Gizli Şeker (Pre-diyabet) Nedir?

Gizli şeker pre diyabet nedir, kan şekerinin normal seviyede olmadığı ancak şeker hastalığı teşhisi konulabilecek kadar da yüksek olmadığı bir ara dönemdir.

Pre-diyabet olarak tanımlanan gizli şeker bu dönemin belirtileri arasında, yemeklerden sonra halsizlik, yorgunluk bazı kişilerde ayaklarda yanma olabilir.

Diyabet öncesi bu dönem, normal glikoz düzeyinden Tip 2 diyabete geçiş evresi 'pre-diyabet' veya 'bozulmuş glikoz regülasyonu' olarak da ifade edilmektedir. Araştırmalara göre, çoğu gizli şeker hastalarına 10 yıl sonra Tip 2 diyabet tanısı konmaktadır.

Gizli Şeker Tipleri

Gizli şeker tipleri, açlık kan şekerinin yüksek olduğu durumlar, tokluk kan şekerinin yüksek olduğu durumlar ve her ikisinin de görüldüğü durumlar.

Açlık Kan Şekeri Testi, Diyabet veya Pre-diyabeti Nasıl Belirler?

Gizli şeker, normalde açlık kan şekeri 100 mg/dl’nin altındadır. Eğer kişide pre-diyabet varsa açlık kan şekeri 100-125 mg/dl arasındadır. Eğer kan şekeri 126 mg/dl veya daha yüksekse birey diyabetlidir.

OGTT ile diyabet veya Pre-diyabet Nasıl Saptanır?

OGTT’de, bireyin kan şekeri açlıktan sonra ve glikozdan zengin içecek içildikten 2 saat sonra ölçülür. Normal kan şekeri 2. saatte 140 mg/dl’nin altındadır. 2.saat kan şekeri 140-199 mg/dl arasında ise pre-diyabet, 2. saat kan şekeri 200 mg/dl’nin üstünde ise diyabet tanısı konulur.

Açlık Kan Şekeri Testi veya OGTT, Hangi Test Pre-diyabetin saptanması için Daha Uygundur?

Her iki test de pre-diyabetin saptanması için uygun testlerdir.

Risk altında olanlar

  • Fazla kilolu kişiler,
  • Hipertansiyonu olanlar,
  • Hiper kolestrolü olanlar
  • Hareketsiz yaşam tarzına sahip olanlar
  • Büyük boy (4kg) ve üzeri çocuk doğurmuş olanlar

Gizli Şeker Neden Önemlidir?

Bu dönem tedavi açısından son derece önemlidir. Gizli şekeri olan bireyler, diyabetin yol açtığı tüm hastalık risklerini de taşımaktadır. Diyabet tanısı konulan hastaların yüzde 20’sinde organ hasarı ortaya çıkmakta ve hastalar görmede bozukluk, kalp krizi riski, böbrek yetmezliği gibi sorunlarla hekime başvurmaktadır. Sorunlar pre-diyabet dönemindeki kişilerde de ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle belirtilerin önceden bilinerek gerekli önlemlerin alınması yarar sağlamaktadır.

Gizli Şeker Tedavisi

Gizli şeker tedavisinde, sağlıklı yaşam tarzı en önemli tedavidir. Kilo vererek sağlıklı kiloya ulaşmak, şekerli gıdaların azaltılması, özellikle sofra şekerinin tamamının kaldırılması, egzersiz ile sağlıklı bir hayat önemlidir. Bu ise vücuttaki insülün direncini azaltır, kan şekerini aşağıya çeker ve diyabete gidişi engeller. Ek olarak insülün direncini azaltarak diyabete gidişi azaltan ilaç tedavileri de vardır.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217