Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Aydınalp, psikiyatrinin gizli kahramanıydı

  Üsküdar ÜniversitesiÜsküdar ÜniversitesiTürk psikiyatri camiası önemli bir ismi kaybetti. Tam yarım asır psikiyatrist olarak görev yapan Prof. Dr. Kemal Aydınalp bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ankara’da son yolculuğuna uğurlanan Aydınalp’i son gününde sevenleri yalnız bırakmadı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan meslektaşı Aydınalp’i ‘Türk psikiyatrisinin gizli kahramanlarındandı, ilaç ve psikoterapiyi birlikte kullanma ustasıydı” ifadeleriyle tanımladı.

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Psikiyatri Kliğini'nden de asistanlığını tamamlayarak uzman olan Prof. Dr. Kemal Aydınalp Türk psikiyatri camiasına katkı sunan önemli isimlerdendi.

  Londra'da Maudsley Psikiyatri Enstitüsü'nde genel ve çocuk psikiyatrisi üzerine eğitim gören Aydınalp, GATA Psikiyatri Kliniği'nde Çocuk Psikiyatrisi Polikliniğini kurarak çocuk psikiyatrisi üzerine yoğun çalışmalarda bulunmuştu.

  Ankara ve Türkiye'de çocuk psikiyatrisinin gelişiminde ve uluslararası değerli akademisyenlerin yetişmesinde önemli rol oynayan Prof. Dr. Kemal Aydınalp 11 Şubat Pazar günü hayatını kaybetti.

  Aydınalp için öğle namazını müteakip Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde tören düzenlendi.

  Son yolculuğunda Aydınalp’i sevenleri yalnız bırakmadı.

  Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da meslektaşının yanındaydı.

  Tarhan Aydınalp'in vefatıyla ilgili, ‘Kemal Aydınalp Türk Psikiyatrisinin gizli kahramanlarındandı, ilaç ve psikoterapiyi birlikte kullanma ustasıydı.' İfadelerini kullanırken, Aydınalp, Gölbaşı Mezarlığında aile kabristanlığında defnedildi.
   

  Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

  Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217