını 250 ml. suyun içine atılmalıdır ve 1 dakikaya yakın kaynamaya bırakılmalıdır. Demlenen çay süzülür ve günde 2 defa içilmesi tavsiye edilir.
Melisa çayı: Melisa çayının yatıştırıcı özelliği vardır. Bunun yanında kaynatılıp tüketilmesi kansızlığa iyi gelmektedir. Hazırlanması için; 1 çay kaşığı kurutulmuş melisa yaprakları bir bardak sıcak suya eklendikten sonra 10 dakika demlemeye bırakılır. Tercihe göre günde 2 defa ister sıcak ister soğuk tüketilebilir.
Limon otu çayı: Limon otu çayı kansızlığa iyi gelen diğer bitki çaylarından biridir. Hazırlamak için; 30 gr. kurutulmuş limon otunun içine 1 lt. kaynayan su ilave edilir ve 20 dakika demlenmeye bırakılır. Günde 2 kere tüketilmesi önerilir. Tercihe göre içerisine bal ilave edebilirsiniz.

kansizlik

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kansızlığa iyi gelen vitaminlerin arasında C vitamini başta gelmektedir. C vitamini demir emilimini yükseltmeye katkı sağlar. Demir desteği alındığı zaman 1 bardak taze portakal suyu tüketmek emilimi yükseltmeye katkı sağlayabilir. Demir kaynaklı gıdalara ek olarak öğünlerin dışında bol sebze ağırlıklı beslenilmeli ve kalsiyum açısından zengin yiyecekler ara öğünlerde tüketilmelidir. Kansızlığa iyi gelen diğer gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kırmızı et türleri
 • Tavuk ürünleri
 • Somon, ton balığı
 • Soya fasulyesi
 • Tahıllı besinler (Pirinç, buğday, çavdar)
 • Kuru bakliyatlar (fasulye, nohut, mercimek, mısır)
 • Ceviz, fındık, fıstık ve badem gibi yağlı tohumlar
 • Börülce, bezelye, fasulye ve yeşil biber
 • Pazı, ıspanak roka, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler
 • Portakal, kırmızı dut, elma, armut, muz, çilek ve karpuz gibi meyveler
 • Tahin, pekmez, kuru üzüm, kuru erik ve keçi boynuzu gibi besinler

Kanı Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Kansızlık bedende basit bir eksiklik gibi görülebilir. Ancak hayatı derinden etkileyen sağlık problemlerinden biridir. Günlük hayatta ruhsal durumdan uyku düzenine kadar birçok problemi beraberinde getirir. Bununla birlikte oluşturduğu bazı sorunlar enerji kaybı, konsantrasyon bozukluğu gibi sebeplerle ruhsal sorunları da beraberinde getirir. Gün içinde üşüme ile de kendini belli eder. Kansızlığa ek olarak bitkinlik, yorgunluk gibi durumları meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Kanı yükseltmek için uygulayabilecek bazı basit yöntemler de vardır. Bu basit yöntem ise kan değerlerini yükselten sağlıklı besinlerin düzenli olarak tüketilmesidir.
B12 vitamini eksikliği için karaciğer, dalak benzeri sakatatların tüketilmesi önerilir. Bununla birlikte; istiridye, midye, karides, alabalık, ton balığı ve uskumru gibi deniz ürünleri de demir eksikliğine iyi gelen besinler arasındadır. B12 vitamini açısından zengin olan yumurta, süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri de tüketilebilir. Bunların yanında kırmızı et, ıspanak, mercimek, nohut, üzüm, kabak, pekmez ve yulaf ezmesi de tüketilebilir.
Kan tahlili yaptırıp, değerlerinizi ölçtürmek için sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Siz de bir damla kan ile gelecekte oluşabilecek hastalıklarınızı veya yaşadığınız küçük problemlerin sebeplerini bulabilir, hematoloji, iç hastalıkları (dahiliye) bölümü sayfasından https://npistanbul.com/ic-hastaliklari-dahiliye detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kansızlık veya anemi, bedende organ ve dokulara yetecek seviyede oksijen taşımak için gerekli oranda sağlıklı kırmızı kan hücresi olmadığında oluşur. Bitkinlik, halsizlik, nefes daralması, mide bulantısı gibi semptomlarla kendini belli eden kansızlık tedavi edilmediği zaman daha büyük problemlere neden olur.
Kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, tahin, pekmez, pazı ıspanak, roka, muz, elma armut, kuru erik, kırmızı üzüm kansızlığa iyi gelir. Kırmızı et türleri, ıspanak, pazı, pekmez, balık, elma, tavuk ve yeşil yapraklı sebzeler, demir içeren besinlerin başında gelir. Balık ürünleri de kansızlığa iyi gelmektedir.
Kansız olan bir kişinin tüketmemesi gereken bazı besinler vardır. Bunlar; kafeinli içecekler, kepek demir emilimini azaltır, bu yüzden devamlı olarak tüketilmesi iyi değildir.
Sabah ve akşam 1 yemek kaşığı pekmez tüketmek kansızlığa iyi gelir. Çünkü pekmez biyoyararlılığı yüksek bir besin kaynağıdır. Ayrıca fazla miktarda demir minerali içermektedir.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022
Yayınlama Tarihi: 09 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,