Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı?

  Sünnet ne zaman yapılmalı, sünnet psikolojik açıdan oldukça önemlidir ve çocuk için bir travma oluşturmayacak yaşın seçilmesi gereklidir.
   
   
  Sünnet ne zaman yapılmalı sünnet olacak çocuklar bu durumdan oldukça korku duyarlar ve sünnet olmak istemezler. Sünnet edildiklerinde de bu durum onlar için bir travma oluşturur ve bu durumu asla unutamazlar, hep kötü hatırlarlar. Sünnet ne zaman yapılmalı bu sebepten ailelerin çocuklarını sünnet ettirmek için en uygun yaşı tercih etmeler gerekmektedir.

  Peki sünnet ne zaman yapılmalıdır? Sünnet için en uygun yaş ya da dönemin yenidoğan dönemi olduğu bilinmektedir. Yenidoğan dönemde yapılmayan sünnet 2 yaştan önce yapılabilir. Fakat 3,4, ve 5 yaşlarında sünnetin yapılması tavsiye ve tercih edilmez. İlkokul dönemi yani 6 yaş ve sonrasında yapılmasında da bir sakınca yoktur. Çünkü bu dönemde çocuğa sünnetin ne olduğu neden gerekli olduğu nasıl yapıldığı anlatılabilir. 6 yaş ve sonrasında çocuklar sünnetin farkında oldukları için sorun yaşanma olasılığı oldukça düşüktür.
   

  Sünnet ne zaman yapılmalı sünnet için uygun zamanı sünnet edilecek çocuğun yaşı belirler. Sünnet ne zaman yapılmalı bebekler ve okul öncesi çocuklar için sünnet herhangi bir zaman diliminde yapılabilir. Ama eğer ilkokul döneminde olan bir çocuk sünnet edilecekse en uygun zaman tatil dönemleridir. Çünkü sünnet operasyonundan sonra belirli bir iyileşme süresi vardır. Bu süre ancak yarıyıl tatilinde ve yaz tatilinde bulunabiliyor. Yaz tatilinde genellikle okulların tatil edilmesiyle sünnet operasyonları başlar. Bir haftalık bir iyileşme süresinden sonra da çocuk yaz tatilinin tadını çıkarabilir. 

  Sünnet Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Sünnet ne zaman yapılmalı ve nelere dikkat edilmelidir?

  Sünnet edilen çocuk ya da bebek sünnetten en az 24 saat sonra banyo yaptırılmalıdır.

  Sünnet edilen çocuğun herhangi bir enfeksiyon kapmaması için sabun ya da benzeri ürünlerle penisi temizlenmemelidir. Aksi halde tahriş olabilir, ağrı artabilir ve de enfeksiyon kapabilir.

  Çocuk sünnet edildikten sonra 1, 2 gün kadar istirahat etmelidir.

  Sünnetten sonra penisin korunması için sünnet külotu giydirilebilir. 

  Çabuk iyileşsin diye doktorun önermediği hiçbir ürün penise sürülmemelidir.

  Sünnet edilen bebeğin bezi sık sık değiştirilmelidir. 


   
  Bu hususlara dikkat edilerek herhangi bir sorun yaşanmadan iyileşme görülür. 
  Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217