Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Şekeri Ne Düşürür, Şekeri Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Şekeri ne düşürür, diyabet maalesef insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Diyabet rahatsızlığı olan kişilerin sağlıklı beslenmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

  Kan şekeri düşmesi kişiyi sağlık açısından zorlayıcı bir durum haline gelebilir tedavi edilmediği takdirde bu yüzden beslenmeye ve uzman kontrolünde tedaviye devam edilmesi gerekmektedir.
  Yüksek kan şekerinin düşürülmesi ve kandaki glukozun belirli aralıklarda olmasının sağlanması genel olarak diyabet tedavisinin esas temelini oluşturmaktadır. Diyabet tedavisinde kullanılan çeşitli tedavi şekilleri ve planlamaları vardır. Bu tedavi planlarının içerisinde ilaç tedavileri ve bunun yanında yapılan özel diyetler yer almaktadır. Diyabet tedavisi uygulayan doktor, diyabetin derecesine ve hastanın genel sağlık durumuna bakarak hasta için uygulanması gereken en uygun tedaviyi uygulamaktadır.   Uygulanan diyabet tedavisi, diyabetin kontrol altına alınmasını amaçlamaktadır. Bu tedavilere ekte olarak kişi evde yapacağı bazı uygulamalarla da kan şekerinin düşmesine yardımcı olabilir.

  Spor Yapmak, Hareket Etmek

  Düzenli olarak yapılan egzersizler kişinin hayatına sağlığına olumlu yönde katkı sağlamaktadırlar. Bu sayede kişi hem kilosunu korur hem de şekeri ne düşürür sorusunun cevabını vermektedir. Düzenli spor yapmak vücut hücrelerinin şekere yani insüline olumlu cevap vermesini sağlamaktadır. Egzersiz yapıldığı sırada kullanılan kas grubu enerji olarak glukoz tükettiğinden kan şekerinin de düşmesini sağlar.

  Karbonhidrat Tüketimini Azaltmak

  Karbonhidrat tüketimi fazla olan kişilerle maalesef ileriki zamanlarda diyabete yakalanma olasıkları da tüketmeyen insanlara göre daha fazladır. Karbonhidrat vücuda girdiğinde glukoza dönüşür bu yüzden bu durumda vücuttaki şekerin yükselmesine neden olur.

  Sağlıklı bir öğünde, belirli oranlarda ve miktarlarda karbonhidrat tüketilmesi gerekmektedir. Gereğinden fazla karbonhidrat tüketimi, insülin ile kanda bulunana glukozun dengesini bozmaktadır.

  1.    Makarna ve pirinç tüketiminin fazlalığı

  2.    Nişastalı sebzelerin fazla tüketimi

  3.    Tatlı tüketiminin fazla olması

  4.    Hamur işi formundaki gıdaların tüketiminin fazla olması

  Karbonhidrat tüketimi kontrollü hale getirmek şekeri ne düşürür sorusunun cevabını mevcut sağlığınızdaki olumlu dönüşlerle cevabını size verecektir.

  Lifli Besin Tüketiminin Arttırılması

  Şekeri ne düşürür sorusunun yanıtlarından biri de lifli gıda tüketimini arttırmaktır. Lifli gıdalar özellikle yeşil renkli sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Bu besinler tüketildiğinde ve öğünlere eklendiğinde şekerin düşmesini sağlamaktadır.

  Bol Sıvı Tüketimi Yapabilmek

  Şekeri ne düşürür sorusunun cevaplarından birisi de günlük su tüketiminin arttırılmasıdır. Sıvı tüketimi böbreklerden idrar çıkışını arttırdığı için vücuttaki fazla şekerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden günlük sıvı alımının arttırılması gerekmektedir.

  Stresi Kontrol Altında Tutmak

  Şekeri ne düşürür, stresi kontrolde tutmak bu konuda çok önem arz etmektedir. Stres doğrudan kan şekerini etkileyen bir durumdur. Stres vücutta kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Kişinin bu noktada stresini kontrol altında tutabilmek için bir çok yol vardır bu yollardan birini seçmesi gerekmektedir.

  Düzenli Uyku

  Düzenli uyku hem genel ruh halini düzenlemekte hem de vücutta şekerin düşmesini sağlamaktadır. Özellikle gece uykusunun iyi alınması çok önemlidir.

  Kilo Kontrolünün Sağlanması

  Diyabet hastalarının özellikle dikkat etmesi gereken leylerden bir tanesi de kilolarının kontrol altında tutulmasıdır. Fazla kilo artışı vücutta şekerin yükselmesine neden olmaktadır. Sabit bir kiloda kalmak ve sağlıklı beslenmek şekeri ne düşürür sorusunun en güzel cevaplarından biridir.

  Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021
  Yayınlama Tarihi: 03 Mart 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217