Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Sierra Leone Dostluk Köprüsü'ne katkı

  Türkiye ile Sierra Leone Dostluk ve Kardeşlik Organizasyonu desteğiyle Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da inşa edilen kültür merkezi, cami ve Kur’an kursu, iki ülke arasındaki dostluk köprüsünü geliştirmeyi hedefliyor. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın katkılarıyla yapımına bir yıl önce başlanan kompleksin 2 yılda tamamlanması planlanıyor.

  Batı Afrika ülkelerinden Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da Türkiye-Sierra Leone Dostluk ve Kardeşlik Organizasyonu desteğiyle içerisinde kültür merkezi, cami ve Kur’an kursunun da yer aldığı bir kompleks inşa ediliyor.

  Merzifon Eğitim ve Kültür Derneği’nin girişimiyle gerçekleştirilen Türkiye-Sierra Leone Dostluk ve Kardeşlik Organizasyonu desteğiyle Medresetüzzehra Vakfı tarafından yaptırılan Kur’an kursuna Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın, camiye ise Annesi Merhum Müzeyyen Tarhan’ın isimleri verildi. Şantiye alanında gerçekleştirilen törene ellerinde Türk Bayrakları ve balonlarla katılan bölge sakinleri büyük ilgi gösterdi.

   

  550 kişi ibadet edebilecek

  Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın katkılarıyla yapımına bir yıl önce başlanan cami ve Kur’an Kursu’nun 2 yılda tamamlanması planlanıyor. Müzeyyen Tarhan Camisi’nin içi 300, bahçesi 250 olmak üzere toplam 550 kişi kapasiteli olacak. Prof. Dr. Nevzat Tarhan Kur’an Kursu’nda ise 100 öğrenci eğitim görebilecek.

  Kültür Merkezi’nde misafirhane de var

  2 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen komplekste cami, Kur’an Kursu, misafirhane ve salonlar yer alacak. Cami ve Kur’an Kursu toplam 400 metrakarelik bir alanda yer alacak. Cami ve Kur’an Kursu’nun arkasında yer alacak iki katlı 400 metrekarelik diğer binada ise misafirhane ve salonlarının yer alacağı bir kültür merkezi kurulacak.

  “Bölgenin en büyük camisi olacak”

  Merzifon Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Selami Solak, bir yıl önce yapımına başlanan cami ve Kur’an kursunun iki yılda tamamlanmasının planlandığını, Müzeyyen Tarhan Camii’nin tamamlandığında bölgenin en büyük camisi olacağını söyledi. 7 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Sierra Leone’nin %65’inin Müslüman olduğunu belirten Solak, yapımı devam eden cami ve Kur’an Kursu’nun memnuniyetle karşılandığını, yapılan bu tür çalışmaların iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde ve güçlenmesinde önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

   

  Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217