Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Carrie Fisher’in otopsi raporu açıklandı: Uyuşturucu

  Geçtiğimiz yıl vefat eden ünlü oyuncu Carrie Fisher’in otopsi raporu açıklandı: Kanında eroin ve ecstasy bulundu…

  Ülkemizde “Yıldız Savaşları” olarak bilinen ünlü Star Wars film serisinde “Prenses Leia” karakterini canlandıran Carrie Fisher geçen yıl kalp krizine bağlı hayatını kaybetmişti. Bipolar bozukluğu olan ve madde kullandığı bilinen Carrie Fisher’ın yapılan otopsi ve toksik analizleri sonunda ölümü esnasında kanında kokain, eroin ve MDMA (ecstasy) bulunduğu açıklandı. Kanında bulunan bu maddelerin kalp krizini tetiklemiş olabileceği duyuruldu.

  BİPOLAR VE MADDE BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ GÖRÜYORDU

  Hayatı boyunca “bipolar bozukluk” ve “madde kullanım bozukluğu” nun ortaya çıkardığı sorunları, bu hastalıklar nedeniyle damgalanan kişilerin yaşadıklarını katıldığı toplantı ve televizyon programlarında anlatan Fisher, tedavisine devam ediyordu.

  MADDE KULLANIMI RUHSAL HASTALIKTIR

  NPİSTANBUL Hastanesi’nden psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alptekin Çetin, ‘Fisher’ın yaşadıklarından da görüldüğü üzere madde kullanım bozukluğu ciddi bir ruhsal hastalıktır. Hayat boyu devam edebilen, vücuttaki tüm organları olumsuz etkileyen bu hastalık toplumun her kesiminde ortaya çıkabilir. Farklı ruhsal hastalıklarla da beraber gözükebilir. ‘ dedi.

  Fisher’ın vefatı sonrası kızı Billie Lourd’un yapmış olduğu açıklamada annesinin yıllar boyunca bipolar bozukluk ve madde kullanım bozukluğu tanısı olan insanların toplum tarafından damgalanmaması için savaş verdiğini, bu hastalıkların utanılacak şeyler değil, tedavi edilmesi gereken durumlar olduğunu açıklamıştı.

  MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE VE TEDAVİ İÇİNhttps://npistanbul.com/amatem/bagimlilikta-tedavi-programi

  BİPOLAR BOZUKLUK HAKKINDA BİLMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY…  https://npistanbul.com/eriskin-psikiyatri/bipolar-bozukluk

  Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217