Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Sünnet Nedir?

  Sünnet nedir penisin yüzeyini kaplayan derinin cerrahi operasyonla penisten ayrıştırılmasıdır. Bu deri parçasına sünnet derisi adı verilir.


   
  Sünnet nedir sünnet derisi kesildikten sonra penisin uç kısmı açıkta kalır. Operasyondan dolayı oluşan yaralar en fazla bir haftalık bir zaman diliminde iyileşir. İyileşmesi sonucunda penis sünnetten sonra olması gereken görünüme kavuşur.

  Sünnet nedir sünnet için yapılan cerrahi operasyon çok basit ve kısa süreli bir operasyondur. Fakat bir o kadar da dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü operasyon esnasında penise verilecek zararlar sonucu kalıcı hasarlar oluşabilir.  
  Sünnet Neden Yapılmalıdır?
   

  Sünnet nedir sünnet yapılmasının iki önemli nedeni bulunmaktadır. Bunlar dinsel ve kültüreldir. Toplumlarda sünnet genellikle dini açıdan yapılır fakat bu durum kültürler arası farklılık göstermektedir. Sünnet nedir sünnetin dini ve kültürel açıdan gerekliliğinin yanı sıra sağlık açısından da çok faydalı olduğu bilimse olarak kanıtlanmıştır.  

  Penis kanseri olasılığını azaltır.

  Sünnetli bir bireyin partnerinin rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığının az olduğu bilimsel olarak kanıtlamıştır.

  İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmakta önemli rol oynar.

  Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların önüne geçilmesini sağlar. Örneğin HIV virüsü gibi, HIV virüsü bulaşması sonucu AIDS hastalığı görülür. Sünnetli peniste bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığı diğerine göre daha azdır.  

  Hijyen açısından büyük öneme sahiptir. Sünnetsiz penisin enfeksiyon kapma olasılığı daha yüksektir. Çünkü penisi saran derinin iç kısmının temizlenmemesi halinde hastalıklar oluşabilir.

  Penisin yapısal bozuklukları sonucu durumun tedavi edilebilmesi sünnet tercih edilir. Bu durum genelde bebeklik döneminde fark edilir. Sonrasında sünnet yapılır ve tedavi edilir.

  Bakıldığında sünnetin hem erkek açısından hem de kadın açısından yararları bulunmaktadır. Sünnet nedir sünnet bir nevi hastalıklardan korunmak için gereklidir. 

  Sünnet Olmanın Riski Var Mıdır?

  Sünnet nedir her cerrahi operasyonda olduğu gibi sünnet operasyonunda da bazı riskler bulunmaktadır. 

  Sünnet için yapılan operasyon sırasında ve sonrasında oluşan kanama kimi zaman olması gerektiğinden fazla olur ya da uzun süre durdurulamayabilir.
   
  Operasyon sonrası hijyene önem verilmezse penisin enfeksiyon kapma olasılığı bulunmaktadır.

  Operasyon sırasında penis başının yaralanabilir.

  Operasyon sırasında penisi kaplayan deri gereğinden fazla alınabilir.


  Sünnet operasyonu alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Sünnet esnasında sterilizasyona ve sünnet sonrasında hijyene ve penisin bakımına dikkat edilerek herhangi bir beklenmedik komplikasyon gelişmesi söz konusu olmamaktadır. 
  Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217