Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Sünnet Nasıl Yapılır?

  Sünnet nasıl yapılır, sünnet ufak çaplı bir operasyondur aynı zamanda da oldukça dikkat gerektirir çünkü penise kalıcı hasarlar verilebilir.

  Sünnet dini, kültürel ve sağlık açısından gereklidir. Yapılması halinde iyileşme süreside oldukça kısadır.

  Sünnet nasıl yapılır sünnet için farklı anesteziler kullanılabilir. Hangi anestezinin seçileceğine sünnet olan bireyin yaşı belirler. Yenidoğan dönemde lokal anesteziyle yapılırken ilkokul çağında bir çocuğa genel anesteziyle yapılabilir. Ailenin isteği üzerine genel anestezi uygulaması da yapılabilir. Sünnet nasıl yapılır yeni doğan sünnetinde anestezi bir krem yardımıyla sağlanabilir. Penisin üzerine sürülen krem 45 dakika-bir saatlik bir sürede uyuşmayı sağlar. Alanında uzman olan doktor tarafından sünnet yaklaşık 15-20 dakikalık bir süre zarfında yapılır. Sünnet nasıl yapılır sünnetten sonra bir iki gün peniste ağrı hissedilebilir. Bu ağrının giderilmesi ve yaraların çabuk iyileşmesi için uzman merhem ya da krem gibi ürünleri kullanmayı önerir. Düzenli aralıklarla uygulanan krem ve merhem sonrasında iyileşme sağlanır. Sünnet nasıl yapılır sünnetli çocukların giymesi için özel bir iç çamaşırı üretiliştir. Bu iç çamaşırı sayesinde yaraya temas engellenir ve ağrı, sızı ya da kanama oluşmaz. Bu açıdan sünnet külotu giyilmesi önerilir. Sünnet nasıl yapılır operasyon bitiminde atılan dikişler kendiliğinden eriyen türde dikişlerdir. Bir haftalık bir sürede bu dikişler eriyerek penis iyileşmesini tamamlar ve şeklini alır. İyileşme süresi sünnet yaşına göre değişiklik gösterebilir. Küçük yaşlarda iyileşme daha kısa sürmektedir.

  Sünnetten Hemen Sonra Ayağa Kalkılabilir Mi?

  Sünnet nasıl yapılır sünnetten sonra hemen ayağa kalkılabilir. Ama penise herhangi bir zarar gelmemesi açısından sünnetten hemen sonra istirahat edilmesi önerilir. Bu süre 24 saatlik süreyi kapsar. Bu sürede gerekmedikçe yataktan çıkılması önerilmez. 24 saatten sonra hareket etmek daha risksiz olacaktır. Zaten bir hafta içerisinde herhangi bir komplikasyon gelişmezse iyileşme sağlanır. Burada istirahat etmenin nedeni ise herhangi bir çarpmaya bağlı oluşacak kanamaları ya da ağrıyı önlemek ve iyileşme sürecinde olan yarayı açmayı önlemektir.

  Sünnetten Sonra Şişlik Normal Midir?

  Sünnet nasıl yapılır sünnet sonuç olarak bir cerrahi operasyondur. Penise yapılan işlem sonrasında peniste şişlik olması oldukça normaldir. İyileşme süresi içerisinde bu şişlik inecek ve penis normal halini alacaktır. Eğer penis ilk şişliği inmeyip gittikçe şişmeye devam ediyorsa mutlaka doktora danışılmalı ve nedeni öğrenilmelidir. 

  Sünnetten Sonra Tuvaleti Yaparken (İdrar) Ağrı Oluşur Mu?

  Sünnetten sonra idrar yapmak herhangi bir ağrı oluşturmaz. Fakat idrar yapmaktan korkan çocuğun bir süre sonra penisinde ağrı oluşur. İdrarın birikmesi karında ve peniste gerginliğe neden olur bu yüzden ağrı yapabilir ama bu ağrı geçicidir, idrar yapıldığında geçer. Bunu dışında bazen yanma hissi oluşabilir. Yanma hissinin sebebi ise idrarın yaralarla temas etmesidir. 

  Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217