Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Unutkanlık günlük hayatta kişilerin sıklıkla yaşayabileceği bir hafıza problemidir. Unutkanlık her zaman kişide bir rahatsızlık olduğunu ya da ciddi bir hastalık olduğunu işaret etmez. Fakat günlük hayat rutininde hafıza problemleri yaşamak kişi için zamanla oldukça sıkıntılı bir durum haline gelebilir. Zaman zaman bazı besinlerde bulunan ve bu besinlerin tüketilmemesi durumunda vücuttaki vitaminlerin ve minerallerin eksikliği, unutkanlığa sebep olmaktadır. 

Unutkanlığa iyi gelen bazı besinler mevcuttur. Bu besinlerin düzenli tüketilmesi vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin dengelenmesini sağlayacaktır.

Unutkanlığa Hangi Besinler Faydalıdır?

Kişide unutkanlık oluşmasının birçok sebebi bulunabilir. Bazı hastalıkların bir belirtisi olarak meydana gelen unutkanlığa dair şüphelerin oluşması durumunda bir hekime başvurmak faydalı olacaktır. Hekim tarafından vücuttaki herhangi bir vitamin ve mineral eksikliğinin ölçümü yapılarak, kişinin değerlerine bakılabilir ve kişiye uygun tedavi yöntemi uygulanabilir. Bu süreçte hafızanın güçlendirilmesi için tüketilmesi gereken besinlerden destek alınır. Hem unutkanlığın önüne geçecek hem de konsantrasyonu artıracak besinler şu şekilde sıralanabilir:

  • Balık 

Balık, hafıza problemlerini önlemek ve unutkanlığı gidermek için en faydalı besinlerden biridir. Kişide unutkanlığa sebep olan en büyük etkenlerden biri Omega 3 eksikliğidir. Bu yüzden balık gibi omega 3 bakımından zengin içerikli besinler tüketmek unutkanlık için faydalı olacaktır. Haftada en az 2-3 kez balık tüketmek unutkanlığı önlemek adına oldukça etkili olacaktır. Somon, ton balığı, uskumru gibi balıklar, omega 3 içeren balıklar arasında başta yer alıyor.

  • Ispanak

Yeşil yapraklı sebzelerin en kıymetli olanlarından ıspanak, içerdiği C vitamini, folik asit ve mineraller sayesinde beynin etkili ve işlevsel çalışması için muhakkak tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle çiğ tüketilmesi önerilen ıspanağı salatalara koyarak ve smoothielere ekleyerek çiğ bir şekilde tüketebilirsiniz.

  • Ceviz

Birçok kuruyemiş omega 3 gibi yağ asitleri içerse de, ceviz hafıza problemlerine iyi gelen ve beynin daha sağlıklı çalışmasına etken olan besinlerin başında yer alır. Günde en az iki adet ceviz yenmesi unutkanlık için etkili olacaktır. Ceviz tüketmek aynı zamanda dikkat dağınıklığına da iyi gelmektedir.

  • Bitter Çikolata

Vücuda birçok faydası dokunan bitter çikolata, aynı zamanda beyni de güçlendiren bir besindir. İçerdiği polifenoller beyin fonksiyonlarının daha güçlü, dinç ve etkili çalışmasına yardımcı olur. Günde 2-3 kare bitter çikolata tüketmek, unutkanlık için oldukça faydalı olacaktır. Fakat özellikle kilo problemleriniz varsa çikolatayı fazla tüketmemeye özen gösterin. 

  • Tarçın

Yapılan araştırmalara göre tarçının kokusu bile beyne olumlu yönde etki etmeye yetmektedir. Tarçın, beynin sağlıklı çalışmasına, odaklanmayı artırmaya, zihni rahatlatmaya yardımcı bir besindir. İçerisinde birçok mineral barındırması sayesinde, hafıza problemleri dışında çoğu hastalığın da önüne geçtiğini vurgulamak mümkündür. Tarçını; bitki çaylarına, içtiğiniz suya, tatlılara koyarak tüketebilirsiniz.

  • Nar ve Nar Suyu

Nar oldukça güçlü antioksidan değerlerine sahip bir meyvedir. Antioksidanlar vücudu serbest radikallere karşı savunur. Diğer bir deyişle antioksidanlar, yabancı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylelikle antioksidanlar, hafızaya etki edebilecek kötü etkenlerin, yani unutkanlığın önlenmesinde yardımcıdır. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasında belirleyici olan düzenli kan dolaşımını sağlamaya yardımcı olan narı; ister suyunu sıkarak, ister meyvesini yiyerek tüketebilirsiniz. Her iki şekilde de tüketilmesi etkili olacaktır.

  • Domates

Antioksidanların beyin ve hafıza sağlığı için önemli etkisi olduğunu belirtmiştik. Domateste antioksidan değeri yüksek olan ve unutkanlığı önlemek için tüketilmesi gereken kıymetli besinlerden biridir. Kan dolaşımının düzenlenmesinde, zararlı dış maddelerin girişinin önlenmesinde ya da dışarı çabuk atılmasında yardımcı bir etkendir. Domatesin, içerdiği likopen sayesinde beynin sağlıklı ve sistemli çalışması yönünde önemli bir yeri vardır.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 16 Mart 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217