Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Yazın Klima Nasıl Kullanılır?

Yazın klima kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Klima hastalığı yaygın olarak; kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, vücutta halsizlik gibi belirtiler göstermektedir. Sıcak hava koşullarında rahat yaşamak ve verimli çalışabilmek için tercih edilen klimalar sağlık açısından oldukça önemlidir. Klima hastalığının kişiden kişiye bulaştığı görülmüştür. Klima hastalığı; şeker bağımlığı, alkol ve sigara alışkanlığı, kronik hastalığı olan kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Klima çalıştırma modları; cool, heat, dry, auto, auto fan olmak üzere 5’e ayrılmaktadır. Bu modlar, hangi aylarda hangi klima çalıştırdığınıza ve hangi ortamda klima kullanmak istediğinize göre çeşitlilik göstermektedir.

  Yaz Aylarında Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  Yaz aylarında klima kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Nasıl kullanıldığını bilmeniz, kullanırken dikkat ettikleriniz, kaliteli bir klima ortamı için gereklidir. Klima şu şekilde kullanılmalıdır;

  • Yaz ayları klimaların en sık tercih edildiği aylardır. Havanın sıcak olduğu zamanlarda, herkes serinlemek için ilk seçenek olarak klimalara başvururlar.
  • Klimanızın yapımı yetkili olan servislere yaptırmalısınız.
  • Hijyenik ve temiz bir ortam için, yaz ayları gelmeden önce klimanızı temizletmelisiniz.
  • Klimanızın ayarlarını, hangi mevsimdeyseniz o mevsime uygun olarak derecesini ayarlamalısınız.
  • Klima, yalnızca ısıtma ya da soğutma işlemi için kullanılmalıdır. Amaçları dışına çıktığınız takdirde klimanızın ayarlarını bozmanız olasıdır.

  Yaz Aylarında Klima Kullanımına Dikkat!

  Klima hastalığının yaygın olarak; kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, vücutta halsizlik, gergin ruh hali gibi semptomlar görülebileceğini bilmek gerekir. Sıcak hava koşullarında rahat yaşamak ve verimli çalışabilmek amacıyla tercih edilen klimalar, sağlık açısından risk içermektedir. Klima yoluyla bulaş gösteren hastalıkların başında, ‘lejyoner hastalığı’ adıyla bilinen klima hastalığı yer almaktadır. Lejyoner hastalığının, ‘legionelle pneumophilia’ isimli bakterinin neden olduğu bir çeşit zatürre olduğu bilinmektedir. Salgınlar özellikle otellerde ve hastanelerde gözlemlenmekle birlikte, vakalarda da rastlanmıştır. Klima hastalığının insandan insana bulaş gösterdiği bilinmektedir. Klima hastalığı; şeker bağımlığı, alkol ve sigara alışkanlığı, kronik hastalığı olan kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Bu faktörler arasında en yaygın olanı ise sigara kullanan kişilerdir. Klima hastalığının tedavi yöntemi, antibiyotiklerle yapılmaktadır.

  Yazın Klima Sıcaklık Değerleri Nasıl Olmalıdır?

  Yaz aylarında kullanılan klimanın sıcaklık dereceleri şu kriterlere göre değişmektedir;

  • Klimanın BTU değerleri
  • Enerji tüketimine ve tercih ettiğiniz klimanın hangi sınıf olduğu
  • Odanızın büyüklüğüne ve tavanın uzunluğu
  • Klimanızın olduğu alandaki insan sayısı
  • Ortamın aydınlığı

  Klima Çalıştırma Modları Nasıldır?

  Klima çalıştırma modları 5’e ayrılmaktadır. Bu modlar, hangi aylarda klima çalıştırdığınıza ve hangi ortamda klima kullanmak istediğinize göre farklılık göstermektedir. Bu modları şu şekilde inceleyebiliriz;

  • COOL: Klimanın soğutma modu olarak bilinir.
  • HEAT: Klimanın ısıtma modu olarak bilinir.
  • DRY: Nem alımı modu olarak bilinir. Aşırı nem olan alanlarda soğutma işlemi başlamadan önce çalıştırılması gerekmektedir.
  • AUTO: Klimanın kendisi ısıtma ve soğutma modlarını seçmektedir.
  • AUTO FAN: Fan hızı modu olarak bilinir. Hızlı mod- orta mod- düşük mod olarak 3’e ayrılmaktadır. 

  Yaz aylarında klima kullanmak istiyorsanız, klimanızın modunu ‘cool’ moduna getirerek, derecesini ortama göre ayarlayabilirsiniz. Kış aylarında kullanmak istiyorsanız da, klimanızın modunu ‘heat’ olarak ayarlamanız gerekmektedir.

  Yaz aylarında klima kullanmak hiçbir hastalığa sebep olmamaktadır. Fakat, bulunduğunuz ortamın fazla soğuk olmamasına, vücudunuzun soğuk almamasına dikkat edilmelidir. Olması gerekenin dışında, çok soğuk bir ortamda hastalığa yakalanma ihtimaliniz yüksektir. Bu hastalıklardan bazıları; bronşit, astım, enfeksiyon ve eklem ağrıları gibi rahatsızlıklardır.
  Yazın klima kullanmak, kış aylarında olduğu gibi faturanıza ekstra yük bindirmeyecektir. A sınıfı bir klima kullandığınızda, enerjisi düşük olduğu için faturalarınızın yüksek gelme ihtimali azalmaktadır. Yaz aylarında fazla performans seviyelerine sahip olan klima ile soğutma yapmak çok daha yararlı olacaktır.
  Yazın; klima tercih ederken, soğutma yapılması gereken alanın, dış faktörlerden bağımsız bir şekilde soğutma yapabilecek klimalar bulmaya özen gösterilmelidir. Böylelikle evde, spor salonunda, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, iş yerlerinde vb. alanlarda ihtiyacınızı karşılayabilecek klimayı satın almalısınız.
  Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2022
  Yayınlama Tarihi: 13 Haziran 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,