Hastane Yatış ve Taburcu Rehberi

Hoşgeldin Bilgilendirmesi

Hastanemize hoşgeldiniz. Tedavi süreciniz iki aşamalıdır. Birinci aşama yatarak tedavidir. İkinci aşama ise ayaktan tedavidir.

Birinci aşamada: Tedavi süreciniz boyunca sizinle kat hekimimimiz ve kat psikoloğumuz ilgilenecektir. Tedaviniz sırasında psikoterapinin birçok ayağıyla karşılaşacaksınız. Durumunuza uygun olarak günaşırı veya daha sık bireysel terapi yanında, aile terapisi, evlilik terapisi, haftada iki kez grup terapisi, bilgisayar modülüyle uygulanan çalışmalara (rehacom ve/veya neurobiofeedback) ve her sabah günaydın toplantısına katılacaksınız. Ayrıca kat hekiminiz sizinle görüşüp ilaç düzeninizi ayarlayacak ve yapacağı günlük görüşmelerle tedavinin sonuçlarını kontrol edecektir.

Bunun yanısıra aile görüşmeniz (bilgi alma ve bilgilendirme amaçlı) hem hekim hem de psikolog tarafından zaman zaman yapılacaktır. Aile içi ya da eşler arası iletişiminizde bir sorun var ise bunların ortadan kaldırılması için terapötik müdahale yapılacaktır.

Yatış ve tedavi sürecinde çözemediğiniz sorunlar için Hasta hakları birimine başvurunuz.

İkinci aşamada, hastaneden çıkış sonrasında takibinizin aksamadan sürdürülmesi gözetilerek, ayaktan tedavi polikliniklerimizden doktor ve psikolog randevularınız düzenlenecektir. Ayaktan tedavinizi yürütecek olan doktorunuz ve psikoloğunuz da sizinle tanışmak üzere önceden yattığınız bölüme geleceklerdir. Tüm tedavi ve terapi bilgileriniz başlangıçtan itibaren poliklinik doktor ve psikoloğuna iletilmiş olacaktır. Böylece ayaktan tedavi aşamasında kendileriyle olan görüşmeleriniz boyunca herhangi bir eksiklik hissetmeyeceksiniz.

Ayaktan tedavinizi planlandığı şekilde ve sürece devam ettirmeniz halinde rahatsızlığınızın tekrarlaması önlenecek ve psikolojik sorunlarınızı geride bırakmış olarak sağlıklı bir yaşam sürebileceksiniz.

Başhekimlik

Hastanemize gelirken güzel bir başlangıç için neler getirmelisiniz?

Hedefimiz tedavi ekibimizi ve hastanemizi tanımanız, odanıza yerleşmenizi ve rahat etmenizi sağlamaktır. NPİSTANBUL' a geldiğiniz gün, hasta danışmanı tarafından karşılanacaksınız.

Lütfen gelirken aşağıda belirtilenleri yanınızda getiriniz:

 • Kimliğiniz veya sürücü belgeniz
 • Sosyal güvencenizle ilgili belgeler (Müracatınız esnasında resmi veya özel sağlık güvenceniz ile ilgili detaylı bilgi yetmeniz gerekmektedir. Verilen bu bilgiler sayesinde işlemleriniz daha hızlı ve sağlıklı ilerleyecektir.)
 • Sizi rahat ettirecek özel eşyalarınız (ipsiz eşofman takımı, iç çamaşırı, diş macunu, diş fırçası, şampuan, banyo havlusu, banyo lifi, çorap, tırnak makası, tarak.)

Çalışanlarımız

Hastanemize geldiğinizde sizi, hasta danışmanımız karşılayacak ve randevunuzu kontrol edecektir. Sizinle ilgilenen tüm hastane çalışanlarımız, üzerlerinde isim ve görevi yazılı kimlik kartları taşıyacaklardır.

Odanız

 • Odanıza kabulünüzden sonra güvenliğiniz için gerekli kontrollerden geçirileceksiniz.
 • Hemşire çağrı sistemi, yatağın kullanımı, TV, banyo, dolaplar ve ışıklar da dahil ornak üzere tüm odalardaki ekipmanı ve eşyaları nasıl kullanacağınızla ilgili olarak size bilgi verilecektir. Lütfen anlamadığınız konularda soru sormaktan çekinmeyiniz.
 • Odalarımızda hijyen açısından yiyecek bulundurulmaması gerekmektedir. Buzdolabını, su ve diğer içecekleriniz İçin kullanabilirsiniz.
 • Kıyafetlerinizi odanızdaki dolaba koyabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca yanınızda değerli eşya getirmeyiniz, her türlü para ve mücevherinizi odanıza çıktığınızda kat sorumlu hemşiresine belge karşılığı teslim ediniz.
 • Güvenliğiniz için odanızda ve bulunduğunuz serviste, tuvaletler ve banyo hariç, dijital görüntüleme sistemi vardır.

Telefon ve televizyon hizmetleri

Telefon görüşmesi yapabimerıiz doktorunuzun onayına bağlıdır. Bu hizmetler doğrudan faturanıza yansıyacaktır. Hastanemizde, her odada televizyon bulunmaktadır.

internet

Hastanemizde "Wireless" internet sistemi vardır. Dizüstü bilgisayar kulanımına izin verilen hastalarımız rahatlıkla kullanabilirler.

Katlarda hemşirelik hizmetleri

Katlarda idari hizmetler ve özel ihtiyaçlarınız için hemşireler size yardımcı olacaklardır. Klinik konforunuz, yemekler ve özel ihtiyaçlarınızla ilgili talepleriniz olduğunda sizlerle ilgileneceklerdir.

Medikal muhasebe danışmanları

Tüm hasta danışmanlarımız, hastanemizde uygulanan muayene, tetkik, tedavi işlem fiyatları ve paketleri konusunda tecrübeli ve bilgilidirler. Onların sorumluluğu bu bilgileri sizlere aktarmaktır. Lütfen ödeyeceğiniz tutar ve içeriğini anladığınızdan emin olunuz. Tedavi planınız, durumunuza göre farklılıklar gösterebilir. Bu durumda değişimler size bildirilecek, sonrasında yattığınız süre içerisinde faturanıza yansıtılacaktır. Hastaneye geldiğiniz gün, taburculuk faturanızdan düşülmek üzere sizden, yapılacak tetkik, tedavi hizmetleri ve tahmini yatış süresine göre belirlenecek olan ücretin %50 kadarı avans olarak alınacak ve makbuzu size iletilecektir. Tedavi sürecinizin uzaması söz konusu olduğunda tekrar bilgilendirilerek avans miktarının artırılması istenecektir.

Sizden sorumlu tıbbi ve idari ekip

Tıbbi ekip

Konsey Viziti

Hastanemizden yatarak hizmet alan danışanlarımızın sağlık durumunu değerlendirmek ve tedavi planı hazırlamak/revize etmek amacıyla haftada bir gün geniş kapsamlı konsey viziti yapılır. Bu konsey viziti psikiyatri alanında profesör unvanı olan hocalarımızın önderliğinde yapılır. Konsey vizitine; kat doktoru ve psikoloğu, danışanın sorumlu hemşiresi, sosyal hizmet uzmanlarımız, beslenme uzmanımız ve genişletişmiş tedavi ekibi katılır ve danışanımızın tedavi süreci ile ilgili paylaşımlarda bulunur. Bu süreç danışanımızın tedavisi için çok önemlidir ve hastanemizin multidisipliner bakış açısı çerçevesinde uzun yılların tecrübesiyle uygulanır. Servis ekibince belirlenen tarihlerde, sizler de bu vizitlere davet edilebilir ve konsültan hekimimizden tedavi süreci hakkında bilgi alabilirsiniz.

Doktorlar

Hastanemizde kalışınız süresince bir psikiyatri uzmanımız sizinle ilgilenecektir. Durumunuzu teşhis etmek için gerekli test ve tetkikleri belirleyecek, kullanacağınız tüm ilaçarı yazacak, gerektiğinde diğer tıbbi bölümlerle koordinasyonu sağlayacak ve ne zaman taburcu olacağınıza karar verecektir. Sizi hastaneye yatıran doktorunuz ile hastanede yattığınız süre içerisindeki sizin tedavinizi gerçekleştiren doktorunuz ayrı olacaktır. Yatışınıza karar veren doktorunuz ile hastane doktorunuz tedavi süresince irtibatta olacaktır. Hastanemiz bünyesinde hizmet veren Dahiliye ve Nöroloji uzmanlarımız da yatışınız sırasında muayenenizi yapacak ve tedavinizin eksiksiz olması için tedavi sürecine katılarak gerekli düzenlemeleri yapacaktır.

Psikologlar

Psikologlar, psikolojik testler ve klinik gözlemleri ile hastaların psikolojik değerlendirmelerini yaparlar ve elde ettikleri verileri göz önünde bulundurarak hastaya uygun olan psikoterapi tekniğini uygularlar. Hastane yatış sürecinde size sorumlu bir psikolog tayin edilecektir. Sorumlu psikoloğunuz doktorunuzla işbirliği halinde çalışarak terapi sürecini yürütecektir. Gerektiğinde aile bireylerinizle de bilgilendirici ve destekleyici terapötik görüşmeler yapacaktır. Yatış süresince yapılacak Grup Terapilerine ve tedavinize destekleyici olması için yapılan uğraşı terapilerine (resim, ebru, müzik, ahşap boyama...) katılımınızı izleyecek ve gözlemlerini tedavi ekibiyle paylaşacaktır.

Hemşire ve sağlık memurları

Hemşireler ve sağlık memurları siz, yakınlarınız ve doktorlar arasında önemli bir bağlantı halkasıdır. İhtiyaçlarınızı iletmenize, tedavinizi anlamanıza ve iyileşme sürecinizi hızlandırmaya yardımcı olurlar. İlaçlarınızı ve serum tedavinizi uygular, doktorunuz tarafından planlanan tedaviyi gerçekleştirirler. Tüm günlük bakımınızı planlayarak sizin için güvenli ortamları sağlarlar. Önemli belirtileri not etmek, güvenliğinizi sağlamak, kişisel hijyeninizi ve sağlığınızı nasıl koruyacağınız konusunda sizi bilgilendirmek en önemli görevleri arasındadır.

Hasta bilgilerinin gizliliği

Hasta kodu

Her yatan hasta için bir "KOD" belirlenir ve bu yalnızca aile temsilcisine bildirilir. Aile temsilcisi dışında kimseye hasta hakkında bilgi verilmez. Hasta hakkında telefonla bilgi almak isteyen kişiye "hasta kodu" sorulur, doğru yanıt alınırsa bilgi verilir. Yine hastaneye ziyarete ya da tedavi ekibiyle görüşmeye gelen hasta temsilcisine "hasta kodu" sorulur ve bildiği takdirde görüşmeye kabul edilir. Taburculuk esnasında talep edilmesi halinde hastanede yapılan işlemlerle ilgili bilgi hastaya yazılı olarak teslim edilir. Hastane kayıtları gizli bilgidir. Hastanın bilgisi dışında kurumumuzdaki tedavisiyle ilgili hiçbir bilgi dışarıya verilmez.

Aile temsilcisi dışındakilere hasta hakkında bilgi verilmez.

Hasta bilgilerinin gizliliğiyle ilgili daha fazla bilgi için Bilgi Güvenliği sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İdari ekip

Hastanemizden aldığınız tıbbi hizmet dışındaki diğer işlemleriniz için size yardımcı olan birimlerdir (Halkla ilişkiler, muhasebe gibi). Aldığınız hizmetle ilgili her tür sorununuzda sizlere yardımcı olmaya çalışacaklardır.

Sağlığınız ve güvenliğiniz için;

Güvenli ilaç kullanımı

Bizim gözümüzde sizin güvenliğiniz, sağlığınız kadar önemlidir. Hastanemizde kaldığınız sürece kullandığınız ilaç ve ilaç saatlerini takip ediniz. Doktorunuza kullandığınız her türlü ilacı bildiriniz. Yanınızda getirdiğiniz tüm ilaçları hemşirenize teslim ediniz.

Tedavi planına katılım

Tedavinizin daha etkin ve sağlıklı sürdürülebilmesi için tedavi sürecinde işbirliğiniz gerekmektedir.

Bu nedenle;

 • Hemşire ve doktorunuz ile tedavinizi konuşunuz.
 • Herhangi bir sorunuz var ise hemşire, psikolog veya doktorunuz ile görüşünüz. Onlar gerekli işlemleri ve bilgilendirmeleri yapacaklardır.
Düşme ve yaralanmalara karşı önlem

Hastanemiz ortamına yabancı olmanız ya da kullandığınız ilaçlara bağlı olarak uykulu, halsiz olabileceğinizden güvenliğiniz risk altına girebilir.

Kendi güvenliğiniz için aşağıda yer alan önlemlere uymanız gerekir.

 • Eğer doktorunuz veya hemşireniz yalnız başınıza yürümemeniz için sizi uyardıysa bunu önemseyiniz.
 • Telefon, hemşire çağırma düğmesi veya ihtiyacınız olan herhangi bir özel eşyanızı, kolaylıkla erişebileceğiniz uzaklıkta tutunuz.
 • Eğer yardımsız yürümenize izin verilmiş ise yürüme alanında yeterli ışık olduğundan emin olunuz.
 • Ayağınızın kaymasını önlemek için sizlere verdiğimiz hastane terliğini tercih ediniz.
 • Eğer baston veya yürüteç ile yürümeniz gerekiyor ise bunları güvenli ve rahat kullandığınızdan emin olunuz.
 • Banyo yapacaksanız mutlaka hemşire veya sağlık memurlarından yardım isteyiniz.
El yıkama ve kişisel bakım

El hijyeni ve dert temizliği, hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde en önemli konulardan birisidir. Su ve sabunla 15 saniye etkili el yıkama, el içindeki organizmaların ve mikropların uzaklaştırılmasını sağlar. Yatış süresince kişisel bakımınız (giysilerinizin temizliği, bany, saç-sakal traşı... vb) hemşirelik hizmetleri birimimiz tarafından izlenecek ve bu konuda size gereken destek verilecektir.

Aktiviteler

Gezici kütüphanemizden uzmanlarımızca seçilmiş olan kitaplara ulaşabilirsiniz. Servislerimizde sanat terapilerimiz ve grup terapilerimiz dışında uğraşılarımız olacaktır. Spor yapmanız için spor aletleri, tenis, langırt (servislere göre değişmektedir.), scrabble, satranç, dama, kelime oyunları gibi uğraşılar mevcuttur. Ebru, resim, ahşap boyama, yoga ve müzik içeren sanat terapilerimiz ile tedavi bütünlüğü sağlanmaktadır.

Sizin rahatınız bizim rahatımız

Otopark hizmetleri

Hastalar, aileleri ve ziyaretçileri bedelsiz otoparkımızdan yararlanabilirler.

Güvenlik hizmetleri

Hastanemiz güvenlik hizmetleri sizin huzurunuz ve rahatınız İçin 24 saat kesintisiz çalışmaktadır.

 • Odanızda cam eşya, jilet, iğne, örgü şişi gibi kesici/delici maddelerin ve kemer, dayanıldı eşarp gibi kötüye kullanılabilecek maddelerin bulunması yasaktır.
 • Yasa dışı uyuşturucu maddeler ve silahlar kesinlikle bulundurulmaz, üzerinizde varsa teslim etmelisiniz.
 • Hastanede bulundurulması sakıncalı olan eşyalar hemşire ve sağlık güvenlik personellerimiz (SGP) tarafından tutanak ile teslim alınır, taburculuk esnasında imza karşılığı geri verilir.
Kayıp eşya

Hastanemiz güvenlik elemanları ana güvenlik kapılarında, acil güvenlik kapısında ve servislerde (SGP) bulunmaktadırlar. Bir eşyanız kaybolduğunda veya başkasına ait bir eşyayı bulduğunuzda lütfen güvenliğe bildiriniz.

Sigara içilebilecek alanlar

Tüm binamız ve odalarımız dumana hassas detektörlerle korunmaktadır. Hastane yönetimi tarafından belirlenen alanlarda hastalarımız sigara içebilirler.

Açık alanlar

Hastanemiz bünyesinde yaz ve kış bahçesi olarak iki alan mevcuttur. Günün belirli saatlerinde doktor onayı ile hastalarımız bu alanlardan yararlanabilirsiniz.(Hemşire ve SGP eşliğinde, her servis için belirlenen saatlerde)

Kafeterya

Hastanemizde bulunduğunuz sürece, çay, kahve içmek ve hafif yiyecekler yemek için hastane kafeteryasından faydalanabilirsiniz. Yatış ve taburcu sürecinde ücret bilgisi ve sınırlamalar için kafeterya ile görüşünüz.

Şikâyetleriniz

Hastanemiz ve/veya ekibimizden bir memnuniyetsizlik ve şikayetiniz olduğunda dinlemeye ve düzeltmeye hazırız. Kendimizi geliştirmek için verdiğimiz çabaya dâhil olduğunuz için teşekkür ederiz. Şikâyetlerinizi hasta ilişkileri ve hasta hakları sorumlusuna bildirebilirsiniz.

Ziyaretçi ve refakatçılarınız için bilgiler

Sevdikleriniz ve aileniz ile beraber olmak iyileşme sürecinizin önemli bir parçasıdır. Ziyaretçilerinizin sizinle zaman geçirmesi bizim için önemlidir. Ancak, diğer hastalarımızın huzuru ve rahatı için ziyaretçilerimizin aşağıda yer alan konulara özen göstermelerini rica ediyoruz.

 1. Hastanemizde, tek kişilik, çift kişilik ve suit oda olmak üzere üç tip oda bulunmaktadır. Doktor onayı ile refakatçi kalabilir. Yoğun bakımda refakatçi uygulaması yoktur.
 2. Genel kural olarak, yatışı takip eden ilk 1 hafta süresince telefon görüşmesi ve ziyaret kabul edilmemektedir.
 3. Doktorunuz tarafından tıbbi bir nedenle refakatçi veya ziyaretçi uygulaması uygun görülmemiş ise lütfen buna uymaya özen gösteriniz.
 4. Hasta yakınları ve ziyaretçilerin servislere girmesi doktor iznine tabidir.
 5. Ziyaretler ziyaret için ayrılmış alanda gerçekleşir. Ziyaret saatleri 10:00 -18:00 saatleri arasındadır, ziyaret süresi 30 dakikadır. Hasta yakınlarının doktorunuz ile görüşmeleri 14:00 -17:00 saatleri arası randevu ile yapılmaktadır. Randevu için çağrı merkezimiz kendilerine yardımcı olacaktır.
 6. Farklı bölümlerde, farklı ziyaret saatleri uygulanabilir. Doktor direktifine göre ziyaret kısıtlaması getirilebilir.
 7. Ziyaretçiler, hastane içinde her zaman ziyaretçi kartını taşımalıdırlar.
 8. Ziyaretçiler tarafından hastalara dergi ve kitap gibi hediyeler getirilebilir. Dışardan açık içecek, yiyecekler ve çiçek kabul edilmez. Hasta ziyaretlerinde dışardan getirilen gıda maddeleri servis ekibine kontrol edilir.
 9. Çocuk ziyaretçiler mutlaka doktor onayı alınarak yanlarında bir yetişkin olması koşulu ile hasta ziyaretine gelebilirler. 13 yaş altı çocuklar kat görüşmelerine alınmazlar.
 10. Telefon görüşmeleri saat 20:00' e kadar yapılmaktadır. Belirlenen saatler dışında nöbetçi doktordan izin alınmalıdır. Cep telefonu ve bilgisayar bulundurulması, kapalı servislerde yasaktır. Açık servislerde doktor iznine tabidir.
İnsani değerler ve ruh sağlığı vakfına bağış için

Çiçek göndermek yerine ihtiyacı olan kişilerin bedelsiz bakılacağı hastanemiz bünyesinde kurulan "İDER" bağış programına yardımda bulunmak isterseniz, bağış kartlarını satın alabilirsiniz. Gönderen kişi adına bir bilgilendirme kartı hastalarımıza iletilecektir. Ayrıca bağışınız kimler için kullanıldı ise size detaylı bilgi verilecektir.

Taburculuk işlemleri

Taburcu olmadan önce;

 • Doktorunuz size en az bir gün önceden taburcu zamanınızı söyleyecektir. Kullanacağınız ilaçların listesi ve nasıl kullanacağınız hakkında detaylı bilgi edininiz. Takip muayenenize ait bilgileri aldığınızdan emin olunuz. Taburcu olduktan sonra randevunuz sizi hastaneye yatıran doktor ile düzenlenecektir.
 • Kullanacağınız tüm ilaçlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi anladığınızdan; (ilaç kartı verilecektir). Detaylar için ilaç, tanı ve tedavi rehberini mutlaka okuyunuz.
 • Takip randevunuz varsa, randevunuzla ilgili tüm işlemlerin yapıldığından emin olunuz (randevu kartı verilecektir). Takip randevunuz için aranacaksınız. Her hangi bir nedenle ulaşılamadıysanız lütfen siz bizi arayınız. Lütfen takip randevunuza verilen gün ve saatte gelmeye özen gösteriniz. İhtiyacınız olduğunda aramak üzere kliniğin ve doktorunuzun telefon numaraları size verilecektir. Bizi her zaman arayabileceğinizi unutmayınız.
 • Değerli eşyalarınızı geri aldığınızdan emin olunuz.
 • Taburcu olmadan önce öneri ve şikayetlerinizi ilgililere bildirmeniz, eksiklerimizi görüp düzeltmemiz için bize yol gösterici olacaktır. Hasta hakları birimi direkt telefonu; 0216 633 06 25'tir.
 • Taburculuk sonunda görevli personelimiz tarafından size anket düzenlenecektir. Öneri ve şikayetleriniz ciddiyetle ele alınacaktır.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217