Endorfin Nedir?

Endorfin nedir, endorfin halk arasındaki adıyla mutluluk hormonu olarak adlandırılmaktadır ve vücuda iyilik hali kazandıran hormonun adıdır.

Endorfinin Yararı ve Faydası Nelerdir?

Endorfin nedir, Endorfin hormonunu insan vücudunda üreten organımız beynimizdir. Endorfin hormonu, insanın hal ve hareketlerine göre salgılanma miktarı ve oranı değişiklik göstermektedir.

Endorfin nedir, endorfin hormonu insan vücudunda özellikle belirtli saatlerde artış göstermektedir ve bu durum bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Özellikle akşam saat 11 ‘den gece saat 3’ e kadar daha fazla beyin endorfin hormonu salgılamaktadır. Endorfin hormonunu beyin bir efor sarf ettiğinde de fazla salgılamaktadır.

Örneğin; koşarken, yüzerken kişi daha fazla endorfin hormonu salgılamaktadır. Bütün bunların dışında endorfin hormonu özellikle cinsel ilişkide fazlaca salgılanan bir hormondur.

Endorfin hormonunu beyin 11 ile 3 arasında daha çok salgıladığı için özellikle doktorlar kişilerin saat en geç 11 de uyuması gerektiğini belirtir çünkü kişi uykudayken beyin bu hormonu daha iyi salgılar ve daha rahat çalışır bu nedenle sağlıklı uykunun endorfin hormonunun salgılanmasında rolü oldukça büyüktür.

  • Endorfin nedir, endorfin hormonu insan vücudundaki ağrıların iyileşmesini sağlar ve bu konuda kişinin daha rahat bir hayat sürmesine yardımcı olur.
  • Endorfin nedir, endorfin hormonunun salgılanması için kişinin hayattan zevk ve keyif aldığı şeyleri yaması gerekmektedir. Bu şekilde beyin daha fazla endorfin hormonu salgılayarak kişinin daha mutlu olmasını ve yaşadığı hayattan daha fazla keyif almasına yardımcı olur.
  • Endorfin nedir, endorfin hormonu özellikle kadınların doğum zamanında doğal uyuşturucu görevi görmektedir. Doğum yapan kadının bu ağrı ve acıya katlanmasına ve ağrıyı çekebilmesinin tek yardımcısı endorfin hormonudur. İnsan vücudundaki endorfin hormonunun yanı sıra kişiyi iyi hissettiren dopamin, serotonin ve oksitosin maddesini de salgılanmaktadır.
  • Endorfin nedir, endorfin hormonunu insan vücudunda arttıran diğer faktörlerde baharatlı ürünlerdir Baharat yemek endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Baharatın dışında endorfin hormonunun salgılanmasını sağlayan en önemli yiyeceklerden birisi de herkesin severek yediği çikolata ve muzdur. Bu yiyecekler kişilerin beyninde daha fazla endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Endorfin hormonunun salgılanmasını sağlayan yiyecekler özellikler: Dondurma, çilek, muz, çikolata, üzüm ve makarnadır. Endorfin hormonunuzun yükselmesini istiyorsanız bu yiyeceklerden yeterli miktarda almanız size fayda sağlayacaktır.
İç Hastalıkları (Dahiliye) Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217