Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ruh Sağlığını Korumanın Yolları Nelerdir?

Psikoloji ve ruh sağlığı, insan hayatında en az fiziksel sağlık kadar önem taşır. Çünkü iyi bir ruh sağlığı, fizyolojik sağlığı da olumlu yönde etkileyebilir. Ruh sağlığının güçlü ve yerinde olması insanların hayattan keyif almasını ve mutlu olmasını sağlar. Psikolojik problemler ise fiziksel sağlık açısından bazı olumsuzluklara neden olabilir. Psikolojik rahatsızlıklarda kişilerin ilk olarak profesyonel destek alması önerilir. Ancak bu durumlarla karşılaşmadan önce ruh sağlığını güçlü tutmanın ve ruh sağlığını korumanın yolları bulunmaktadır.

Yaşanan herhangi bir olayı veya tecrübeyi iyisiyle ve kötüsüyle kabul edebilmek güçlü ve sağlıklı psikolojinin temel taşı olarak bilinmektedir. Kişi günlük yaşantısında aşırı strese ve benzeri durumlara maruz kalabilir ve bunlarla mücadele ederken ruh sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir. Ayrıca bu gibi durumlara uzun süreli maruz kalmak da ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle psikolojiyi ve ruh sağlığını korumak için yapılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır.

Ruh Sağlığı Nasıl Korunmalıdır?

Kendinize Değer Verin
Kişi kendine nezaket ve saygıyla yaklaşmalı ve sürekli öz eleştiri yapmaktan kaçınmalıdır. Hobi edinmeli, hobilere ve yapmaktan keyif alınan aktivitelere zaman ayırmalıdır. Günlük yaşantıda hobi edinen kişiler, stresten uzaklaşarak, kendini keşfeder, öz güvenli olur, eğitim hayatında başarılı olur, iş hayatında karşılaştığı sorunlara hızlı ve yaratıcı çözümler üretir, sosyal ilişkileri gelişir.

Duygu ve Düşüncelerinizi Kontrol Altında Tutun
Psikolojiyi ve ruh sağlığını güçlü tutmanın yolları arasında duygu ve düşünceleri kontrol altında tutmak ve bu gibi davranışları başkalarının belirlemesine ve yönlendirmesine izin vermemek yer alır. Bazı kişiler davranış ve düşünceleri ile diğer kişileri olumsuz düşüncelere ve kötü duygulara itebilir. Bu durumu kontrol altında tutarak hayata daha pozitif bakmayı ve kendi düşüncelerinizin bilincinde olmayı bilmelisiniz. Bu şekilde daha mutlu olacağınız gibi zihinsel sağlığınız da daha güçlü kalacaktır.

Düzenli Uyuyun ve Sağlıklı Beslenin
Uykusunu alamayan, düzensiz uyuyan ve sağlıksız beslenme alışkanlığına sahip olan kişiler diğer kişilere oranla sabah uyandıklarında daha fazla agresif, sinirli veya öfkeli olabilir. Bu gibi durumlar günlük yaşantıyı da olumsuz yönde etkileyeceğinden, bu durumun önüne geçebilmek için uyku düzeni oluşturmak, sağlıklı beslenmek, aşırı kafein tüketiminden kaçınmak gerekmektedir.

Stres Faktörlerini Azaltın
Stres, kişinin hayatında her zaman karşılaşabileceği bir durumdur. Kaliteli bir yaşam sürdürerek, strese yol açabilecek faktörler azaltılmalıdır. Stres yönetimini iyi yapmak ve stresi kontrol altında tutabilecek yöntemleri uygulamak ruh sağlığını korumanın yolları arasındadır. Ancak bazı durumlarda kişi stres ile başa çıkamaz ve bu durumlarda bir uzmandan destek alınması gerekebilir.

Düzenli Spor ve Egzersiz Yapın
Düzenli spor ve egzersizi rutin haline getirmek, stresle başa çıkmanın ve gün içerisinde yaşanan olumsuzlukların önüne geçmede en etkili yöntemler arasındadır. Araştırmalara göre, düzenli olarak spor ve egzersiz yapan kişiler yapmayanlara oranla daha az stresli bir yaşama sahiptir.  

Şikayet Etmekten Vazgeçip Çözüm Arayın
Sürekli olarak şikayet eden kişiler, diğer kişilere oranla çok daha olumsuz düşüncelere sahiptir. Bu durum bireyin zihinsel sağlığını kötü etkileyerek enerjini düşürür. Kişi rahatsız olduğu konular üzerine şikayet etmek yerine öncelikle o konuyu el almalı ve bir çözüm aramalıdır. Bu şekilde psikolojik yönden de daha az etkilenir ve ikili ilişkilerde sorun yaşamaz. Ancak sürekli şikayet eden kişilerde bu durum alışkanlık haline gelebilir ve kontrol edilemez bir hal alabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle uzmanlardan destek alınmalı ve bu sorunun ortadan kalkması sağlanmalıdır.

Aşırı Fedakarlık Yaparak Kendinizi Yok Saymayın
Fedakarlık yapmak, iyi niyet göstergesi olduğundan kişi bundan keyif alabilir ve mutlu olabilir. Ancak bu fedakarlıkları aşırıya kaçarak, kendi duygu ve düşüncelerini önemsemeden yapmak ilerleyen dönemlerde bazı sorunlara yol açabilir. Karşı tarafa gösterilen iyi niyetin suistimal edilmesi halinde, kişi hayal kırıklığına uğrayabilir, çok fazla üzülebilir ve depresyon gibi bazı psikolojik sorunlarla karşılaşabilir. Bu nedenle ruh sağlığını korumanın yolları arasında aşırı fedakarlıktan kaçınmak, insanlara karşı olan beklentileri düşük tutmak ve önceliği kendinize vermek önemlidir. 

Gerçekçi Hedefler Belirleyin
Bazı kişiler, kendilerine ulaşılması zor ve gerçekçi olmayan hedefler belirleyip, bu hedefler gerçekleşmediği zaman hayal kırıklığı yaşayabilir. Bu durumlar kişiyi karamsar düşüncelere sürükleyip depresyon gibi bazı psikolojik sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle öncelikle daha realist ve gerçekçi hedefler belirlenmeli, hedefler adım adım gerçekleştirilmeli veya gerekli durumlarda yeni hedeflere yönelmelidir. Bu şekilde umutsuzluk ve karamsarlık duygularından uzak durulabilir ve ruh sağlığınızı olumsuz etkilerden koruyabilirsiniz.

Bunların yanı sıra ruh sağlığını korumanın yolları arasında yer alan bazı yöntemler de şunlardır:

  • Olumlu ve pozitif düşüncelere sahip olun. Olumlu düşünceler, olumlu duyguları canlandırarak, kişilerin daha iyi hissetmesini sağlar.
  • Mutlu olacağınız mesleği seçin. Kapalı ortamlarda çalışmaktan mutlu olmayan kişiler farklı bir iş seçebilir veya bu durum mümkün değilse bakış açısını değiştirebilir.
  • Aşırı kafein, alkol, sigara ve farklı maddelerden uzak durarak fizyolojik ve zihinsel sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak spor ve egzersiz yaparak da pozitif enerjiye sahip olabilirsiniz.
  • Sevdiklerinizle vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Herhangi bir probleminiz olduğunda bunu yakın çevrenizle paylaşın ve çözüm arayın.
  • Geçmişe takılı kalmayın ve anı yaşamaya özen gösterin.
  • Kendinize vakit ayırın. Günlük yaşantınızda küçük molalar vererek zihninizi tazeleyebilirsiniz. 
Yaşam tarzınızı değiştirerek ruh sağlığınızı düzeltebilirsiniz. Bazı psikolojik problemler destek almadan düzelmeyebilir. Bu gibi durumlarda profesyonel destek almaktan kaçınmayın. Ayrıca düzenli egzersiz ve spor aktivitelerinde bulunarak enerjinizi yüksek tutabilirsiniz. Bunların yanı sıra uyku düzeni sağlamak ve aşırı alkol tüketiminden uzak durmak da ruh sağlığı açısından önemlidir.
Ruh sağlığı ve psikolojisi iyi olan kişiler; kendini ve başkalarını olduğu gibi kabul eder, özgüveni ve kendine saygısı yüksektir, sorumluklarını bilir ve yerine getirir, karşılaştığı sorunlara karşı şikayet etmez ve çözüm arar.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 26 Ocak 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,