Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay, sağlık üzerindeki saymakla bitmeyen faydalı etkileri birçok bilimsel araştırmaya konu olan, zengin içeriği ile ön planda olan besin çeşididir. Sağlığını korumak isteyen kişilerin yeşil çay tüketimine dikkat ettiği gözlemlenmiştir. Özünde barındırdığı fazla orandaki antioksidan ve sağlığa faydalı mikro bileşenler aracılığı ile bedenin dinamik kalmasına, gündelik işlevlerin problemsiz bir biçimde görevini yapmasına olanak sağlar ve rahatsızlıklar karşısında olumlu etkiler gösterir. Bu yararlardan en iyi biçimde faydalanmak için yeşil çayın düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Bundan dolayı her gün 1-2 fincan yeşil çay tüketmek olumlu etkiler sağlayabilir.

Yeşil çayın üretimi yapılırken yaş yapraklar, kısa zamanda fazla ısıya tabi tutularak ve bütün oksidan enzimlerin etkisinin kaybetmesi sağlanır. Bunun sonucu olarak çay yapraklarında olan klorofiller (renk pigmentleri) parçalara ayrılmadan kalır ve fermantasyon işlemi olmadığı için yapraklar yeşil rengini korumuş olur. Daha fazla polifenol içermekte olan bu çayda, siyah çaya oranla hemen hemen on kat daha çok C vitamini bulunmaktadır. Bunun ile birlikte B1 ve B2 vitaminleri içeriğinde barındırır. Yeşil çay, siyah çaya oranla stresi azaltır ve rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Yeşil Çayın Yararları Nelerdir?

Bitkisel tedavi yöntemleri günümüzde popülerliğini arttırdığı gözlemlenmiş ve pek çok bitkisel ürün sağlık bildirileri ile gündeme taşınmışsa da bunlar içinde etkisi bilimsel çalışmalar ile kanıtlananlar çok fazladır. İçeriği zengin olan bu ender gıdalardan bir tanesi olarak söylemek mümkündür. Yeşil çay pek çok rahatsızlığa karşı koruyucu özelliği bulunmakta olan çok önemli bir besindir. Bunun en önemli sebebiyse içinde barındırmış olduğu antioksidan bileşenlerdir. Kuvvetli yararlar sağlamakta olan antioksidan bileşenler aracılığı ile düzenli yeşil çay tüketmek beyin işlevinin iyi olması, birçok kanser çeşidine karşı koruma elde etmesi, kardiyovasküler rahatsızlıklara sahip olma riskinin düşürülmesi ve daha birçok yararı da bulunmaktadır. Yeşil çayın yararları şu şekildedir;

Sağlığa faydalı biyoaktif bileşenler içermektedir: Yeşil çay lezzet içeren bir çay çeşididir, ancak dinlenme zamanlarında keyif sağlamak için tüketilen bir içecekten çok daha fazlasını vadetmektedir. Bir fincan yeşil çay bile çok önemli oranlarda biyoaktif bileşen içermektedir. Bunlar içinde en önemlisi polifenollerdir, bedende inflamasyonun düşürülmesine katkı sağlayarak pek çok rahatsızlığa karşı koruyucu etkiler sağlamaktadır. Yeşil çay öteki pek çok çay çeşidine kıyasla mineral içeriği de yüksek olan bir içecektir ve bedenin mikro gıda ögelerine olan ihtiyacın tam anlamı ile karşılanmasına katkı sağlamaktadır. 

Bilişsel fonksiyonların gelişmesine yardım eder: Yeşil çay, özünde önemli oranda  kafein barındırmaktadır. Bu oran kafeinin gergin olma ve çarpıntı gibi kötü etkilerini fark ettirmeden sağlık bakımından faydalı etkilerini yansıtması için ideal oran olarak tanımlanabilmektedir. Kafein, günlük daha canlı ve zinde hissetmeye yardımcı olurken bunun ile birlikte bilişsel işlevlerin korunmasına da fayda sağlar. Kafein, ruh halinin iyi olması, tepkime zamanının hızlı olması ve hafızanın güçlü olması gibi bilişsel işlevlerin gelişimine ilişkin etkiler barındırır. Kafeine katkı olarak yeşil çayda L-teanin şeklinde isimlendirilen ve kan beyin bariyerini geçmesi mümkün olan bir aminoasit bulunmaktadır. Bu aminoasit anksiyetenin engellenmesine yardımcı olan GABA nörotransmitterinin aktivite olmasını çoğaltır. Beyinde dopamin ve alfa dalgalarının çoğalmasını sağlayarak bilişsel işlevleri kuvvetlendirir, Alzheimer ve Parkinson gibi rahatsızlıklara karşı mücadele sağlar.
Yağ yakmayı hızlandırıp, formun korunmasına katkı sağlar: Yapılmış olan pek çok bilimsel çalışmada düzenli bir şekilde yeşil çay tüketmek yağ yakmayı hızlandırıp, metabolizmanı hızını çoğalttığı gözlemlenmiştir. Bundan dolayı yeşil çay tüketmek kilo kontrolünün kolaylaştırır ve kilo vermeyi hızlandırır. Ayrıca obeziteyi engellemeye katkı sağlar. Bütün bu etkilere karşısında yeşil çayın kalori içeriği oldukça düşüktür. Bir fincan yeşil çay sadece 2 kilokalori enerji içermektedir ve zayıflama diyeti uygulamakta olan bireylerin de güvenli bir şekilde tüketeceği sağlıklı içecekler arasındadır.

Kronik hastalıklara karşı korur: Yeşil çayın faydalarından bir diğeri ise kronik rahatsızlıklara karşı mücadele sağlamasıdır. Yapılmakta olan bilimsel araştırmalara göre yeşil çayın insülin direncini azaltmıştır ve kan şekeri düzeyini dengede tuttuğu gözlemlenmiştir. Bu özelliği ile birlikte bu şifalı çay, şeker hastalarında kan glukoz dengesinin düzenlenmesine katkı sağlarken sağlıklı kişilerde de rahatsızlığa yakalanmayı engellemeye katkı sağlar. Dünyada ölümlere çok fazla yol açan kalp ve damar rahatsızlıklarından korumak adına da oldukça önemli bir besin olarak karşımıza çıkar.

Kansere yakalanma tehlikesini düşürür: Hücrelerin kontrolsüz biçimde artması ile meydana gelen kanser, dünyada kalp ve damar rahatsızlıklarından sonra en çok ölüme yol açan diğer rahatsızlık grubunu içermektedir. Yeşil çayın içeriğindeki önemli antioksidan özelliği sayesinde hücrelerde oksidatif bozulmanın oluşmasını engelleyerek göğüs kanseri, prostat kanseri ve kolorektal kanserleri dahil bütün kanser çeşitlerine karşı koruma etkileri oluşturmaktadır. Kanser tedavisi gören bireylerde de tedavinin başarı oranının çoğalması ve toparlanma zamanının kısaltılması bakımından yeşil çay tüketmek çok faydalıdır.

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmelidir?

Yeşil çayın birden fazla etkisi vardır. Bu etkilerden yararlanmak için gün içerisinde 2-3 fincan tüketilmesi oldukça önemli katkılar sunmaktadır. Ancak bu konuda dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Öncelikle yeşil çayın bilinmekte olan ve kalitesinden emin olunan markaların ürünlerinin tercih edilmesi gerekir. Açık kısımda satılan ve uzun zamandır bekleyen yeşil çaylar yabancı madde etkileşimi, nem fazlalığı ve aflatoksin oluşması bakımından tehlikeli olabildiğinden dolayı bedende yarardan çok zarara yol açabilir. Düşük kalitede olan yeşil çaylar fazla oranda florür içerebilir. Düzenli şekilde fazla florür içeren bu çayların tüketimi de yine bedende türlü kötü etkilerin oluşmasına yol açabilir. Bilinmekte olan markaların tercih edilmesi sağlıklı demlenme zamanına dikkat edilerek hazırlanmalıdır. Olduğundan daha fazla kaynatılan yeşil çayda olumlu etkiler sağlamamaktadır. Bundan dolayı kaynamaya yakın zamanda suyun içerisine 5 dakika kadar demlendirilmiş çay, tüketime hazır hale gelmesi için yeterli olur. Bilinen markalardan satın alınan poşet yeşil çaylar da seçilebilir. Sade biçimde veya içeriğinde isteğe bağlı olarak limon, fesleğen, nane gibi çeşitli baharatlar da ilave ederek tüketimi sağlanır. Birçok bitki çayı soğuk algınlığına veya burun tıkanıklığına iyi gelse bile yeşil yaş bunlar söz konusu olduğu zaman ilk akla gelenlerden olmamaktadır. Burun tıkanıklığı anatomik yapılardan dolayı oluşabilen burun eğriliği, kemik ve şekil bozuklukları yüzünden kaynaklanıyorsa burun estetiği düşünülebilir. Kapalı rinoplasti nedir diye merak eden kişiler genellikle burunda oluşan şekil bozukluğu durumunda bağlı olarak solunum alış-veriş, uyku sorunu gibi sağlık problemleri de yaşamakta olan kişiler de olabilmektedir.
Yeşil çay, gün içerisinde 2-3 bardak tüketilebilir. Ancak belirli bir kronik rahatsızlığı olan, gebeler ya da ilaç kullanmakta olan bireyler düzenli yeşil çay tüketmeden evvel, kesinlikle uzmana başvurmalıdır, herhangi bir sakınca görülmezse yeşil çay tüketilebilir.

Bağışıklığın güçlü olmasına katkı sağlar. İçeriğinde bulunan kafein sayesinde bireye canlılık verip, yorgunluğun geçmesine katkı sağlar.
Yapılan çalışmalarda, yeşil çay düzenli bir şekilde tüketildiği zaman, kalp rahatsızlıkları ve kanser tehlikesinin düşürüldüğü görülmektedir. Kanser hastalıkları, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkların korunmasına katkı sağladığı görülmüştür.
Yeşil çay özünde fazla kafein miktarı bulunduğundan dolayı doğru zamanda tüketilebilir. Genel olarak saat 10 ile 11 aralığında veya akşam yemek yedikten birkaç saatin ardından içilebilir. Böylelikle sağlıklı ve dengeli bir biçimde zayıflama şansı yakalanabilir.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 21 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,