Alexander Testi

Alexander Pratik Zeka-Yetenek Testi, 7-19 yaş arası bireylere uygulanan ve pratik zeka ile yeteneklerinin ölçüldüğü bir testtir. Bu test, S.W. Alexander tarafından geliştirilmiştir. Alexander Pratik Zeka-Yetenek Testi ile çocuğun genel zeka seviyesi ve yetenekleri ortaya çıkarılabilmekte, böylece çocuk yeteneklerinin yoğunlaştığı alana yönelik uygun bir eğitime yönlendirilebilmektedir. Test, çoğunlukla ilkokulu bitiren çocukların teknik becerilerinin belirlenmesi ve daha ileri sınıflara (özellikle sanat okullarına) yönlendirilmesi için uygulanmaktadır. Test aynı zamanda özel sınıflarda okutulması gereken çocukların tespitinde de oldukça işe yaramaktadır. Alexander Pratik Zeka Yetenek Testi ile, özel durumu olan çocuklar değerlendirilebilmekte ve uygun eğitim kurumlarına yönlendirme sağlanabilmektedir. Testte tahta kutular, boyalı küpler verilerek çeşitli problemlerin çözümü istenmektedir.

lexander Pratik Zeka Yetenek Testi özel durumu olan çocuklara da uygulanarak onlara uygun eğitim kurumlarına yönlendirilmesi sağlanmaktadır. Çocuğun üstün yetenekleri var ise bu çocuğun yeteneklerini kullanabileceği okullara yönlendirilmesi sağlanarak parlak bir gelecek inşa etmesini sağlamak hem çocuk hem de toplum için oldukça önemlidir. Alexander Pratik Zeka Yetenek Testi sınıf atlatılmaya uygun görülen çocuklara da yapılarak onların sınıf atlamasının gerekli olduğunu belgeleyen testlerden biridir. Örneğin gerek zeka gerek yetenek olarak ileri seviyede olan çocuklar boşuna zaman kaybetmemeleri ve bu yeteneklerini daha da geliştirmeleri için sınıf atlatılırlar.

Alexander Pratik Zeka Yetenek Testi sadece ileri seviyede olan çocuklar için yapılmaz. Yaşıtlarına göre pratik zeka ve pratik yetenek olarak geride olan çocukların durumlarının tespiti için de yapılmaktadır. Alexander Pratik Zeka Yetenek Testinin sonuçlarına göre çocuk özel öğrenim görebileceği ve durumuna uygun eğitim veren kurumlara yönlendirilmektedir.

Alexander Pratik Zeka Yetenek Testi ile çocukların yetenekli olduğu alanlar öğrenilebilmektedir. Eğer çocuk teknik konularda yetenekli ise teknik ve meslek liselerine yönlendirilmekte ya da bu uzmanlığı alabileceği yerlerde staj yaparak meslek seçimini en doğru şekilde yapabilmektedir.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217