Sıfır Atık Belgesi

NPİSTANBUL Hastanesi, Sıfır Atık Belgesi aldı

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi, 12/07/2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği’nce Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni kurarak Temel Seviyede Sıfır Atık Belgesi’ni aldı. İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen belge, 5 yıl boyunca geçerli olacak.

Dünyamızın yaşanılır bir yer olarak kalması için geri dönüştürülebilir atıklar, evsel atıklardan ayrıştırılarak toplanıyor. Sıfır Atık Yönetmeliği doğrultusunda atılan adımlarla; NPİSTANBUL Hastanesi, Temel Seviyede Sıfır Atık Belgesi’ni aldı.

İsrafı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak, atıkları geri kazanmak, yarınlara temiz bir dünya bırakmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında hastane, gerekli çalışmaları gerçekleştirerek Temel Seviyede Sıfır Atık Belgesi’ni aldı.

Sıfır Atık Yönetmeliği çerçevesinde geri dönüştürülebilir ambalaj, geri dönüşmeyen (evsel), tehlikeli ve tıbbi nitelikli atıklar hastane içerisinde yönetmeliğe uygun etiketli, renkli atık kaplarında ayrıştırılarak atığın niteliğine göre belirlenmiş atık toplama alanlarında biriktiriliyor. Biriktirilen her bir atık lisanslı firmalara veriliyor.

Geri dönüştürülebilir ambalaj nitelikli (kağıt, plastik, cam ve metal) atıklar, belediyenin anlaşmış olduğu geri dönüşüm firmasına, geri dönüşmeyen (evsel) atıklar belediyeye, Tehlikeli ve Tıbbi nitelikli atıklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın lisans vermiş olduğu firmaya teslim ediliyor.

Atıklar konusunda eğitimler verilmektedir

Sıfır Atık Yönetmeliği çerçevesinde atıkların etkin bir şekilde ayrıştırılması için atık kaplarında renklendirme yapıldı ve atık etiketlerine görseller eklendi. Hastanenin yemekhanesinde çıkan bitkisel nitelikli yağlar ise lisanslı firmaya teslim ediliyor.  Tüm atıklar belge karşılığı ile firmalara verilerek atıkların kayıtları tutuluyor. Atıkların etkin ve doğru şekilde atılması için çevre, atık ve sıfır atık yönetimi çerçevesinde eğitimler veriliyor.


Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217