Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bağımlılık, kişiye özel tedavi, ileri uygulamalar Antalya’da konuşulacak

  Kongre başkanlığını Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı ve AMATEM Koordinatörü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz’ın yapacağı kongrede Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “psikiyatride kişiye özel tedavi” uygulamalarını anlatacak.

  Antalya Belek’teki Maxx Royal Hotel’de 15-18 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek 3. Psikiyatri Zirvesi ve 10. Ulusal Anksiyete Kongresi, uzmanları bir araya getirecek.

  Kongre başkanlığını Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı ve AMATEM Koordinatörü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz’ın yapacağı kongrede NPİSTANBUL Hastanesi uzmanları bağımlılık, psikiyatrik hastalıklar, bağımlılık ve psikiyatrik hastalıkların “tedavisinde ileri tanı ve tedavi uygulamaları konularında sunumlar yapacak.
  Prof. Dr. Tarhan, psikiyatride kişiye özel tedaviyi anlatacak

  Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, oturum başkanlığı yapacağı “Psikiyatri ve Nörobiyoloji” başlıklı panelde “Psikiyatride Kişiye Özel Tedavi: TDM’den Farmakogenetiğe” başlıklı bir sunum yapacak.

  Farmakogenetik çalışmaları ile uygulanan kişiye özel tedavi yöntemlerinin deneme-yanılma yöntemlerinin önüne geçtiğini belirten Tarhan, kişilerin genetik profili belirlenerek doğru ilaç tedavisi ile iyileştirmenin hedeflendiğine dikkat çekiyor. Tarhan’a göre, bu yöntemle kişinin gereksiz ve yanlış ilaç alması önleniyor. Hastaya zarar verme biçimlerinden birinin hastayı tedavisiz bırakmak olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Her ilaç ve tedavi kişiye özeldir. Kişinin gen haritasını bilirseniz kişiye ezbere ilaç vermemiş olursunuz” dedi.
  Aynı panelde Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, “Poliaminler ve Psikiyatrik Hastalıklar” ve  Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Korkut Ulucan, “Anksiyete İle İlgili Biyobelirteçler” başlıklı sunum yapacaklar.
  Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, psikiyatrik hastalıkları ele alacak

  Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, “Bipolar Depresyonda Ayırıcı Tanı”, “Depresyon ve İşlevsellik”, “En büyük Karşılanmamış Gereksinim: Şizofrenide Bilişsel Bozukluklar ve Tedavisi”, “Paroksetin adına, 10 yıl önce ve 10 yıl sonra güncel tedavi yaklaşımları”,  Antidepresanlarla Duygudurum Dengeleme Gerçek mi ? Efsane mi ?”, ”Sorularla Psikiyatri: 6 konu 6 soru

  –Depresyonda bozulan beyin devrelerinin tamiri
  –Metabolomikler ve psikiyatrik Hastalıklar
  –OKB tedavisinde hızlı sonuca nasıl ulaşılır?
  – Şizofrenide İşlevselliğin İyileştirilmesi: sosyal bilişin rolü”  başlıklı sunumlarıyla katılacak.,

  Psikiyatride “sanal gerçeklik” konuşulacak

  Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Psikiyatride Sanal Gerçeklik Kullanımı” başlıklı panelde de oturum başkanlığı yapacak. Bu panelde Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alptekin Çetin “Sanal Gerçeklik Nedir?”, Uzman Klinik Psikolog Ahmet Yılmaz “Psikoterapide Sanal Gerçeklik Kullanımı”, Uzman Klinik Psikolog Gökçe Cömert “Anksiyete Bozukluklarında Sanal Gerçeklik Kullanımı”, Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar ise “Sanal Gerçekliğin Etkinliğine Dair Çalışmalar” başlıklı sunumlarını gerçekleştirecek.

  Bağımlılıkta Implant tedavisini anlatacak

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, alkol ve eroin bağımlılığında Implant tedavisini anlatacak. Bağımlı tedavisinde yeni bakış açıları geliştirmek istediklerini belirten Doç. Dr. Onur Noyan, “ Implant tedavisinin özellikle tedavi uyumu olmayan hastalarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak uygulanabileceğinin altını çizmek istiyoruz” dedi. Doç. Dr. Onur Noyan, “Davranışsal Bağımlılıklar” başlıklı panelde ise “Obezite ve Bağımlılık” ilişkisini ele alacak.

  Kadında duygu durum bozuklukları

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sermin Kesebir de “Hamilelik ve Emzirme Döneminde Psikofarmakolojik Yaklaşım” başlıklı panelde oturum başkanlığı yapacak. Prof. Dr. Kesebir, “Doğurganlığın Başında ve Sonunda Duygudurum Bozuklukları “ başlıklı sunumunda adet başlangıcında ve menopoz dönemindeki duygu durum bozukluklarını ele alacak.

  Kontrolsüz internet kullanımı anlatılacak

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Gürler Güz ise “Çevrimiçi Olma İle İlgili Psikiyatrik Hastalıklar” başlıklı sunumunda kontrolsüz internet kullanımını, bilgisayar bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığını ele alacak.

  http://psikiyatrizirvesi.org/bilimsel-program/detayli-bilimsel-program/#

   

  Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217