Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Siyah Çay İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Siyah çay özündeki kateşinler (antioksidan) sayesinde kanser ile mücadelede önemli yer tutar. Bunun ile birlikte; enfeksiyon, kemiklerin kuvvetlenmesi, karaciğer detoksu, cildin parlaması, hafızanın kuvvetlenmesi gibi pek çok faydası vardır. Çayı şekersiz tüketmek antioksidan ve yaşlanmaya karşı etkilidir.

Çay, dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içecekler arasındadır. Doğru ora da tüketilmekte olan çay oldukça faydalıdır. Yapılan çalışmalara göre siyah çay kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bunun ile birlikte çay kanser oluşumunu engellemektedir.  Çay ve çay polifenollerin bakteri öldürücü ve bakterinin büyümesini engelleyici özellikleri vardır, bu sayede bağışıklık sistemini destekler.

Siyah Çayın Yararları Nelerdir?

Çay, özündeki antioksidan özellikleri sayesinde kişiye pek çok olumlu etki sağlamaktadır. Bu etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

Kalp için yararlı olabilir: siyah çay, kalp sağlığını koruyan flavonoid olarak isimlendirilen bir antioksidan grubunu içermektedir. Bunun ile beraber flavonoidler sebzelerde, meyvelerde ve bitter çikolatada bulunabilmektedir. Flavonoidleri uygun bir şekilde almak, hipertansiyon, kolesterol, kalp rahatsızlıklarının etkenlerinin düşürülmesine katkı sağlar. Çay kan basıncının azalmasında da etkilidir. 

Bağırsaklara iyi gelir: Siyah çayda polifenoller vardır ve iyi bakterilerin büyümesine katkı sağlayarak kötü bakterilerin büyümesine engel olur. Bunun ile birlikte zarar veren bağırsak bakterilerini ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren antimikrobiyal özellikleri bulunur.

İnme tehlikesinin azalmasına katkı sağlayabilir: Yapılan araştırmalara göre siyah çay inme tehlikesini azaltmaktadır. Yapılan farklı bir çalışmaya göre günlük 3 fincanın üzerinde çay (siyah, yeşil çay) tüketen kişilerin, günlük bir fincanın altında az çay içen kişilere oranla %21 seviyesinde azalan inme tehlikesine sahip oldukları gözlemlenmiştir.

Kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olabilir: Siyah çay, bedende insülin kullanmayı arttıran moleküller içermektedir, tatlandırılmadan tüketildiği zaman kan şekerinde yararlı etkileri saptanmıştır. 

Kanser hücreleri üzerinde etkisi olabilmektedir: Yapılan çalışmalara göre çayda bulunan polifenollerin kanser hücrelerindeki incelenmiştir. Bunun sonucunda siyah ve yeşil çay kanser hücrelerindeki büyümeyi düzenleyip, yeni hücre gelişmesinin düşürülmesine katkı sağladığı gözlemlenmiştir.

Odaklanmaya yardımcı olabilir: Yapılan araştırmalara göre siyah çayın kişilerin odaklanması üzerinde olumlu etkileri tespit edilmiştir.

Siyah Çay İçmenin Zararları Nelerdir?

Çayı fazla oranda içmek çeşitli olumsuz durumlara neden olmaktadır. Her insanın metabolizması, kalıtımsal yatkınlığı ve beslenme düzeni aynı değildir. Bu yüzden çayın yan etkilerinden farklı oranlarda etkilenmek mümkündür. Çayın zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Düşük demir emilimi: Çay içerik bakımından oldukça zengindir. Tanenler, gıdalarda bulunmaktadır ve demire bağlı sindirim sisteminden dolayı demirin önlenmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden bedenimizde demir eksiliği meydana gelebilir. 

Stres ve uykunun azalmasına neden olabilir: Çayın yaprakları, kafein içermektedir. Yoğun kafein tüketmek uykunun azalmasına sebep olduğu pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Ancak stres, huzursuzluk ve kaygıya sebep olduğu çok insan tarafından bilinmeyebilir. 

Baş ağrısı: Aralıklı kafein tüketimi bazı baş ağrısı çeşitlerini azaltmada etkilidir. Sebebi belli olmayan kronikleşmiş baş ağrısında kafein tüketimi değerlendirilmelidir. Bundan dolayı çay veya kahve gibi kafein içerikli sıvılar bir müddet azaltılmalıdır.

İmmün sistem üzerindeki etkileri: Çay bağırsaklar için yararlı bulunsa bile, bir şeyler yemeden önce tüketmek bazı mide bulantılarına ve mide yanmalarına sebep olur. Çayın olası durumlarda verebileceği zararlar fark edilmelidir.

Yapılan araştırmalara, göre düzenli çay tüketmek kalp krizi başta olmak üzere kanser gibi pek çok hastalığın engellenmesine katkı sağlar. Günlük beş-altı çay bardağı üzerinde tüketmek sağlıklı olmayan yan etkilere neden olabilmektedir.
Yapılan araştırmalara göre çayın önemli bir afrodizyak etkisi bulunmaktadır. Bu etkilerin oluşması için çayı dengeli tüketmek gerekebilir. Çayı fazla tüketmek olumsuz sonuçlara neden olabilir.
Yüksek oranda demli çay tüketmek çayın içeriğinde bulunan maddelerden dolayı mideye zarar verir. Midede sindirim sisteminin uygun biçimde işlenmesi için mide asitlerinin normal biçimde çalışması gerekmektedir. Fazla miktarda demli çay tüketmek mide asitlerini olumsuz etkileyebilir.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 09 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,