Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Balgamlı Öksürük

Balgamlı öksürük, balgam adı verilen koyu kıvamlı ve sarımsı, yeşilimsi renkte olan balgamın öksürük sırasında ağza gelmesi durumudur. 

Balgamlı öksürük özellikle soğuk kışın meydana gelen ve solunum yollarında oluşan bir durumdur. Balgamlı öksürük yaş öksürük olarak da bilinir. Balgamlı öksürük zatürre (pnömoni), akciğer apsesi, tüberküloz ve veremdir. Balgamlı öksürük, ateş, mide bulantısı, genel olarak vücut ağrısı ya da göğüs ve sırt bölgesinde ağrı gibi belirtilerle birlikte seyrediyorsa mutlaka uzman tarafından muayene edilmelidir.

Balgam nedir?

Balgam akciğerler ve solunum yollarında kendiliğinden salgılanan bir sıvıdır. Balgam mukus olarak da adlandırılır. Balgam genellikle akciğerlerde oluşur ve öksürük sırasında ağza gelerek ağız yoluyla dışarı atılır. Balgam birçok nedenden dolayı oluşabilir. Ama en çok sigara nedeniyle balgamın oluştuğu ve öksürük yoluyla atıldığı görülür.

Balgamlı öksürük oluşum nedenleri?

• Akciğerde oluşan hasar

• Yabancı maddeler

• Soğuk algınlığı

• Sigara kullanımı

• Sinüzit

• Göğüs hastalıkları

Zatürre (pnömoni)

• Tüberküloz (verem)

• Bronşit

• Alerjiler

• Soğuk havalardan etkilenmek

Balgama ve balgamlı öksürüğe neden olur.

Öksürük nedir?

Öksürük bir reflekstir. Öksürük aspirasyona karşı akciğerleri koruyan bir durumdur. Öksürük kısaca solunum sisteminin bir mekanizmasıdır. Öksürük çok sık karşılaşılan bir belirtidir. Kuru ya da balgamlı olabilir. Kuru öksürüğün iyileşmesi daha kolay olabilirken balgamlı öksürük tedavisi biraz daha zaman almaktadır. 

Balgamlı Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Balgamlı öksürük tedavisi için öncelikle neden balgamlı öksürük görülüyor sorusu cevaplanmalıdır. Yani balgamlı öksürüğün nedeni belirlenmelidir. Nedeni belirlenen balgamlı öksürük için uzman tarafından bir tedavi planı hazırlanır. Eğer balgamlı öksürük soğuk algınlığı gibi bir nedenden kaynaklanıyorsa bu durumun tedavisi diğer hastalıkların tedavisine göre farklılık göstermektedir.

Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan balgamı için ilaç tedavisi yeterli olabilmektedir. İlaç tedavisiyle birlikte evde istirahat edilmesi önerilir. Balgamlı öksürük tedavisine ek olarak evde yapılabilecek bazı şeylerde vardır. Bunlar, bitki çayları tüketmek, sıcak duş almak, odanın ısısını ve nemini iyi ayarlamak, sıkı giyinmek, sigara kullanmamak, tozlu ortamlarda bulunmamak gibi şeylerdir. Balgamlı öksürük mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İç Hastalıkları (Dahiliye) Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217