Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Papatya Çayının Faydaları ve Zararları

Papatya çayı, papatya çiçeklerinin kurutulması sonucunda elde edilen ve vücuda çeşitli faydaları olan bir çiçektir. İçeriğinde kafein bulundurmaması nedeniyle genellikle siyah ya da yeşil çay yerine tercih edilir. Antioksidan özelliği ile kalp ve damar hastalıklarının yanında çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülür. Sindirim sistemi problemlerini iyileştirmesinin yanı sıra uyku bozukluklarına da fayda sağlar. Düzenli ve ölçülü olarak tüketilmesi gereken bu çayın, aşırı tüketilmesi halinde bazı yan etkiler ortaya çıkabilir.

Araştırmalar, papatya çayı faydaları arasında kanser ve diyabet gibi hastalıklar dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara karşı etkili olduğunu göstermektedir. Uyku problemlerinin yanında, sinir sistemi ve sindirim sistemindeki rahatsızlıklar ve kas ağrıları gibi problemlere fayda sağladığı bildirilir.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Uyku Problemlerini Azaltır
Araştırmalar, papatya çayının uyku kalitesini arttırdığını ve bu durumun eski tıp uygulamalarından bilinmekte olduğunu gösterir. Papatya, beyinde uykusuzluk sorununu azaltarak, kişiyi uyumaya yönlendiren bir çiçektir. Kronik uyku problemi yaşayan kişiler tüketebilir. Ayrıca depresyon ve diğer zihinsel sağlık sorunlarıyla ilişkili uyku kalitesi sorunlarına yardımcı olduğu da düşünülür.

Sindirim Sağlığını İyileştirir
Sindirim sistemi sağlığını iyileştirerek, kabızlık gibi mide rahatsızlıklarının azalmasına katkı sağlar. Ayrıca asit ve reflü gibi durumların belirtilerini azaltarak, şişkinlik ve gaz problemlerini önler. 

Kan Şekerini Kontrol Eder
Araştırmalar, şeker hastalığı olan kişilerin düzenli olarak tüketmesi halinde kan şekerini düşürebildiğini gösterir. İçerisinde bulunan antiinflamatuar özellikleri ile kan şekeri düzeyini kontrol eder.

Antiinflamatuar Özellikler İçerir
Papatya çayı, enfeksiyon ve iltihaplanma belirtilerini azaltabilir. Ortaya çıkan kronik ağrıları hafifletmede ve kişinin yaşam kalitesini arttırmada etkilidir.

Hastalıklara Karşı Koruyucudur
Grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı fayda sağlaya bitkiler bir ilaçtır. Soğuk algınlığı semptomlarının azaltılmasında etkili olabilir.

Stres ve Kaygıyı Azaltır
Araştırmalar, papatya çayının stresi azaltmaya ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu gösterir. Bunların yanı sıra yatıştırıcı bir etkisi olduğu için fiziksel ve zihinsel yönden kişiyi sakinleştirir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelir
Boğaz ağrısını yatıştırabilirken, ses kısıklığı gibi sorunlara karşı da etkili olduğu düşünülmektedir. Bir fincan papatya çayına bir miktar bal eklenerek tüketilebilir.

Papatya Çayının Diğer Faydaları;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Çeşitli psikolojik sorunları hafifletir
  • Cilt sağlığını iyileştirir
  • Kemik kaybını önler ve kemik sağlığını korur

Papatya Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Papatya çayının genellikle herhangi bir zararı veya yan etkisi bulunmaz. Ancak, aşırı tüketilmesi durumunda ortaya çıkabilecek bazı yan etkileri şunlardır:

  • Çok fazla tüketildiğinde kişide yorgunluk, halsizlik ve uyku hali görülebilir
  • Aşırı tüketimi sonucunda mide bulantısı veya kusma gibi yan etkiler ortaya çıkabilir
  • Bitki türlerine karşı hassasiyeti olan kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir

Hamilelik dönemlerinde ve emzirme dönemlerinde olan kişiler tüketmeden önce mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Ayrıca küçük çocuklar için de çok fazla tüketilmesi önerilmez. Papatya familyasından bitkilere alerjisi olan kişilere zarar verebilir. Bu nedenle tüketmeden önce profesyonel bir destek alınmalıdır.

Sağladığı faydalar arasında adet söktürücü özelliği de olduğu düşünülür. Kullanımı sonrasında adet düzensizliği gibi durumlar yaşayan kişiler vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.
Kilo verme ve zayıflama bakımından bilimseli bir açıklama olmasa da kilo kontrolüne katkı sağladığı düşünülmektedir. Ayrıca kan şekerini normal seviyelerde tutarak aşırı kilo alımını önler.
Sindirim sistemini iyileştirmede ve bağırsak hareketlerini hızlandırmada etkili olan bu bitki, kabızlık gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasına fayda sağlar. Düzenli ve ölçülü olarak tüketilmesi gereken çayın stres gibi faktörleri azalttığı bilinmektedir.
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 20 Mart 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,