Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Uyku Kaçıran İçecekler Nelerdir?

Uyku kişilerin sağlıklı, daha dinç ve verimli bir gün geçirmesi için önemlidir. Uykunun kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve kişinin yeterli ölçüde dinlenmesine engel olan, yiyeceklerin ve içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Kesintisiz ve düzenli bir uyku için uyumadan önce tüketilen gıdalar; özellikle kafein içeren içecekler uykuyu olumsuz yönde etkilediği gibi, dolaylı yoldan kişinin sağlığını, günlük yaşam rutinini, iş ya da eğitim performansını olumsuz yönde etkileyerek kişi hayatında önemli bir etken haline gelmektedir.

Uykuyu Kaçıran İçecekler

  • Kahve

İçecekler arasında kafein değeri en yüksek olan ve uykuyu en fazla kaçıran içecek kahvedir. Kahve, içerdiği kafein sayesinde uykuyu açmasıyla beraber, aşırı tüketilmesi durumunda başka sağlık sorunlarına da sebep olabilmektedir. Bu yüzden günlük kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır ve aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Sade kahve tüketmek; sütlü, şekerli ve kremalı kahvelere kıyasla uykuyu açmak konusunda daha etkili olur.

  • Siyah Çay

Uykuyu ne açar ya da uykuyu kaçıran içecekler nelerdir gibi sorulara verilebilecek bir diğer içecek de siyah çaydır. İçeceğiniz iki fincan orta demli çay beynin uyarılması ile uykunun kaçmasına sebep olacaktır. Beyin ve bağırsak bağlantısı sayesinde uykuyu kaçıracak çay uyku üzerinde oldukça etkili olabilen bir içecektir.

  • Limonata

Yüksek antioksidanlı besinler arasında bulunan limon, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılar. Limonlu su, limonata gibi asitli içecekler tüketmek uykunun açılmasında etkili rol oynayacaktır. C vitaminli ve antioksidanlı içecekler tüketmek uykunuzun açılmasını sağlar.

uykuyu ne kacirir

  • Asitli İçecekler

Kola, soda, gazoz gibi asitli içecekler tüketmek de uykuyu açar. Ayrıca kola içerisinde kafein barındırmaktadır. Kahvedeki kadar yüksek kafein içermese de uykunun kaçmasında hem asitli bir içecek olması bakımından da uyku üzerinde belirleyicidir.

  • Enerji İçecekleri

Vücuda enerji sağlanması, uykunun kaçması yönünde etkilidir. Bu yüzden enerji veren yiyecek ve içecekler uykunun kaçmasını sağlar. Enerji içeceği tüketmek de bu sebeple uykunun önünde bir engeldir. İnsan bedenine enerji veren bileşenlere sahip olan enerji içecekleri uykudan önce tüketilmesi durumunda uyku haline engel olacaktır. Şunu belirtmek gerekir ki, kalp rahatsızlığı olan kişiler enerji içecekleri tüketmek konusunda dikkatli olmalıdır. Bu içeceklerin fazla tüketilmesi sağlık için zararlı olabilmektedir.

  • Yeşil çay

Yeşil çay da içerisinde az miktar da olsa kafein barındırır. Kahve ya da siyah çay kadar etkili olmasa da yeşil çay da uykuyu kaçırabilen bir içecektir.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 16 Mart 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217