Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Vitamin D Nelerde Bulunur?

  vitamin D

  Vitamin D nelerde bulunur, D vitamini birçok besinde bulunur ve bu besinlerin tüketimiyle vitamin D eksikliğinin görülmemesi engellenebilir.

  Vitamin D’yi en çok ve en iyi güneş ışınlarından alıyoruz. Fakat vitamin D’nin bulunduğu besinleri tüketmekte vitamin D alımı sağlayacaktır.

  Sadece güneş ışını almak ya da besin tüketmek tek başına yeterli olmayabilir. Bu sebepten hem güneşlenip hem de vitamin D içeren besinleri tüketmek daha iyi olacaktır.

  Vitamin D nelerde bulunur

  Vitamin D sebze ve hayvansal ürünlerde bulunmaktadır. Vitamin D’nin birçok faydası vardır beden ve ruh sağlığı için çok önemlidir. 

  • Vitamin D nelerde bulunur başta güneş ışınları almak, özellikle güneş ışınlarını doğrudan almak etkili olacaktır. Cilt güneş ışınları sentezleyerek D vitaminine dönüştürür.

  • Vitamin D nelerde bulunur vitamin D’nin hayvansal ürünlerde bulunduğunu söylemiştik. Yani süt, yoğurt, peynir, kefir, ayran ve yumurta da bulunur. Eğer herhangi bir alerji söz konusu değilse günlük olarak mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdir.

  • Vitamin D nelerde bulunur et, yağlı balıklar (ton balığı, somon balığı, sardalya, uskumru), karaciğer ürünlerinde bolca bulunur. Günlük öğle veya akşam yemekte tüketmek hem protein alımı açısından hem de vitamin D alımı açısından oldukça önemlidir. Aslında bütün balıklar D vitamini içerir fakat yağlı balıklarda yağsız balıklara oranla vitamin D oranı daha fazladır.

   vitamin D nelerde bulunur

  • Vitamin D nelerde bulunur kabuklu deniz canlılarında (istiridye) bulunur.

  • Vitamin D nelerde bulunur yeşil sebzelerde bolca bulunur. Özellikle bu sebzeler yonca, brokoli, ısırgan otu, maydanoz gibi. Et ve balık ürünlerinin yanında bu sebzeler haşlama ya da yemek sebze yemeği olarak tüketilebilir.

  • Vitamin D nelerde bulunur mantarı bol miktarda tüketmek vitamin D alımını sağlayacaktır. Mantarı tüketmeden önce güneşte kurutmak daha fazla D vitamini alımını sağlayacaktır.

  • Vitamin D nelerde bulunur balık yağı ve tereyağında bulunur. Eğer balık tüketilmiyorsa onun yerine balık yağı tüketilebilir. Balık yağının kapsül olarak alınması halinde de etkisi görülecektir. Tereyağını ise yemeklerde kullanmak oldukça sağlıklı olacaktır, sıvıyağlar yerine kullanımı önerilir.

  • Vitamin D nelerde bulunur yulafta vitamin D içeren bir besindir. Sabah kahvaltılarında yoğurt ya da sütle yapılarak tüketilebilir.

  D vitamini

  Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217