Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Uçuk Nedenleri ve Tedavisi, Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Nedir?

  Uçuk nedir, uçuğa neden olan herpes simplex adlı virüsün deriye bulaşmasıyla oluşan viral bir enfeksiyondur. 

  Uçuğa neden olan bu virüs bir bölgeye yerleştiğinde tekrar edebilir ve ömür boyu da sürebilir ara ara çıkabilir yani tekrar edebilir. Virülü bölgeye dokunulduğunda eğer farklı yere de dokunuyorsak o bölgeye de virüsü taşıyabilir bu yüzden dikkat etmekte yarar vardır.

  Uçuk Neden Olur?

  Uçuğa neden olan bir çok faktör olabilmektedir ve bu durumu tek bir nedene bağlamak doğru değildir o yüzden dediğimiz gibi bir çok nedeni olabilmektedir. 

  Uçuğa neden olan birden fazla neden olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse korunmasız cinsel ilişki bu duruma eden olabilmektedir. Eğer karşı tarafta böyle bir virüs varsa bu virüsün diğer kişiye de geçmesi muhtemeldir. Kadınlarda da belirli dönemlerde hormonlar değişiklik gösterdiği için özellikle genital bölgede uçuk oluşabilmektedir. Bu uçuğun oluşma nedenlerinden bir tanesi genital bölgedeki salgıların değişmesi olabilmektedir.
  Uçuğun nedenlerinin bir diğeri ise bağışıklıkla ilgilidir. Bağışıklık sistemi düştüğünde virüsün vücuda yerleşmesi daha kolay bir hale gelmektedir. Bunun dışında tabi ki stres, anksiyete ve korkular uçuğa neden olmaktadır. Bu tarz duygusal durumlar kişinin bağışıklığını düşürdüğünden virüsün vücuda yerleşmesini kolaylaştırmaktadır.

  Uçuğun nedenini tam olarak öğrenmek için öncelikli olarak her zaman bir uzmana başvurmakta fayda vardır. Yapılacak test ve tetkiklerle asıl neden ortaya çıkarılabilmektedir.

  Uçuk Nasıl Geçer, Uçuğa Ne İyi Gelir?

  Uçuk nasıl geçer, uçuk tedavisi çeşitli şekillerde uygulanmaktadır. Bunların yanı sıra uçuğun bulunduğu bölge uygulanacak tedavide değişiklikler ve farklılıklar göstermektedir. Fakat net olarak belirlenmiş kesin bir tedavi henüz yoktur. Lokal olarak uygulanabilecek antibiyotiklerle virüsün etkisi azaltılmaktadır. Virüs kişinin vücudunda yer alan sinir hücrelerinin gövde kısmında kalarak vücudun savunmasız ve zayıf olduğu bir anda ortaya çıkarak kendini göstermektedir. Bu noktada kişinin öncelikli olarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemini düşürecek stres ve korkulardan uzak durması gereklidir.

  Uçuğa ne iyi gelir,  uçuğa uygulanacak lokal tedaviler yer almaktadır. Bu noktada kremler ve haplar tedavi sırasında uygulanabilmektedir. Bu tedavilerin uygulanabilmesi için virüs için uygun antibiyotik tercih edilmelidir. Uzman bir hekim tarafından önerilmesi doğrudur.

  Uçuk eğer senede birkaç defa çıkıyorsa antiviral tedaviler uygulanabilmektedir. Uçuk ilerlemeden ve vücuda yayılmadan mutlaka tedavi edilmesi ve uzman hekim tarafından teşhisin konulması gerekmektedir.

  Uçuk genelde bulaşıcı olduğundan kişilerin genel hassasiyete özen göstermeleri gerekmetedir.

  Dudakta Uçuk Nasıl Geçer?

  Dudak bölgesinde oluşan uçuklar birkaç kez tekrar edebilir çünkü bu bölgeye yerleşen uçuklar ara ara tekrar edebilmektedir. Dudakta uçuk olduğunda kişinin evde kullandığı bardak vs gibi eşyalarını ayırması gerekmektedir. Dudakta uçuk varken özellikle küçük çocukları öpmemek ve uzak durmak gereklidir. Dudaktaki uçuk için dudak kremi antibiyotikli kullanmak uçuğa fayda sağlamakta ve geçmesini sağlamaktadır.

  Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021
  Yayınlama Tarihi: 09 Şubat 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217