Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Sünnet Yaşı

  Sünnet yaşı, sünnet için yenidoğan döneminin en ideal dönem olduğu savunulmaktadır. Bu dönemde yapılmayan sünnet 6 yaştan sonra yapılabilir.

  Aslında sünnet her yaşta yapılabilmektedir. Sünnet yaşı çok genel bir durumdur. Sünnet yaşına aile karar vermektedir. Çocuğun sünnet yaşını belirlemesi beklenilemez. Bu sebepten aile hangi yaşı uygun bulduysa o yaşta ya da dönemde yaptırılabilir. Ama sünnet için en uygun yaş hangisi diye sorulduğunda iki yanıt verilebilir. Birincisi yenidoğan dönemi ikincisi ise ilkokul dönemidir.

  Yenidoğan dönemi doğumdan itibaren 28 günlük süredir, ilkokul dönemi ise ilkokula başlandığı yaşlardır yani 6-7 yaşlarıdır. Bu yaşların tercih edilmesinin sebebi ise yenidoğan dönemde bebekler sünnetin farkına varmazlar. Bu sürecin bebek tarafından fark edilmeden atlatılmasını sağlayacak aynı zamanda ailenin de bu süreci kolayca atlatmasını sağlayacaktır. İlkokul çağında yani 6 yaş ve sonrasında yapılmasının sebebi ise kişiliğin oturması ve sünnetin o yaşlardaki bir çocuğa anlatılıp anlaştırılabilmesidir. Sünnetin farkında olan bir çocuk bu durumdan korku duymayacak ve herhangi bir psikolojik travma yaşanmayacaktır.

  Sünnet Neden Genellikle Yenidoğan Dönemde Tercih Edilir?

  Sünnet yaşının en uygun olduğu dönem yenidoğan dönemi demiştik. Yenidoğan dönemde yapılan sünnetin birçok avantajı vardır. Yenidoğan dönemde bebek geçirdiği operasyonun farkında olmaz. Bunun bebeğin psikolojisi açısından hiçbir sakıncası yoktur. Yenidoğan dönemde yaralar daha çabuk iyileşir. Bu da bir iki hafta sürecek iyileşme süresinin kısalmasını sağlar. Bunların dışında sünnetin genellikle genel anesteziyle yapılması tercih edilir. Fakat yenidoğan bebekte sünnet için lokal anestezi yeterli olabilmektedir. Krem halde üretilen anestezilerde bu işi görmektedir. Yenidoğan dönemde sünnet sırasında ve sonrasında kanama çok az görülür. Bu da diğer bir artı yönüdür. Son olarak yenidoğan dönemde yapılan sünnet sonrasında bebeğin ilerleyen yaşlarda enfeksiyon kapma olasılığı oldukça azalmaktadır.

  Bebek Doğduktan Hemen Sonra Sünnet Edilebilir Mi?

  Sünnet yaşı oldukça önemli bir husustur. Bebek doğduktan hemen sonra sünnet edilmesi doğru bir davranış değildir. Bebeğin sünnet olmaya hazır olduğu doğumdan sonraki gelişimini tamamladığı süre 7-10 gün arasıdır. Yani sünnet yaşı yenidoğan dönemde bir haftadan sonrasıdır. En doğru olanı yenidoğanın bir haftalıktan önce sünnet edilmemesidir. Doğumdan itibaren bir aylık süreye yenidoğan dönem denir bu da 28 günlük süreye tekabül eder. 28 günlük süre içinde yapılan sünnete ise yenidoğan sünneti denir.

  Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217