Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Rüyalar Hakkında İlginç Bilgiler

Rüyalar hakkında ilginç bilgiler, rüyalar, yaşamımızda en açıklanamaz, en gizemli ama bir o kadar da heyecanlı deneyimlerinden biridir. 

Geçmişten günümüze rüyalar insan yaşamında önemli bir role sahip olmuştur. M.Ö. 3000’lerde verilen kararlarda etkili olurken, Roma döneminde bazı rüya analizleri Roma Senatosuna bile sunulmuştur.

Birçok bilinmezin açıklığa kavuştuğu günümüzde rüyalar ile alakalı birçok konu halen bilinmezliğini korumaktadır. Bu konuda cevaplanmamış birçok soru var. Yapılan her araştırma, cevaplanan her soru beraberinde daha fazla soruyu ve bilinmeyeni de getiriyor.

Rüyalar geçmişten günümüze araştırma konusu olmuştur. Bu konuda cevaplanmamış sorular hala vardır. Rüyayı gören kişiye rüya uzun gelebilir fakat bu durum 20 saniyeyi geçmemektedir.

Uykumuzda Kaç Saat Rüya Görürüz?

Rüyaların ne kadar sürdüğü konusunda halen kesin bir bilimsel açıklama yapılamamıştır. Bazı bilim adamları rüyaların saniyeler içinde olup bittiğini bazıları da saatler sürdüğünü söylemektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda rüyaların 20 saniyeyi geçmediğini şeklinde açıklamalar yapıyor.

Körler Rüya Görür Mü?

Görme engelli kişiler de rüya görebilirler. Sonradan görme engeli yaşayan kişiler rüyalarında daha önce gördükleri görüntülere dayalı rüyalar görebilirler. Ancak doğuştan kör olan insanlar hiçbir görsel imaj görmezler. Onlar rüyalarında ses, koku, dokunma gibi diğer duyu organları ile alakalı imajları aynı görsel rüyalar gibi canlı şekilde hissederler.

Hayvanlar Rüya Görür Mü?

Bu konuda birçok hayvan üzerinde deneyler ve çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda hayvanların uykuları sırasında rüya gören insanlarla aynı beyin dalgasını gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Hayvanların uyurken ki göz ve beden davranışları da onların rüya gördüğünü gösteren ikincil kanıtlardır.

Rüyamızın Ne Kadarını Hatırlarız?

Çoğu insan rüyalarını hatırlamakta zorluk çeker. Çünkü uyandıktan sonra ilk 5 dakika içerisinde gördüğümüz rüyanın yarısını unuturuz. 10 dakika geçtikten sonra ise neredeyse % 90’nını unuturuz.

Gündelik Yaşam Rüyamızı Etkiler Mi?

Genel olarak rüyaların ifade ettiği şeylerin anlamsız olduğu düşünülür. Ancak yeni araştırmalar günlük hayatımızda yaşadıklarımızın rüyalarımızı etkilediğini gösteriyor. Yapılan çalışmalar psikolojik ihtiyaçlardan hayal kırıklıklarına, duygusal sorunlara kadar tüm bu unsurların rüyaları etkilediğini gösteriyor. 

Araştırmacılar psikolojik olarak kötü dönemlerden geçen kişilerin, korku ve öfke duygularının hakim olduğu olumsuz rüyalar görme ihtimallerinin arttığını tespit ediyorlar. Mesela hayal kırıklığı içerisinde olan insanlar, sürekli olarak rüyalarında başarısız olduklarını ya da saldırıya uğradıklarını görme eğilimi içerisindedirler.

Videolar ve Oyunlar Çocukların Rüyasını Etkiler Mi?

Genel olarak yapılan araştırmalar videolar ve oyunları ve rüyaların arasında bazı ilginç paralellikler olduğunu ortaya çıkarıyor. Video oyunları çocukların daha geniş hayal güçleri olmasını sağlıyor. Bu da onların rüyalarında daha farklı ve yaratıcı olmasına neden oluyor.

Çok sık video oyunu oynayanların rüyada olduklarını fark ettiklerini gösteren araştırmalar bulunuyor. Ayrıca bu kişilerin kabus tarzı rüyaları daha az korkutucu buldukları ve hatta böyle rüyalarda kendilerine ve rüya temasına hakim olduklarını gösteriyor

Ortak Görülen Rüyalar Var Mı?

Dünya üzerinde ortak görülen rüyalar bulunuyor. Belli başlı ortak rüya temaları arasında; biryerden düşmek, okula veya işe çıplak gitmek, ölmek, tuvalet rüyaları, bir ünlü ile tanışmak, kovalanmak, bir şeye geç kalmak, uçmak temaları yer alıyor. Mesela kadınların kendilerini hamile olarak görmesi de ortak rüyalar arasında sayılıyor. 

Beslenme Şekli Rüyaları Etkiler Mi?

Yediklerimizin rüyalarımızı etkilediğine dair bilimsel bir kanıt bulunmuyor. Ancak bazı insanlar aşırı baharatlı yiyeceklerin kötü rüya görülmesine neden olduğunu da düşünüyorlar. Yediklerimiz ruh halimizden uyku kalitemize kadar birçok durumu etkiler. Sonuçta bedenimizi etkileyen her durum rüyalarımıza da etkileyecektir.

Aç Kişi Kendini Mutfakta Mı Görür?

Aç kişilerin rüyalarında kendilerini mutfakta görmelerinden ziyade rüyalarında yemek yiyip su içtiklerini görmeleri daha muhtemelendir. Açlık durumunda hem beden hem de zihin hayatta kalma moduna geçer. Bu da rüyaları etkileyen en önemli unsurdur. Aç kişiler her çeşit yiyeceğe karşı çok canlı rüyalar görme eğilimdedirler. 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 17 Temmuz 2019

Kategori: Nöroloji

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sultan TARLACI
Prof.Dr. Nöroloji Uzmanı

Sultan TARLACI

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217