Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Son dönemin popüler diyeti olan su diyeti, diyet yapanların listesinde ilk sıralarda yerini alıyor. Su diyetinin püf noktası, gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı içecek tüketimi dışında herhangi bir gıda alınmamasına dayanıyor. Yaşam kaynağı olan su, bu şekilde tüketildiğinde kilo vermek de daha pratik hale geliyor. Su diyetini uygulayarak zahmetsizce 1 haftada 7 kilo verebilirsiniz!

Su diyeti, gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı içecek dışında hiçbir bir gıdanın tüketilmemesiyle etkisini gösteren bir diyet türüdür. Sağlıklı bir hayatın en önemli sırrı olan su, doğru şekilde tüketildiğinde kişinin kilo vermesi mümkün hale gelmektedir. 
Bunun üzerine yapılan araştırmalara göre, soğuk su tüketildiğinde suyun sıcaklığının vücut ısısıyla aynı oranda olması için vücut ekstra kalori yakıyor, bu durumda kişinin kilo vermesini daha hızlı ve kolay hale getiriyor. 
Günlük yaşamda ihmal edilen su tüketimine ve yeterli miktarda su alınmasına katkı sağlayan bu diyetle beraber, böbrekler çok daha fazla çalışıyor ve vücuttan toksinlerin atılmasına imkan sunuyor. Bunun yanında eklemleri ve özellikle omurgayı korumaya da yardımcı oluyor. Bu sayede su, kan basıncını eşitleyerek vücut ısısının dengelenmesine de katkı sağlıyor. Fakat, yine de su diyetinin uzman kontrolünde yapılması öneriliyor.

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti, gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı içecek dışında hiçbir bir gıdanın tüketilmemesiyle etkisini gösteren bir diyet türüdür. 
Bunun üzerine yapılan araştırmalara göre, soğuk su tüketildiğinde suyun sıcaklığının vücut ısısıyla aynı oranda olması için vücut ekstra kalori yakıyor, bu durumda kişinin kilo vermesini daha hızlı ve kolay hale getiriyor.
Günlük yaşamda ihmal edilen su tüketimine ve yeterli miktarda su alınmasına katkı sağlayan bu diyetle beraber, böbrekler çok daha fazla çalışıyor ve vücuttan toksinlerin atılmasına imkan sunuyor. Bunun yanında eklemleri ve özellikle omurgayı korumaya da yardımcı oluyor. Bu sayede su, kan basıncını eşitleyerek vücut ısısının dengelenmesine de katkı sağlıyor. Fakat, yine de su diyetinin uzman kontrolünde yapılması öneriliyor.
Bedene detoks etkisi yaşatan ve kalori yakmaya büyük olanak sağlayan su diyeti, günde en az 2 litre su veya sıvı alımı ile uygulanmaktadır. Tokluk hissi veren suyun yanı sıra, kan basıncının normal seviyede kalması ve gerekli besinlerin tüketilmesi için alınan farklı sıvı içeceklere dikkat edilmesi gereklidir. Uzmanlar, su diyetinin sadece su içilerek uygulanmasının son derece zararlı olduğu konusunda uyarıda bulunmaktadır. Bu yüzden fazla sıvı tüketimi ile beraber sıvı içeriği ve besin öğeleri yüksek yiyeceklerin de öğünlere eklenmesi gereklidir. Su diyeti için örnek beslenme planı şu şekildedir;

1. Gün
Kahvaltı: 2 bardak taze sıkılmış portakal suyu
Ara öğün: Beş adet taze çilek ve papaya suyu
Öğle: 3 bardak su
Ara öğün:  1 bardak taze sıkılmış limonlu su 
Akşam yemeği: 2 bardak su
Son ara öğün: Bir kase sebze çorbası ve 1 bardak su

2. Gün
Kahvaltı: Bir adet haşlanmış yumurta ve 2 bardak su
Ara öğün: 1 su bardağı çiğ lahana salatası ve bir bardak su
Öğle: Karışık salata ve iki bardak su
Ara öğün: bir adet salatalık ve iki bardak su
Akşam yemeği: 1 bardak taze sıkılmış çilek suyu
Son ara öğün: 1 su bardağı pişmiş havuç ve iki bardak su

3. Gün
Kahvaltı: Altı adet çilek ve 2 bardak su
Ara öğün: 1 su bardağı portakal suyu
Öğle: Çoban salata ve 2 bardak su
Akşam yemeği: 1 bardak taze sıkılmış domates suyu
Son ara öğün: bir su bardağı haşlanmış brokoli ve 2 bardak su

4.Gün
Kahvaltı: Bir bardak elma ve 2 bardak su
Ara öğün: Bir adet muz ve 1 bardak su
Öğle: Bir bardak süt ve 2 su bardağı su
Ara öğün: 6 adet kiraz ve 2 su bardağı su
Akşam yemeği: 1 adet elma 2 bardak su
Son ara öğün: 1 bardak haşlanmış kabak ve 2 bardak su

5.gün
Kahvaltı: 1 kase haşlanmış kereviz ve 2 su bardağı su
Ara öğün: 2 adet domates ve 2 su bardağı su
Öğle yemeği: Bir kase haşlanmış pırasa ve 2 su bardağı su
Ara öğün: 2 adet domates 1 bardak su
Akşam yemeği: Bir adet muz
Son ara öğün: 1 kase haşlanmış ıspanak1 bardak su

6. Gün
Kahvaltı: 1 porsiyon haşlanmış tavuk ve 2 su bardağı su
Ara öğün: 2 adet salatalık 2 su bardağı su
Öğle yemeği: Bir kase haşlanmış esmer pirinç, 2 bardak su
Akşam yemeği: Bir bardak limonlu su
Son ara öğün: Bir kase  çoban salata ve 1 bardak su

7. Gün
Kahvaltı: 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu
Ara öğün: 2 adet domates 1 bardak su
Öğle yemeği: Bir kase haşlanmış esmer pirinç, salata, 2 bardak su
Ara öğün: 2 adet salata
Akşam yemeği: Bir bardak bitki çayı su
Son ara öğün: Bir kase salata ve 2 bardak su
Su diyeti ile 1 hafta da 7 kilo verebilirsiniz. Su diyeti süresinin devamında herhangi bir sağlık problemi meydana gelirse hemen bir uzmana başvurulması gerekebilir.

Su Diyetinin Zararları Nelerdir?

Su diyeti dikkatli yapılması gereken bir diyettir. Fazla tüketilen her şeyin zararı olduğu gibi zayıflamak için aşırı miktarda su tüketimi de oldukça zararlıdır. Bazı uzmanlar bu diyetin zararlı olduğunu belirtmiştir.  Su diyetinin bazı yan etkileri vardır. Bu etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hipoglisemi 
  • Başta ağrı
  • Mide bulantısı
  • Bilişsel fonksiyonun bozulması

Uzun süre sadece sıvı ile beslenen kişi, bedende vitamin ve mineral kaybı yaşar. Sıvı diyeti ve sıvı diyeti gibi şok  etkisi oluşturan diyetler sindirim sisteminin işlevini yapamamasına, depresyona, kadınlarda adet düzensizliğine, karaciğer ve böbreklerde problemlere, cilt sorunlarına sebep olabilmektedir.

Su Diyeti İle Nasıl Kilo Verilir?

Su diyeti 7 gün boyunca uygulanır. Günde 2,5-3 litre su tüketilmelidir. Bununla birlikte; birlikte bitki çayları, meyve suları, sebze çorbaları, meyveler ve detoks suları alınmalıdır. Kalorisi çok düşük bir diyettir, bu yüzden bedende enerji açığı oluşmasına neden olur ve metabolizmayı da bir miktar hızlandırmaktadır, bu yüzden kilo kaybı yaşanır.
Su diyeti ile birlikte haftada 1 yaklaşık 7-8 kilo verilmektedir. Daha çok kilo vermek için 1 haftadan fazla su diyeti uygulanmamalıdır.

1 hafta boyunca uygulanan bu diyette günlük 2,5-3 litre suyun yanında başka sıvılarda tüketebilirsiniz. Bitki çayları, meyve suları, sebze çorbaları ve detoks suları tercih edilebilir.
3 günlük su diyeti süresince 1 - 3 kg arasında kilo verilir. Normal besine geçildiğinde bu kilonun fazlasını geri alabilirsiniz. Diyetten sonra kontrollü bir beslenmeye takiben, kilo vermenin sürmesine destek sağlayabilirsiniz.
Hem sağlıklı hem de kontrollü bir biçimde kilo vermek isteyen kişilerin uygulayabileceği popüler oruçlar arasından en sağlıklısı su diyetidir. Kilo verme Kilo sorunu yaşayan kişilerin denediği su diyeti ile 1 haftada 7 kilo verebilirsiniz.
• Kişiye kalori aldırmaz,500 gram yağ yakmasını sağlar. • Kan şekerini dengeler. • Vücudu yeniler. • Stres seviyesini ve kan basıncını azaltır. • Hücre direnci sebebiyle bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlar.
Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2022
Yayınlama Tarihi: 19 Ağustos 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,