Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Soğuk Havalarda Cildimizi Nasıl Korumalıyız?

Cildimiz soğuk kış günlerinde havanın etkisini göstermesiyle daha da hassaslaşıyor. Kış mevsimi cilt tabakasını olumsuz yönde etkiler ve cilt daha kırılgan hale gelir. Daha çok hassaslaşan, pul pul dökülen ve incelen deri, soğuk havanın etkisiyle kan dolaşımının zayıflaması sonucu kurur. Bunun sonucunda cildi korumakta olan doğal bariyer katmanın bütünlüğü bozulur ve ciltteki yağ miktarı azalır, böylelikle cildin nem gereksinimi artar. Nem gereksinimi artan ciltte, kış aylarında görülen egzamalar meydana gelebilir. Egzamanın haricinde kuruluğun neden olduğu el ve ayaklarda meydana gelen çatlak ve yaralardan farklı virüsler ortaya çıkabilir. Bu virüsler farklı cilt enfeksiyonları oluşumuna neden olur. Bu yüzden soğuk havalarda koruma işlevini devam ettirmekte zorlanan cilt, daha çok onarmaya gereksinim duyar.

Bedenimiz kış aylarında soğuk havada ısı kaybını engellemek için tepki verir. Soğuk havalarda en fazla meydana gelen cilt problemleri arasında; ciltte kuruma, pul pul olma, egzama ve sedef gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır. Cildin üzerinde bulunan kılcal damar ve kızarmış olan bölgelerin tedavisi için kış ayları tercih edilmelidir. Bu damarlanan kısımlar ve kızarıklıklar lazer tedavisi ile silinebilmektedir. 

Cilt Kuruluğunun Önlenmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Kış aylarında cildimiz çok çabuk kurur. Kuruyan cilt çatlar ve pul pul dökülerek ellerde ve bacaklarda yaraların oluşmasına neden olur. Kuruyan cilt çatladığı zaman virüsler de kolaylıkla deriden içeri girer. Bir defa deriye giren mikroplar enfeksiyona neden olabilir. Cilt kuruluğunu önlemek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

  • Bol miktarda su içmek gerekir.
  • Tercihe göre cilt bol bol nemlendirilmelidir.
  • Cilde uygulanan nemlendiriciler A,E ve C vitamini gibi antioksidanlar içermelidir.
  • Omega-3 takviyesi uygulanmalıdır.
  • Kış mevsimine uygun bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir.
  • Tahıllı yiyecekler tüketilmelidir.

Kış aylarında cilt bakımına özen gösterildiği kadar el bakımına da özen gösterilmelidir; çünkü ellerin çatlamasını engellemek için de aynı durumlar geçerli olacaktır. Ellerin çatlamasını engellemenin yolları, belirli aralıklarla nemlendirici uygulamalı, çok aşırı sıcak su ve cilde zarar veren sabunlarla el yıkamaktan uzak durulmalıdır.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Uygulanır?

Soğuk havalarda ısı dereceleri değişim gösterir. İnsan bedeni bu değişen ısı derecelerine karşı adaptasyon sağlamakta zorluk çeker. Bu yüzden ciltte çatlamalar ve yaralar oluşur. Bu yaraların ve çatlakların oluşmasını engellemek için şunları yapabiliriz;
Sık ve aşırı sıcak su ile duş almayın: Genellikle duş almak ve duş alırken aşırı sıcak su ile duş almak doğru değildir. Çok sıcak su deri yağlarını azaltır ve derinin çok fazla kurumasına sebep olur. Deride; kaşıntı, kızarıklık, kuru egzama oluşabilir.
Duştan sonra cildinizi kremli ürünlerle besleyin: Duş esnasında cilde uygulanan malzemelerin krem içerikli olması ve duştan sonra cilt nemli iken bir nemlendirici krem ile nemlendirilmesi gerekir. Bu uygulama cildin gereksinim olan nemi almasını sağlar.
Kış güneşinden kendinizi koruyun: Kış aylarında soğuk havaların daha az etkisinde kalmak için, dışarı çıkarken içeriğinde güneş kremi bulunan bir nemlendirici uygulayın. Bununla birlikte soğuktan daha az etkilenmek için şapka, gözlük, eldiven, atkı ile cildinizi koruyun.
Ellerinize gerekli bakımı gösterin: Ellerin yaşlanmasını önlemek ve elde oluşabilecek egzamaların önlenmesi için ellerin günde birçok kez yağlı ürünlerle nemlendirilmesi gerekir.
Dudakların kuruması ve çatlamasını engelleyin: Dudakların gün içinde birçok kez nemlendirici ve diğer dudak bakım kremleri ile nemlendirilmesi gerekir. Böylece nemlendirilen dudakların çatlaması ve kuruması engellenir.
Sağlıklı beslenin: Günde 2 litre su tüketimine özen gösterin. Meyveleri ve sebzeleri tüketirken taze olmasına özen gösterin. Tahıllı ürünler tüketmek cildin nemlenmesine katkı sağlayacaktır.
Yünlü ve sentetik giysileri cildinize temas ettirmeyin: Yünlü ve sentetik kıyafetlerin deriye direkt temasını engellemek kaşıntı ve kuruluğu azaltacaktır.
Cilt uzmanına danışarak uygun nemlendirici seçin: Yüzde oluşan kuruma, gözaltında oluşan şişlikler ve soluk bir cilt rengi bireyi daha yaşlı gösterir. Bu yüzden uygun bir nemlendirici kullanmak cilde fayda sağlar. Cilde uyum sağlamayan ürünler deriye zarar vermektedir.
Her kış kimyasal peeling yaptırın: Soğuk havalarda yapılacak kimyasal peeling uygulamaları cildi canlandırır ve ölü derilerden arındırır. Böylece alttan taze, parlak bir derinin oluşması sağlanır.

• Saçlar her gün yıkanmamalıdır. • Güneş koruyucu kullanılmalıdır. • Ilık Suyla Yıkanılmalıdır. • Ponza taşı kullanılmalıdır. • Cildin Kuruluğunun oluşmaması için cildinizi nemlendirin.
• Bol su tüketin. • Bol bol nemlendirici kullanın. • Duş sonrasında cildinizi nemlendirin. • Çok sıcak su ile duş almayın.
Yüz kızarıklığına en iyi gelen en iyi nemlendirici aloe vera jelidir. Aloe vera jeli ağrıyı azaltır, kızarıklığı ve yanmayı engeller. Yüz kızarmasını gidermek için yüze gün içinde 2 defa uygulayın.
Cilt soğuktan etkilenir, cilt gerekli olan nemi yok eder. Nem alamayan cilt ise zaman geçtikçe kızarır, yanar, kaşınır, pul pul dökülür ve ciltte renk farklılığı oluşur.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022
Yayınlama Tarihi: 16 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,