Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Şeftali içeriğinde A, C, E ve K vitaminlerini barındırır, içerik bakımından son derece zengindir. Kolesterol, obezite başta olmak üzere pek çok rahatsızlıklardan korur. Bunun ile birlikte göz bakımı, cilt bakımı, kemik ve dişlerin gelişiminde oldukça önemli fayda sağlar.

Bol sulu tatlı bir meyve olan şeftali, kayısı, erik gibi çekirdekli meyve ailesinin üyesidir. Şeftali de bol miktarda C vitamini bulunur. Bunun yanı sıra içeriğinde A, E ve K vitamini de barındırır. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum bakımından da oldukça zengindir. Şeftalinin faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Şeftali, bol vitamin ve mineral içermektedir. Bu yüzden gebelik zamanlarında anne ve bebeğin sağlığına faydalıdır.
 • İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındırarak anne karnında bulunan bebeğin kas gelişimine katkı sağlar.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelerek mideyi yatıştırır.
 • Cilt problemlerinde oldukça etkilidir. Hücreleri yenileyerek cildin parlak görünmesini sağlar.
 • Şeftalinin içeriğinde bioflavonoid bileşeni bulunur. Bu bileşen kanserli hücre oluşmasına engel olur. Kanser mevcut ise hücreleri koruyup kanserin yayılmasını önler.
 • Şeftalinin antioksidan özelliği bulunur. 
 • Şeftali böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Lifli yapısı vardır bu sayede bağırsakların daha iyi çalışmasına katkı sağlar.
 • Kabızlık probleminin giderilmesinde etkilidir. 
 • Düzenli tüketilirse kansızlık problemini engeller.
 • Şeftali sağlıklı kilo vermede etkilidir.

Şeftali Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şeftali içeriğinde birden fazla vitamin ve mineral barındırmaktadır. Şeftali tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Şeftalinin özünde bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Fazla tüketildiğinde böbreklerin fonksiyonuna zararı olabilir. 
 • Yeterli miktarda yıkayarak tüketilmelidir. Aksi takdirde üzerinde olması olağan pestisit isimli tarım ilacı zehirlenmesine neden olabilir. 
 • Dış yüzeyinde olan tüyler bazı bireylerde alerjik reaksiyon oluşturabilir.
 • Şeftaliyi tüylü kabuğuyla beraber tüketmekte olan bazı bireylerin de boğazında yanma problemi yaşanabilir.
 • Şeftaliyi dilimleyerek tüketebilirsiniz.
 • Şeftalilerden karışım hazırlayabilir, içeriğine çilek ekleyebilirsiniz.
 • Şeftali dilimlerini ocakta ya da fırında ısıtarak, tarçın ilave ederek yiyebilirsiniz.

Şeftali Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Şeftali tercih edilirken, dikkat edilmesi gereken maddeler vardır. Bunlardan biriside kokusudur. Şeftalinin yoğun tatlı olması onun olgun olduğunu gösterir. Zarar görmüş, kahverengimsi, ezilmiş ya da buruşmuş şeftalilerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Sert ya da yalnızca hafif yumuşamış etli şeftali tüketmek doğru olabilir. Olgunlaşmış şeftaliler oda ısısında yaklaşık 1 hafta muhafaza edilir. Bu zaman diliminde tüketilmeyecek ise fazla olgunlaşmasını engellemek için buzdolabında muhafaza etmek en doğrusudur.

Şeftali Diyeti Nasıl Yapılır?

Şeftaliyi diyet listelerinde sık sık görmek mümkündür. Şok diyet olarak da adlandırılan şeftali, kısa zamanda fazla kilo verilmesinde etkilidir. Şeftali diyeti yaparken oldukça dikkat edilmesi gerekir. Çünkü 3 günde 3 kilo verdirdiği 3 günde 3 kilo verdirdiği söylenmektedir ve şok diyeti olarak kabul edilir. Bu yüzden birçok diyetisyen bu diyeti uygulayan kişilerin temkinli hareket etmesi gerektiğini vurgulamaktadır. 
Diyeti yaparken beden çeşitli gıdaları alamadığı için, bu diyetin 3 günden fazla yapılmaması gerekmektedir. Kalorisinin az olması, özünde bol miktarda su bulunması ve uzun süre tok tutması şeftaliyi diyet listelerinin vazgeçilmezi yapmaktadır. Örnek şeftali diyeti şu şekilde uygulanır;

Kahvaltı
1 kase yoğurt (ev yapımı yoğurt tercih edilir)
1 tane orta boyda şeftali
1 bardak şekersiz çay 
Öğle
1 kase yoğurt
1 tane şeftali (dilimlenebilir)
1 porsiyon haşlanmış tavuk
Akşam
1 adet haşlanmış yumurta
1 orta boy şeftali
1 kase yoğurt

Bu diyeti uygularken oldukça dikkatli olunmalıdır. Diyet süresi 3 gündür. Daha uzun süre yapılması vücudun direncini düşürür. Ancak diyete devam edilmek istenirse 15-20 gün gibi bir ara verilmelidir. Diyetin etkisini göstermesi için günde yarım saat yürüyüş yapılması önerilir. Bunun ile birlikte günde 2 litre su tüketmek diyetin etkisini göstermesine destek olur. Diyeti yaparken herhangi bir sağlık problemi yaşarsanız diyeti sona erdirip, bir uzmana başvurmanız gerekir.

Şeftali vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunur. Bunun ile birlikte A,E,K vitaminleri vardır.
Şeftalinin kabuğu içeriğinden daha fazla yarar sağlayabilir. Şeftali kabuğu antioksidan bileşik içermektedir. Yapılan bazı çalışmalara göre şeftali kabuğu böbrek, karaciğer ve beyin için oldukça faydalıdır.
Günlük bir adet orta boy şeftali sağlık açısından oldukça yararlıdır.
Kalp hastalıklarına iyi gelir. Böbreklerin çalışmasında etkilidir. Karaciğeri korur. Sindirim sisteminin çalışmasında oldukça etkilidir. Cilt problemlerine iyi gelir. Kabızlığa iyi gelir. Kansızlığa iyi gelir. Kanser ile mücadele etmeye yardımcı olur.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 04 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,