Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Sünnetin Faydaları

  Sünnetin faydaları, sünnetin dini ve kültürel açıdan gerekliliğinin yanı sıra sünnetin sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır.   Sünnetin Faydaları Nelerdir?

  Sünnetin birçok faydası vardır. Bunlar;

  Sünnetin faydaları sünnet penis anormalliklerinin tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Penis eğriliği, eğri idrar yapma ya da idrar deliğinin dar olması nedeniyle idrar yapılamayıp ağrı yaşandığında sünnet yapılarak bu anormallikler tedavi edilir.

  Sünnetin faydaları sünnetin bir diğer faydası hijyendir. Penisin temizliği ve enfeksiyon kapmaması açısından penisin üzerinde bulunan derinin sünnet edilmesidir. Çünkü diğer durumda idrar yaptıktan sonra penisi kaplayan derinin sıyrılıp temizlenmesi gerekecektir. Ama sünnet edilen penis derisinde herhangi bir idrar birikmesi durumu olmaz.

  Sünnetin faydalarından bir diğeri ise sünnetin penis kanseri riskini azaltmasıdır. Sünnet edilen penisin sünnetsiz penislere oranla daha az penis kanserine yakalandığı bilinmelidir.  Sünnetin faydaları bulaşıcı hastalıklardan korumasıdır. Sünnet edilmiş bireyin HIV virüsü kapma olasılığı oldukça azdır. HIV virüsü AIDS hastalığına neden olmaktadır. AIDS hastalığı da bulaşıcı bir hastalıktır. Bu sebepten hem sünnet olunmalı hem de AIDS ten korunmak için önlem alınmalıdır.

  Sünnetin faydaları sünnetin idrar yolu enfeksiyonuna karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Özellikle yenidoğan dönemde yapılan sünnetin iyileşme sürecinde ve sonrasında idrar yolu enfeksiyondan koruduğu bilinmelidir. Sünnetin bir diğer faydası da budur.

  Sünnetin faydaları sünnetli bir bireyin partnerinin rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığının az olduğu bilimsel olarak kanıtlamıştır.

  Sünnetin faydaları sünnetli bireylerin sünnet olmadan önce penisleri daha hassastır. Sünnetten sonra hassasiyet azalmaktadır.

  Sünnetin faydaları sünnetli bireylerde kısırlık çok sık görülmez. Bunun nedeni ise sünnetsiz penislerde üst derinin yani sünnet derisinin meninin akışı sırasında derinin içinde kalmasına neden olmasıdır. Sünnetsiz penislerde meni derinin altında kalır ve gebelik istendiğinde bu mümkün olmayabilir. Sünnetli peniste böyle bir durum yaşanmaz.

  Yenidoğan Dönemde Sünnetin Faydaları?

  Yenidoğan dönemde sünnet yapılması önerilmektedir. Bunun nedeni ise;
   
  Yenidoğan dönemde yaraların iyileşmesi daha kısa sürer. Bu da iyileşme süresini kısaltır.

  Kanama riski oldukça düşüktür. Beklenen kanamadan daha az kanama olduğu görülür.

  Yenidoğan dönemde yapılan sünnetin faydalarından biri ise enfeksiyon kapma riskinin çok düşük olmasıdır.

  Yenidoğan dönemde kullanılan anestezi şekli farklıdır. Genel anestezi değil lokal anestezi tercih edilir. 
  Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217