Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Salebin Faydaları Nelerdir?

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden salep, beden sıcaklığını artırır ve hoş kokusu ile insanın içini ısıtır. Süt ile hazırlandığından dolayı güçlü bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Her gün olmamak şartı ile bir fincan salep içilebilir.

Yaz mevsiminde elimiz soğuk su ve içeceklere gider, kış aylarında ise “Şimdi sıcak bir şeyler olsa da içsek” diye düşünürüz ve çay, salep gibi içecekleri tüketmek isteriz. Salep, orkide ailesinin çeşitlerinin yumrularından elde edilmekte olan bir tozdur.

Hoş bir kokusu ve aroması bulunan salep yarım yağlı sütle yapıldığında bir fincanı, yaklaşık 100 kalori içerir. Hafiftir ancak bir enerji değeri vardır ve kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir. Şeker içeriğinden dolayı hazır salepleri tüketmemesi gerekli olan diğer bir grup da şekeri olan kişilerdir. Diyabetli kişiler hazır salep yerine, kendi saleplerini yaparak, şekersiz tüketebilir. 

Salebin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Tok tutar: Salep evde hazırlandığında kilo vermeye katkı sağlar ve ara öğün şeklinde kolaylıkla tüketilir. Hazırlanışında kullanılmakta olan süt sayesinde kalsiyum ve protein alınır. Bilhassa kalsiyumun kilo vermedeki etkisi oldukça fazladır. Diyet uygularken kolay acıkma engellenebilir. Bunun ile birlikte hazır salebin içerisindeki şeker oranı yoğun olduğu için dikkatli olunmalı ve diyet yapan kişiler saleplerini kendileri hazırlamalıdır.

Kan şekerini dengede tutar: İçeriğinde bulunan glukomannan sayesinde mide boşalma zamanını erteler. Kan şekerinin oldukça ağır yükselip düşmesini sağlar. Üst kısmına ilave edilen tarçın da kan şekerini dengeler.

Kalbin korunmasına yardımcı olur: Glukomannan bağırsaklar içerisinde kolesterol ve safra asitlerini bağlayıp kan kolesterol düzeyinin düşmesine katkı sağlar. Böylelikle kalp damar rahatsızlıklarına karşı korur.

Tokluk hissi sağlar: Glukomannan, sütle birleştiği zaman şişer. Bu durum salebin tüketilmesinden sonra tokluk hissinin meydana gelmesinde katkı sağlar. Tarçın ile beraber tüketilen bu içecek yine kan şekerini dengelediği için açlık durumuna engel olur.

Süt içme nedeni: Süt ve yoğurdu yeteri kadar tüketmeyenler, salep ile süt tüketmiş olurlar. Burada asıl amaçlanan, süt tüketmeyi çoğaltmaksa hazır salep değil, evde süt ile yapılan salep tüketilmelidir.

Kabızlığa engel olur: Salepteki müsilaj su ile şişer ve dışkı hacmini yükselterek kabızlığa engel olur. Fakat bu durumdan yararlanmak salep tüketildiği gün yeteri kadar su içilmelidir.

Salep zararsız bir içecekti fakat enerjisi ve şeker oranı fazladır. Bundan dolayı hazır salep tüketmek yerine kendi salebinizi yapmanız yararlı olandır. Salebin aromasını zenginleştirmek için salebinize zencefil ilave edebilirisiniz. Bu durum salebe antioksidan özellik kazandırır; soğuk algınlığına ve enfeksiyonlara yakalanma tehlikesini azaltır.

Diyet Salep 

Malzemeler: 1lt. diyet süt, 6 tatlı kaşığı yemek kaşığı salep (toz) tarçın, istenirse toz tatlandırıcı eklenebilir.

Yapılışı: 1lt. diyet sütü bir tencere içerine boşaltın. Toz salebi içerisine ağır ağır ilave edin ve topaklanmaması için devamlı karıştırmalısınız. Süt ve toz salep karışımını kaynayana kadar kısık ateşte kısa bir süre karıştırarak, ocaktan alın. İçerisine toz tatlandırıcı ekleyip, üzerine bol miktarda tarçın ilave edebilirsiniz.

Hemoroit yakınmalarının giderilmesinde etkilidir. Kabızlık ve şişkinliğe iyi gelir ve sindirime yardımcı olur. Hafızaya ve zihne iyi gelir. Regl düzensizliğini giderir.
Kabızlığa iyi gelir ve sindirim sistemini kolaylaştırır. Öksürük ve bronşitin giderilmesinde etkilidir.
Salebin yoğun olarak tüketimi de içermiş olduğu kalori oranı sebebiyle problemlere yol açabilir. Ara öğün olarak tüketilir. Her gün olmamak şartı ile bir fincan salep tüketilebilir.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 01 Şubat 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,