Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakal, kış hastalıklarına karşı koruyucu birçok özelliği ile faydalı meyveler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek miktarda C vitamini, potasyum, folik asit ve sitrat ile; hücrelerin zarar görmesini engeller, kansere sebep olan serbest radikalleri ile savaşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur. Taze meyve olarak tüketilmesinin yanında suyu ve kurutulmuş haliyle de beslenme açısında yararlı bir besin olarak ön plana çıkmaktadır.

İçeriğinde yer alan vitaminler, mineraller, potasyum, magnezyum, lif, gibi özellikleri ile insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller bu meyve tarafından karşılanabilir. Portakalın faydaları şu şekildedir:

 • C vitamini bakımından zengindir
 • Kış hastalıklarına karşı koruyucudur
 • Güçlü antioksidan özelliğine sahiptir
 • Bağışıklık sistemini destekler
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Kalp sağlığını korur
 • Kansere karşı önleyici özellikler taşır
 • Kansızlığı önler ve demir emilimini artırır
 • Cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir
 • Hücreleri korur ve destekler
 • Kan basıncını düzenler
 • Kolajen üretimine yardımcı olur
 • Alzheimer hastalığına karşı etkilidir
 • Hamilelik döneminde yaşanabilecek sorunlara karşı etkilidir
 • Böbrek taşı oluşmasını önleyebilir
 • Yağ yakmayı hızlandırır
 • İltihap oluşumunu azaltır

Bazı hastalıklarda tüketilmesi açısından dikkatli olunması gereken durumlar bulunmaktadır. Sindirim sistemi hastaları ve şeker hastalarının yanında; kanı sulandıran ilaçlar, tansiyon ilaçları, kolesterol ilaçları ve parazit ilaçları kullanan kişilerin bu meyveyi ve suyunu tüketirken ölçülü ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunlarla beraber alerjik tepkimelere karşı bebeklerde ve küçük çocuklarda tüketimi, doktor tavsiyesi üzerine yapılmalıdır. 

Portakalın Cilde Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bol miktarda C vitamini ve su bulunduran meyve, cilt sağlığı bakımından çok faydalıdır. Cilt bakımı yapan kişiler, genellikle kabuğunu veya meyveyi dilimleyerek cilde uygulamaktadır. Pek çok kozmetik firması meyvenin özünden krem, şampuan ve makyaj malzemesi elde etmektedir. Cildin nemlenmesine ve yenilenerek canlı kalmasını sağlamaktadır. Ölçülü tüketilerek cildi besleyici ve gözenekleri yenileyici özelliği bulunan meyve, cilde daha parlak ve canlı görünüm sağlamaktadır. Ayrıca cildin yaşlanmasını da geciktirir.

Portakal Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

C vitamini bakımından güçlü özelliklere sahip olan meyve, kış hastalıklarına karşı koruyucu ve önleyici özellikler taşımaktadır. Meyvenin kendisi kadar kabuğunun da çeşitli özellikleri ve yararları bulunmaktadır. Portakal kabuğunun faydaları şu şekildedir:

 • Cilt sağlığını koruyucudur
 • Dişlerin beyazlamasını sağlar
 • Hücreleri yeniler
 • Bağırsakları çalıştırır ve sindirimi destekler
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Yüksek kolesterolü düşürür
 • Mikropları ve bakterileri yok eder
 • Güzel kokusu ile odalarda bulunan kötü kokuları yok eder
 • Saç köklerine iyi gelir ve kepekleri ortadan kaldırır

Kabuğun mutfaklarda pek çok alanda kullanımı mümkündür. Kaynatılıp çayı yapılmasının yanında, keklere ve atıştırmalık yiyeceklere lezzet katar. 

Portakal Suyunun Faydaları Nelerdir?

Demir eksikliği bulunan bireylerde demir kaynağı içeren besinlerle birlikte tüketildiğinde kansızlığın tedavi edilmesinde fayda sağlamaktadır. Ayrıca bireyin günlük meyve ve sebze tüketimi yetersiz kaldığı durumlarda 1 bardak portakal suyu tüketilmesi günlük C vitamini ihtiyacını gidermektedir. 
Bunların yanı sıra kış aylarının vitamin deposu olan meyvenin sıkılarak sıvı halde tüketilmesinin birçok faydası bulunmaktadır. Faydaları ise; böbrek taşı oluşmasını önler, kabızlık ve ishal gibi sorunları giderir, diyabetin etkisini azaltır, kanser riski oluşturabilecek hücreleri yeniler ve saç köklerini besleyicidir. 

Portakalda Hangi Vitaminler Vardır?

Güçlü antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini ve sindirim sistemine faydalı olan meyve soğuk kış aylarında grip gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. İçeriğinde; C vitamini, B vitamini, magnezyum, kalsiyum, yüksek lif oranı ve doğal şeker bakımından zengin bir besindir.

Portakalın Besin Değerleri Nelerdir?

Sağlık bakımından çok önemli olan meyve, yüksek lif oranı ile uzun süre tok tutma özelliği bulundurmaktadır. Yaklaşık olarak bir porsiyonu 100 gram olan portakalın besin değerleri şu şekildedir:
Kalori: 48
Karbonhidrat: 12 gram
Protein: 1 gram
Yağ: 0,2 gram
Lif: 2,5 gram
C Vitamini: Günlük değerin yüzde 88’i
A Vitamini: Günlük değerin yüzde 5’i
Potasyum: Günlük değerin yüzde 5’i

Portakalın Zararları Nelerdir?

Her besinde olduğu gibi bu meyvenin de ölçülü olarak tüketilmesi çok önemlidir. Gün içinde çok fazla tüketilmesi durumunda bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Asitli bir meyve olduğu için gastrit, reflü ya da ülser gibi sindirim sistemi hastalıkları bulunan kişilerde mide yanması, şişkinlik ya da gaz gibi problemlere neden olabilmektedir. Bununla birlikte kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler günlük ölçülü tüketmeli ve 1 adet ile sınırlandırmalıdır. 
Ayrıca diyabet veya insülin direnci olan bireylerin daha iyi bir kan şekeri kontrolü sağlayabilmeleri için meyveyi ara öğünlerinde; kuruyemiş (kavrulmamış), süt, yoğurt gibi protein kaynaklı ürünlerle tüketmesi ve porsiyon ölçüsüne dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. C vitamini eksikliği yaşayan kişiler, düzenli ve günlük olarak ölçülü bir şekilde bu meyveyi tüketerek vitamin eksikliğinin önüne geçebilir. Sağlıklı kişiler günlük en fazla 2 adet tüketmeleri yeterli olmaktadır. Farklı hastalıklara bağlı olarak kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler, tüketimin miktarı bakımından doktora başvurmalıdır.
C vitamini özelliği ile bu meyve kan sulandırıcı özelliği taşımaktadır. Bebeklere Portakal veya Portakal Suyu Verilmeli midir? Bebeklere ilk 6 ay anne sütü dışında farklı bir gıda önerilmemektedir. Bu sebeple 1 yaş öncesi bebeklere verilmesi alerjik tepkimelere yol açabileceği için uygun görülmemektedir.
Günlük olarak çok fazla tüketildiği durumlarda doğal şeker kaynağı olduğu için kilo artmasına neden olabilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 14 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,